نحوه بررسی و اضافه کردن مایع فرمان هیدرولیک(بخش دوم)

آیا می توانم بدون مایع فرمان هیدرولیک رانندگی کنم؟

پاسخ کوتاه «بله» است، اما احتمالاً بهتر است بپرسید «آیا می‌خواهم بدون مایع فرمان هیدرولیک رانندگی کنم؟»
روغن فرمان هیدرولیک نه تنها به حرکت وسیله نقلیه شما کمک می کند، بلکه از سایش و پارگی نیز محافظت می کند. اگر مایع فرمان هیدرولیک خود را به طور منظم شارژ نکنید، در این صورت خطر آسیب به پمپ، قفسه و پینیون خودروی خود را دارید، حتی با وجود مقادیر کمی مایع در مخزن فرمان خودرو.
روغن فرمان را که برای عملکرد برتر طراحی و به کار می‌رود، در همه خودروهای دارای فرمان هیدرولیک به کار می‌برند. مناسب برای افزایش عمر سیستم PAS شما با جلوگیری از خوردگی، همچنین سایش و صدا را بدون آسیب به مهر و موم یا واشر آن کاهش می دهد. استفاده از آن نیز آسان است – ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه:

مراحل

1

به دنبال سیلندر مخزن باشید. اگر در چرخاندن فرمان مشکل دارید یا هنگام چرخاندن فرمان، صدای ناله‌ای با صدای بلند از فرمان خارج می‌شود، به احتمال زیاد روغن فرمان شما کم است. مایع فرمان را می توان در یک مخزن استوانه ای در نزدیکی پمپ فرمان یا از راه دور با شیلنگ های پمپ پیدا کرد و باید به وضوح برچسب گذاری شود. سیلندر را ممکن است از پلاستیک یا فلز بسازند.
• اگر سیلندر را پیدا نکردید، برای مکان یابی به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. در حالی که مخزن فرمان هیدرولیک معمولاً در بیشتر خودروها در یک فضا قرار دارد، وسایل نقلیه جدیدتر ممکن است آن ها را در جای دیگری برای صرفه جویی یا فضا قرار دهند.

2

سطح روغن فرمان را بررسی کنید. اگر سیلندر مخزن از پلاستیک نیمه شفاف ساخته شده باشد، ممکن است بتوانید سطح مایع داخل سیلندر را ببینید. اگر سیلندر مخزن از فلز ساخته شده باشد، یا اگر پلاستیک به اندازه کافی شفاف نیست، سطح مایع را با یک میله اندازه گیری که معمولاً به درپوش وصل می شود، بررسی می کنید.
• در برخی از خودروها، سطح مایع فرمان هیدرولیک تنها پس از روشن شدن موتور برای مدت کوتاهی قابل بررسی است و گاهی اوقات باید فرمان را چندین بار در هر دو جهت بچرخانید در حالی که خودرو در حالت آرام است.
• در سایر خودروها، درجه بندی روی میله یا سیلندر برای هر دو سطح “گرم”، پس از روشن شدن موتور، و سطح “سرد”، پس از مدتی خاموش بودن موتور وجود دارد. در خودروهای دیگر، ممکن است خطوط “Min” و “Max” برای سطوح مایع قابل قبول وجود داشته باشد. حتما سطح روغن فرمان هیدرولیک را با علامت صحیح مقایسه کنید.

3

بررسی کنید که چه مقدار از میله اندازه گیری توسط مایع فرمان هیدرولیک پوشانده شده است. اگر از یک میله برای تست سطح مایع فرمان استفاده می‌کنید، ابتدا وقتی آن را از سیلندر بیرون می‌کشید، مایع اضافی را از روی آن پاک کنید، سپس آن را تا جایی که می‌خواهید فرو کنید و دوباره بیرون بکشید.

4

رنگ مایع فرمان را بررسی کنید. مایع فرمان خوب باید شفاف، کهربایی یا صورتی رنگ باشد.
• اگر مایع فرمان برقی قهوه ای یا سیاه است، با تکه های لاستیک لوله های اتصال، مهر و موم یا حلقه های O آلوده شده است، در این صورت باید خودرو را نزد مکانیک برد تا ببیند آیا هر یک از قطعات سیستم فرمان هیدرولیک به همراه مایع نیاز به تعویض دارد یا خیر.
• مایع فرمان هیدرولیک ممکن است تیره تر از آنچه هست به نظر برسد. اگر شک دارید، به رنگ لکه مایع فرمان روی پارچه یا حوله کاغذی که با آن میله اندازه گیری خود را پاک کرده اید نگاه کنید. اگر لکه همان رنگی است که قرار است مایع باشد، مایع شما آلوده نیست.

5

مایع فرمان هیدرولیک را در صورت نیاز به سطح پر شدن صحیح اضافه کنید. اگر ماشین شما دارای درجه بندی روی سیلندر است. می توانید مایع را به طور منظم اضافه کنید تا زمانی که به سطح صحیح “گرم” یا “سرد” برسید. اگر سطح را با یک میله اندازه گیری بررسی کردید. مایع را به تدریج اضافه کنید تا از پر شدن بیش از حد مخزن جلوگیری شود.
• مطمئن شوید که فقط از مایع فرمانی که برای خودروی شما توصیه می شود استفاده کنید. زیرا ویسکوزیته (گران روی) مناسبی برای سیستم فرمان خودرو شما خواهد بود.
• سازنده توصیه نمی کند که از مایع گیربکس به جای روغن فرمان استفاده شود. انواع مختلف مایعات بسیار زیاد است و در صورت استفاده از سیال اشتباه ممکن است باعث خرابی فرمان هیدرولیک و آب بندی آن شود.
• مراقب باشید که دستگاه فرمان هیدرولیک خود را بیش از حد با مایع پر نکنید. احتمالاً بهتر است واحد خود را کمتر از آن پر کنید. این به این دلیل است که مایع فرمان برقی با گرم شدن منبسط می شود و جادوی خود را به نمایش می گذارد. اگر دستگاه خود را تا بالا پر کنید و سپس سعی کنید ماشین خود را برانید، افزایش فشار ممکن است شروع به ایجاد مشکل کند و ممکن است نیاز به تعمیرات گران قیمت داشته باشد.

6

درپوش سیلندر را ببندید. بسته به نوع خودرو، ممکن است مجبور باشید درپوش را فشار دهید یا پیچ کنید. قبل از بستن کاپوت مطمئن شوید که محکم وصل شده است.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند