چگونه و چرا باید روغن گیربکس خود را بررسی کنید.(بخش دوم)

مایع تیره با بوی سوختگی خبر بدی است. در بدترین حالت، ممکن است براده های فلزی ظریفی را نیز در مایع پیدا کنید. هر دوی این علائم به آسیب احتمالی اجزای داخلی گیربکس شما اشاره دارد. این معمولاً به دلیل رعایت نکردن فاصله زمانی توصیه شده برای تعویض مایع گیربکس است، اما غیرممکن نیست که گیربکس نیز مانند هر قطعه دیگری روی خودرو، مشکل مکانیکی زودرس داشته باشد.
قوام – پس از مدتی مایع می تواند غلیظ تر از حد معمول ظاهر شود. این طبیعی است، اما روغن گیربکس خوب باید جدید ظاهر شود. علاوه بر این، مایع نباید حاوی هیچ گونه آلاینده یا ذره ای از جمله براده های فلزی باشد. براده های فلزی ممکن است باعث مشکل شوند و باید فوراً بررسی شوند. مایع کف‌آلود می‌تواند نشان‌دهنده وجود مایع بیش از حد، گرم شدن بیش از حد یا مایع نامناسبی باشد.
بو – مایع تمیز عملاً بی بو است، اما اگر چیزی شبیه به نان تست سوخته حس کردید، جای نگرانی دارد. بوی سوختگی نشانه این است که گیربکس دچار مشکل شده است و باید فوراً توسط متخصص تعمیر شود.
توجه: بسیاری از خودروهای جدیدتر مجهز به میله های گیربکس نیستند و این امر بررسی مایع گیربکس را در خانه غیرممکن می کند. در این صورت، یک متخصص تعمیر خودرو باید سطح مایع را از طریق دوشاخه ای که در کنار جعبه دنده قرار دارد یا با بررسی رایانه داخلی خودرو بررسی کند.

هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس را چک کنید؟

در آب و هوای شدید، وسایل نقلیه به مقدار TLC بیشتری نیاز دارند، به این معنی که خدمات تعمیر و نگهداری باید به طور مکرر انجام شود. شستشوی مایعات گیربکس باید هر 30000 مایل انجام شود و سطح مایع گیربکس باید حداقل هر شش ماه یکبار بررسی شود. اکنون که می‌دانید هر چند وقت یک‌بار باید روغن گیربکس خود را بررسی کنید و مراحل نحوه انجام این کار را انجام دهید، یک قدم به افزایش عمر گیربکس خود نزدیک‌تر شده‌اید!

روغن کم؟

اگر مایع شما کم است، لزوماً به این معنی نیست که به سمت فاجعه می روید. اما به احتمال زیاد به این معنی است که در جایی از سیستم نشتی وجود دارد. پر کردن گیربکس و سپس بررسی روزانه آن برای اینکه ببینید با چه سرعتی سطح پایین می‌آید، می‌تواند راه خوبی برای ارزیابی شدت نشت احتمالی باشد. همچنین سعی کنید گیربکس خود را با نگاه کردن به زیر خودرو برای یافتن هرگونه مایعی که از آن بیرون می ریزد، به صورت بصری بازرسی کنید. آیا خودرو پس از پارک کردن، لکه‌هایی از مایع مایل به قرمز روی زمین باقی می‌گذارد؟ اگر سیال سیاه باشد، روغن موتور است. آب، احتمالاً تراکم ناشی از سیستم تهویه مطبوع است.

اگر متوجه شدید گیربکس شما روغن می‌ریزد، یا از مقدار غیرطبیعی روغن استفاده می کند. در اسرع وقت با یک مکانیک تماس بگیرید.

توصیه می کنیم به یک فروشنده خودرو معتبر مراجعه کنید که خودروی شما را به طور معمول خرید و فروش می کند و خدمات می دهد. بخش خدمات آن بیشترین تجربه را در مورد مدل و نوع خودرو شما خواهد داشت. و ممکن است قبلاً با این مشکل روبه رو بودند. اگر این تجمل را دارید که ماشین را تا زمان بازرسی در پارکینگ بگذارید و تکان ندهید، این کار را انجام دهید.
برخلاف آنچه برخی از مکانیک‌های اینترنتی ممکن است به شما بگویند، جایگزینی مایع گیربکس، گیربکس قدیمی خودروی قدیمی را از بین نمی‌برد. به طور معمول، هنگامی که یک گیربکس به طور ناگهانی پس از تعویض مایع دچار مشکل می شود، به این دلیل است که قبلاً یک مشکل داخلی مانند بسته کلاچ فرسوده در آن وجود داشته است. اگر گیربکس شما سالم باشد، تغییر مایع تازه فقط به طول عمر آن کمک می کند.
در ضمن، اگر مایع گیربکس شما کم است. و نیاز به پر کردن دارد، این کار معمولاً از طریق همان لوله ای انجام می شود که میله اندازه گیری در آن قرار می گیرد. افزودن مایع (که در فروشگاه های قطعات خودرو موجود است) به یک قیف باریک و به احتمال زیاد دراز نیاز دارد.
درست مانند هر ماشین دیگری، یک گیربکس برای اینکه همانطور که سازنده در نظر دارد کار کند نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارد. همانطور که می گویند مراقب گیربکس خود باشید و آن نیز از شما مراقبت خواهد کرد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند