هر چند وقت یکبار باید سیستم‌های فرمان و تعلیق خودرو بازرسی شوند؟(بخش اول)

سیستم‌های فرمان و تعلیق خودرو هم برای ایمنی و هم برای راحتی شما در هنگام رانندگی مهم هستند، زیرا هنگام حرکت خودرو در جاده‌های پر دست انداز، حرکت نرم را تضمین می‌کنند. سیستم‌های فرمان و تعلیق خودرو معمولاً با هم مطرح می شوند زیرا مستقیماً با یکدیگر مرتبط هستند. با این حال، هر سیستم چه کاری انجام می دهد؟ چه زمانی باید سیستم‌های فرمان و تعلیق خودرو را بررسی کنید؟ و چگونه می توانید تشخیص دهید که هر یک از سیستم ها به نحوی آسیب دیده است؟

سیستم تعلیق چه کار می کند؟

به عبارت ساده، سیستم تعلیق خودرو را به چرخ های آن متصل می کند. این سیستم در انجام این کار، مسئولیت دو عملکرد اصلی را بر عهده می گیرد:
1. ایجاد یک تجربه رانندگی راحت برای راننده و سرنشینان با مهار کردن دست اندازها و سایر نواقص موجود در جاده.
2. نگه داشتن چرخ ها بر روی زمین تا حد امکان برای ایجاد کشش.

بدون سیستم تعلیق، چرخ‌های خودرو به یک دست انداز برخورد می‌کنند و عمود بر سطح جاده بالا و پایین می‌روند. این انرژی عمودی به قاب خودرو منتقل می‌شود، که چرخ‌ها را قبل از اینکه جاذبه زمین آن ها را تحت الشعاع قرار دهد، از جاده بالا می آورد و سپس ماشین را به پایین می‌کوبد. سیستم تعلیق باید با استفاده از ترکیبی از فنرها و کمک فنرها به خوبی تنظیم شود تا این اثرات برای یک رانندگی راحت و روان کاهش یابد.

سیستم فرمان چه کار می کند؟

اساساً سیستم فرمان به راننده اجازه می دهد تا وسیله نقلیه را هدایت کند. فرمان از طریق ستون فرمان و یک سری اتصالات محوری به سیستم تعلیق متصل می شود. این به چرخ ها اجازه می دهد تا همانطور که سطح جاده لازم است، بدون تغییر زاویه فرمان، به بالا و پایین حرکت کنند. این سیستم همچنین تضمین می‌کند که چرخ‌ها در صورت لزوم بچرخند. مانند سیستم تعلیق، سیستم فرمان نیز نیاز به تنظیم دقیق دارد، زیرا هر گونه شلی در مفاصل می تواند فرمان را خطرناک کند.

چه زمانی باید سیستم‌های فرمان و تعلیق خودرو را بررسی کنید؟

ایده خوبی است که بازرسی های منظم از سیستم های فرمان و تعلیق خود را برنامه جای دهید. معمولاً کشف و رفع مشکل قبل از اینکه بزرگ تر شود، آسان‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر است که باعث جلوگیری از عواقب بعدی می‌شود.
سه شرایط وجود دارد که باید سیستم های فرمان و تعلیق خود را بررسی کنید.
اولاً در زمان های زیر:

 • هر 50000 مایل (تقریباً 80000 کیلومتر).
 • به عنوان بخشی از خدمات سالانه شما یا هر زمانی که ماشین شما در سرویس های معمولی است و سیستم های فرمان و تعلیق در دسترس هستند.
 • زمانی که لاستیک ها تعویض می شوند.
 • هنگامی که ترمزها سرویس می شوند.
 • زمانی که روغن و فیلترها تعویض می شوند.

ثانیاً، اگر تصادفی رخ داد که در آن چرخ‌های جلو یا سیستم تعلیق شما آسیب دید، کل سیستم‌ فرمان و تعلیق شما باید از نظر آسیب بررسی شوند. علاوه بر این، اگر بعد از هر تصادف متوجه تفاوتی در سیستم تعلیق یا فرمان خود شدید، باید سیستم خود را بازرسی کنید.
در نهایت، اگر متوجه هر یک از علائم ذکر شده در بخش بعدی شدید.

علائم سیستم‌های فرمان و تعلیق معیوب

علاوه بر هر یک از نکات ذکر شده در بالا، توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، شما (یا مکانیک شما) سیستم های فرمان و تعلیق خود را به صورت چشمی بازبینی کنید:

 • شیرجه بینی، اسکات یا غلت زدن – وقتی دماغه ماشین شما به جلو می رود، وقتی در جهت های مختلف حرکت می کنید، به سمت عقب می چرخد یا از پهلو به پهلو می غلتد.
 • برخورد از پایین– زمانی که خودروی شما سیستم تعلیق کافی برای جذب ضربه ای که در حال حرکت از روی آن است را ندارد و هنگامی که سیستم تعلیق فشرده می شود لاستیک ها به پایین خودرو برخورد می کنند.
 • پرش از روی دست اندازها – زمانی که ماشین شما به طور مکرر پس از رانندگی از روی دست انداز در جاده پرش می کند.
 • سواری پر از دست انداز – زمانی که می توانید هر دست انداز در جاده را احساس کنید.
 • فرمان دست انداز – این زمانی اتفاق می افتد که ماشین شما به دست انداز برخورد کند و چرخ ها بدون اینکه راننده فرمان را بچرخاند به چپ یا راست بچرخد.
***
 • چرخش زیاد/چرخش کم– زمانی که عقب یا جلو اتومبیل شما هنگام دور زدن یک گوشه کشش را از دست می دهد. وقتی سطح جاده لغزنده باشد، این حالت بدتر است.
 • به نظر می رسد فرمان کار نمی کند – این زمانی است که چرخاندن فرمان دشوارتر می شود.
 • فرمان شل – برعکس فرمان سخت بالا، فرمان در حال حاضر بسیار آسان است و درهم و برهم به نظر می رسد.
 • ماشین هنگام رانندگی به یک طرف کشیده می شود / به نظر می رسد ماشین در جاده سرگردان است – در این حالت اغلب فقط زمانی متوجه می شود که مشکل شدید شود.
 • تکان‌های فرمان – در حالی که متوجه هیچ (یا بسیاری) مشکلات دیگر نمی‌شوید، به نظر می‌رسد فرمان شما در فواصل نامنظم می‌پرد یا تکان می‌خورد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید!

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
 • 02186120995
 • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند