نحوه بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو(بخش دوم)

تسمه‌های جانبی

بسیاری از همان عناصری که به شیلنگ ها حمله می کنند به تسمه‌ها نیز حمله می کنند – گرما، روغن، ازن و سایش. تقریباً تمام اتومبیل‌ها و کامیون‌هایی که امروزه ساخته می‌شوند دارای یک تسمه‌مارپیچ چند شیار هستند که دینام، پمپ آب، پمپ فرمان و کمپرسور تهویه مطبوع را به حرکت در می‌آورد. وسایل نقلیه قدیمی ممکن است تسمه‌هایV مجزا داشته باشند که لوازم جانبی را هدایت می کند. شورای مراقبت از خودرو می گوید احتمال خرابی تسمهV به طور چشمگیری پس از چهار سال یا 36000 مایل رانندگی افزایش می یابد، در حالی که نقطه بحرانی برای تسمه مارپیچ یا سرپانتین 50000 مایل است. هر تسمه‌ای باید زمانی که نشانه‌هایی از سایش بیش از حد نشان می دهد، تعویض شود. اما بسیاری از تسمه‌های کامپوزیتی جدید تا زمانی که خرابی رخ ندهد، علائمی از سایش نشان نمی دهند.
در اینجا نکاتی برای بازرسی تسمه وجود دارد:
• به دنبال ترک، ساییدگی یا شکاف در پوشش بالایی باشید.
• به دنبال علائم لعاب در طرفین تسمه باشید. تسمه‌های لعاب دار یا صاف می توانند بلغزند، بیش از حد گرم شوند یا ترک بخورند.
• یک تسمه‌مارپیچ را بچرخانید تا لایه‌های جداکننده، ترک‌ها یا تکه‌های از دست رفته شیارها را در قسمت زیرین جستجو کنید.
تسمه‌های جایگزین باید از نظر طول، عرض و تعداد شیارها با تسمه کارخانه یکسان باشند. تسمه‌های سرپانتین معمولاً با یک کشنده اتوماتیک محکم نگه داشته می شوند. علائم مشکل کشش تسمه عبارتند از صدای بلند ناله یا صدای جیر و صداهای ارتعاشی. بدون کشش مناسب، تسمه‌ها می لغزند و گرما ایجاد می کنند یا لوازم جانبی را نمی چرخانند.
اگر شک دارید، با یک تکنسین واجد شرایط در مورد هر گونه مشکل خنک کننده مشورت کنید، و همیشه دفترچه راهنمای مالک خود برای روش های معمول تعمیر و نگهداری مطالعه کنید.

تسمه تایم

تسمه تایم یک تسمه لاستیکی شیاردار است که به میل لنگ اجازه می دهد میل بادامک را بچرخاند. تسمه‌تایم گاهی اوقات تسمه گیلمر یا تسمه محرک میل بادامک نامیده می شود. میل بادامک سوپاپ ها را در حرکتی هماهنگ با پیستون های موتور باز و بسته می کند.
اگر تسمه تایم شما پاره شود، موتور شما از کار می افتد و به موتور آسیب جدی می زند. به همین دلیل مهم است که تسمه‌تایم خود را به طور مرتب بررسی کنید. اگر تسمه شل باشد یا لیز بخورد، سوپاپ ها ممکن است در زمان نامناسبی باز شوند و با پیستون های موتور شما برخورد کنند. صداهای هشدار مانند صدای ضربه که از موتور شما می آید. این نشان دهنده لغزش کمربند است.
به طور معمول، تسمه تایم باید هر 60000 تا 86000 کیلومتر (یا 50000 تا 60000 هزار مایل) تعویض شود.

تسمه مارپیچ

تسمه‌های سرپانتین که به عنوان تسمه‌های مارپیچ نیز شناخته می شوند، نیروی کمپرسور تهویه مطبوع، پمپ فرمان فرمان، فن خنک کننده، پمپ تزریق هوا و غیره را تامین می کنند.
اگر تسمه سرپانتین وسیله نقلیه شما بشکند، تمام قطعات موتوری که از آن استفاده می‌کنند از کار می‌افتند. در این صورت ممکن است موتور شما بیش از حد گرم شود و آسیب ببیند. تکنسین‌های خودرو به دنبال ترک‌ها، فرسودگی و ضایعات می‌گردند تا تشخیص دهند که آیا تسمه سرپانتین شما در خطر از کار افتادن است یا خیر. مانند تسمه تایم، توصیه می کنیم هر بار که روغن خود را تعویض می کنید، تسمه سرپانتین خود را بررسی کنید. صداهای هشدار شامل صدای جیغی است که از موتور شما می آید، به خصوص در هنگام راه اندازی در صبح های سرد یا در پیچ های تند.
مطالعات نشان می دهد که تسمه‌های سرپانتین اغلب بین 57000 تا 87000 کیلومتر (یا 36000 تا 50000 مایل) از کار می افتند. توصیه می شود تسمه مارپیچ خود را قبل از این مسافت پیموده شده عوض کنید.
نتیجه:
وسایل نقلیه جدیدتر از تسمه‌های سرپانتین استفاده می کنند که اکثر قطعات موتور را به حرکت در می آورد. هنگام بررسی تسمه‌های سرپانتین، به دنبال ترک، ساییدگی و نخ های آشکار باشید. خودروهای قدیمی از تسمه‌های V استفاده می کنند، بنابراین باید تسمه را برگردانید و به دنبال لعاب، ترک خوردگی یا سایش بیش از حد باشید.
شیلنگ های رادیاتور را برای بررسی صلبیت فشار دهید. یک شلنگ رادیاتور خوب منعطف است و هنگام گیرکردن به هم نمی چسبد. ورم در محل اتصال موتور یا رادیاتور را بررسی کنید. شیلنگ هایی که روغن فرمان هیدرولیک و روغن ترمز را حمل می کنند نباید متورم شوند، بنابراین اگر متورم شدند باید فوراً تعویض شوند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند