چگونه ترموستات خودرو را بدون برداشتن آن تست کنیم؟(بخش دوم)

علائم گیرکردن ترموستات باز:

 • برای آمادگی دمای کارکرد موتور، حتی در فصل گرم، بسیار زمان می برد.
 • در هوای سرد اصلاً گرم نمی شود.
 • بخاری یا به سختی گرم می شود یا مدام هوای سرد را می دمد.
 • قدرت موتور کاهش می یابد.
 • مصرف سوخت افزایش می یابد.

نتیجه گیرکردن ترموستات باز خودرو این است که عمر موتور در دراز مدت کاهش می یابد.

2. ترموستات بسته گیر کرده است.

شاید این خطرناک ترین خرابی ترموستات باشد. هنگامی که مایع خنک کننده در “مدار کوچک” باقی می ماند، گرمای بیش از حد موتور اجتناب ناپذیر است. این به دلایل مختلفی رخ می دهد و از جمله آن ها می توان به خوردگی و خرده آشغال اشاره کرد.
همچنین کپسول مایع گاهی اوقات هوادهی خود را از دست می دهد و به همین دلیل نمی تواند کار خود را انجام دهد. اگر این مشکل را دارید، رانندگی برای مدت طولانی امکان پذیر نخواهد بود و بنابراین بسیار مهم است که همیشه به یاد داشته باشید که چگونه آن را به موقع شناسایی کنید.
علائم گیرکردن ترموستات بسته:

 • فلش روی گیج داشبورد از ترازو خارج می شود.
 • در صورت وجود، خطاهای هشدار مربوطه روشن خواهند شد.
 • موتور می تواند پایداری خود را از دست بدهد و حتی از کار بیفتد.
 • هنگامی که بخاری کار می کند، ممکن است بوی ضد یخ را در کابین احساس کنید.
 • بخار سفیدی از زیر کاپوت می توان دید.

اگر ترموستات در حالت بسته گیر کرده باشد. و شما به سرعت به این مشکل رسیدگی نکنید، موتور به سادگی بیش از حد گرم می شود و یا از کار می افتد یا یاتاقان می زند. به طور کلی، این یک نقص خطرناک است.

باز یا بسته شدن زودرس

در یک ترموستات در حال کار، لحظه باز و بسته شدن در دماهای خاصی که برای موتور بهتر است، اتفاق می افتد. اگر سوپاپ زودتر از موعد فعال شود، نشانگرهای مایع خنک کننده دائماً خارج از محدوده بهینه هستند.

هنگامی که ترموستات شروع به باز یا بسته شدن زودتر از موعد می کند:

 • موتور همانطور که انتظار می رود تا دمای کار گرم نمی شود.
 • بخاری هرگز به حداکثر حرارت نمی رسد.
 • مصرف سوخت اندکی افزایش می یابد.

با این حال، این یک مشکل جدی نیست، اما ناخوشایند است. دلیل این نقص اغلب فرسودگی طبیعی ترموستات است.

دیر باز یا بسته شدن

در این حالت موتور به طور مرتب، اگرچه بحرانی نیست، اما بیش از حد گرم می شود و بوی سوختگی مایع خنک کننده را در داخل کابین احساس خواهید کرد. دلایل این عیب آشنا است: سایش و پارگی طبیعی.
همچنین لازم به ذکر است که استفاده از ترموستات اشتباه می تواند این مشکل را ایجاد کند. این گاهی اوقات اتفاق می افتد، زیرا گاهی اوقات پیدا کردن یک گزینه مناسب برای ماشین شما بسیار سخت است.

باز یا بسته شدن ناقص

یک اتفاق بسیار نادر است. و فقط در صورتی خطرناک است که ترموستات کاملاً باز نشود. واضح است که دیر یا زود این امر منجر به گرم شدن بیش از حد موتور می شود. اگر سوپاپ به طور کامل بسته نشود، تقریباً مانند عملکرد زودرس خواهد بود.

چرا بهتر است ترموستات خود را تعویض کنید؟

هنگامی که ترموستات گیر می کند، منطقی است که به سادگی آن را تعویض کنید. ترموستات یک جزء حیاتی برای سلامت وسیله نقلیه شما است، اما بسیار ارزان است. هزینه تعویض آن بسیار کمتر از تعمیر  یاتاقان موتور است. یک موتور یاتاقان زده باید برداشته شود و یا تعمیر شود، یا به طور کامل جایگزین شود.
و هر زمان که محفظه ترموستات برداشته شد، حتی برای بررسی ترموستات، حداقل باید واشر بدنه را تعویض کنید. واشر محفظه باید بتواند به طور کامل آب بندی شود. و اگر از آن استفاده شده باشد، آب بندی نمی شود.
گاهی اوقات صاحبان خودرو به جای تعویض ترموستات، آن را برمی دارند و بدون ترموستات رانندگی می کنند، این ایده خوبی نیست، زیرا یک موتور سرد به طور موثر کار نمی کند، و صرف دوره های طولانی مدت برای گرم کردن ماشین شما سال ها از عمر موتور کم می کند.

نتیجه

عملکرد نادرست ترموستات می تواند باعث تعدادی عواقب منفی از جمله خرابی موتور شود. رانندگان در فصل زمستان یا تابستان با این قطعه مشکل پیدا می کنند.
با این حال، خرابی ترموستات علائمی مشابه سایر خرابی ها دارد، بنابراین برای تشخیص صحیح باید خود را به دانش آن آگاه کنید و زمان صرف کنید یا خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
 • 02186120995
 • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند