حالت بی حال خودرو_ چرا این اتفاق می افتد (و چگونه آن را برطرف کنیم)؟ بخش چهارم

آیا روغن گیربکس کم می تواند باعث حالت بی حالی شود؟

اگر روغن گیربکس در سطح مناسبی باشد، گام بعدی شما باید اسکن سیستم تشخیصی روی برد (OBD) با یک اسکنر OBD باشد. همانطور که گفته شد، حالت بی حال معمولا با چراغ چک موتور همراه است. چراغ چک موتور راهی است که ماشین شما به شما می گوید که مشکلی در پیشرانه وجود دارد.
این سیستم با استفاده از چندین سنسور مختلف کار می کند که اطلاعات را به واحد کنترل موتور یا ماژول کنترل پیشرانه می دهد. هنگامی که یک بی نظمی را تشخیص می دهد، سعی می کند آن را به تنهایی برطرف کند. اگر نتواند از شر مشکل خلاص شود، یک کد خطا ثبت می کند که سپس چراغ چک موتور را روشن می کند.
با اسکن پورت OBD با اسکنر OBD می توانید کد خطا را اسکن کرده و متوجه شوید. این کدهای خطا نمی توانند دقیقاً به شما بگویند که چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است، اما به شما کمک می کنند تا شناسایی کنید که مشکل کجاست و دلایل احتمالی را محدود کنید. این باعث می شود روند تشخیص بسیار سریعتر شود.
برای اسکن OBD، به یک اسکنر یا خواننده OBD نیاز دارید. اگر خودروی شما در سال 1996 یا پس از آن ساخته شده است، به یک اسکنر OBD-2 نیاز دارید. نیازی به صرف هزاران دلار برای موارد حرفه ای نیست زیرا آن ها برای مکانیک در نظر گرفته شده است. و نگران نباشید، OBD-2 جهانی است و با هر ماشینی کار می کند.

1. نحوه استفاده از اسکنر OBD-2

هنگامی که اسکنر OBD-2 را تهیه کردید، در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است:
1. خواننده را به درگاه OBD خودرو وصل کنید. این پورت اغلب در زیر داشبورد، بالای پدال یا زانو قرار دارد. به خاطر داشته باشید که برخی از خودروها ممکن است پورت خود را دور از دید پنهان کنند. دفترچه راهنمای مالک یا اینترت را بررسی کنید تا ببینید کجا در ماشین شما قرار دارد.
2. پس از وصل شدن، اسکنر OBD را روشن کنید. بلافاصله باید ماشین را اسکن کند. با این حال، برخی از اسکنرها ممکن است از شما بخواهند اطلاعات بیشتری مانند ساخت، مدل، سال مدل، VIN و غیره را وارد کنید.
3. سپس کدهای خطایی را که پیدا کرده نمایش می دهد. یک اسکنر پیچیده‌تر نیز ممکن است شرحی از مشکل ماشین را نشان دهد، اما اگر اسکنر ساده‌تری دارید، باید به کدهای خطای نمایش داده شده توجه داشته باشید.
4. پس از آن، بررسی کنید که کدهای خطا چه چیزی را نشان می دهد. این به شما کمک می کند تا مشکل را تشخیص دهید و علل احتمالی را محدود کنید.
در اینجا برخی از کدهای خطایی که ممکن است مشاهده کنید و معنی آن ها آمده‌است:

2. کدهای خطای احتمالی

P0218: انتقال بیش از حد دما. این کد خطا به این معنی است که سیستم انتقال شما بیش از حد گرم شده است. اگر مایع در سطح صحیحی قرار دارد، در صورت نیاز به تعویض، وضعیت آن را بررسی کنید. همچنین ممکن است یک شیر برقی معیوب داشته باشید که جریان سیال را به داخل گیربکس مختل می کند و باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود.
P0300 – P030x: سیستم جرقه زنی اشتباه می کند. این کدهای خطا به این معنی است که یک اشتباه در داخل موتور وجود دارد. P0300 به این معنی است که چندین خطا وجود دارد، در حالی که یک عدد در انتهای کد مشخص می کند که کدام سیلندر در حال احتراق ناقص است. مثلا P0301 به این معنی است که سیلندر یک ایراد دارد. آتش‌سوزی معمولاً به دلیل شمع‌های بد ایجاد می‌شود و اگر مشکل به اندازه کافی بد باشد، می‌تواند باعث شود خودرو به حالت بی حال برود.
P0101: اختلال در جریان انبوه هوا (MAF. (MAF سنسوری است که میزان هوای مصرفی موتور را اندازه گیری می کند تا به کنترل مخلوط سوخت و هوا کمک کند. اگر MAF یک بی نظمی را تشخیص دهد، یک کد خطا ارسال می کند. کد P0101 می تواند به چند مورد از جمله MAF کثیف یا معیوب، چکمه ورودی هوا آسیب دیده یا قطع شده، نشتی خلاء، گرفتگی فیلتر هوا یا مبدل کاتالیزوری بد اشاره داشته باشد. از آنجایی که MAF نقش اصلی را در عملکرد موتور شما ایفا می کند، یک نقص ممکن است باعث ایجاد حالت بی حال شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند