نحوه بررسی و اضافه کردن مایع فرمان هیدرولیک(بخش اول)

اکثر خودروها به جز برخی خودروهای برقی و هیبریدی دارای سیستم فرمان هیدرولیک هستند که راننده را قادر می سازد بدون تلاش زیاد فرمان را بچرخاند. سیستم فرمان هیدرولیک از چندین مورد تشکیل شده است: یک قفسه و پینیون متصل به چرخ های جلو. یک پیستون در داخل قفسه و پینیون که توسط مایع تحت فشار از پمپ فرمان حرکت می کند و به چرخاندن چرخ ها کمک می کند. و یک سیلندر حاوی مایع روی پمپ نصب شده است. (اگر مایع کافی وجود نداشته باشد، فرمان سخت‌تر می‌شود و پمپ یا قفسه و پینیون می‌توانند بدون مایعی که آن‌ها را بالشتک کند، آسیب ببینند.) بنابراین، مهم است که سطح مایع فرمان هیدرولیک را به طور منظم بررسی کنید و زمانی که لازم است، مایع را اضافه کنید.

نحوه عملکرد فرمان هیدرولیک

مشابه سیستم ترمز، فرمان هیدرولیک به عنوان یک سیستم هیدرولیک عمل می کند. نیروی موتور خودرو با استفاده از تسمه و قرقره، مایع فرمان را از مخزن به قفسه و پینیون پمپ می کند. همانطور که فرمان چرخانده می شود، مایع فرمان برقی از طریق پیستونی جریان می یابد که نیروی اضافی برای حرکت خودرو به جهت مورد نظر فراهم می کند. هنگامی که فرمان صاف می شود، سوپاپ بسته می شود تا از جریان سیال جلوگیری کند و پیستون عقب نشینی کند. خوشبختانه، اگر برق سیستم از کار بیفتد، فرمان همچنان می تواند بچرخد، اگرچه بسیار دشوارتر است.

مایع فرمان چه می کند؟

روغن فرمان هیدرولیک نقش اصلی را در فرآیند کمک فرمان ایفا می کند. پمپ فرمان، مایع را تحت فشار هیدرولیک به گردش در می آورد و به پیستون موجود در چرخ دنده فرمان اجازه حرکت می دهد و در حین چرخاندن چرخ، تلاش را کاهش می دهد. شیر کنترل دوار، بسته به جهت چرخش چرخ، فشار را به پیستون وارد می کند و از طرف مقابل آزاد می شود. با افزایش فشار، پیستون حرکت می کند و وسیله نقلیه را در جهت دلخواه می چرخاند. سیستم‌های امروزی آنقدر شهودی هستند که می‌توانند سرعت خودرو را تشخیص دهند و ورودی از فرمان به چرخ دنده فرمان را کاهش دهند و حساسیت را در سرعت‌های بالاتر کاهش دهند و از واژگونی و سایر برخوردها جلوگیری کنند.
از آنجایی که روغن فرمان یک سیال هیدرولیک است و برای ایجاد کمک فرمان مورد نیاز است، تحت فشار شدید، مقدار قابل توجهی گرما تولید می کند. و از آنجایی که اکثر سیستم های فرمان هیدورلیک فاقد فیلتراسیون هستند، با گذشت زمان، مایع در اثر کثیفی، زباله و قطعات ضعیف فرمان، برق آلوده می شود. تمیزکاری اجزای فرمان باید هر 30000 مایل انجام شود تا اجزای فرمان هیدرولیک روغن کاری شوند و از خرابی اجزای سیستم جلوگیری شود. اجتناب از این سرویس ممکن است فشار غیرضروری به پمپ وارد کند و باعث سخت‌تر کار کردن آن شود و ممکن است منجر به سایش زودرس شود. در بین شستشوها، حتما سطح مایعات را بررسی کنید. چگونه می دانید چه زمانی سطح فرمان برقی را بررسی کنید؟ اکثر مراکز خدمات معتبر در طول هر سرویس تعویض روغن، سطح مایعات را برای شما بررسی می کنند.

با این حال، شما همچنین می توانید برای خودتان در هر زمان بررسی کنید.

اگر مایع فرمان هیدرولیک شما کم است، مدت زیادی طول نمی کشد تا متوجه شوید که چیزی درست نیست. اغلب وسیله نقلیه شما علائمی مانند فرمان پر سر و صدا، احساس تند شدن و حتی مشکل در هنگام فرمان دادن را نشان می دهد. اگر متوجه تغییراتی در موارد زیر شدید سطح مایع خود را بررسی کنید:

صدا

فرمان بسیار آرام است. هر زمان که صدایی مانند صدای جیغ یا ناله می شنوید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. حتی یک حرکت ساده در حالت توقف، مانند چرخاندن چرخ‌ها از این طرف به سمت دیگر، صدای وحشتناکی تولید می‌کند.

احساس

هنگامی که سعی می کنید از یک جهت به سمت دیگر بپیچید، ممکن است متوجه احساس پرش شوید. این اغلب زمانی که وسیله نقلیه آهسته حرکت می کند یا اصلاً حرکت نمی کند بیشتر قابل توجه است. از آنجایی که مایع فرمان هیدرولیک تمام می شود، سیستم در تلاش است تا به طور موثر کار کند و این احساس تند و ناگهانی را ایجاد کند. سختی یا سفتی در حین چرخش نیز نشانه واضحی از وجود مشکل است.

منظره

جایی که زمین زمانی خشک و پاک از هرگونه نشت مایع بود، متوجه گودال ها یا لکه هایی در زیر خودرو می شوید. اگرچه وسیله نقلیه شما قادر به نشت مایعاتی است که استفاده می کند، مایع فرمان هیدرولیک می تواند از پمپ، چرخ دنده فرمان یا از خطوط فشار نشت کند.
صداهای جیغ، سفتی هنگام چرخش، پاسخ آهسته یا صدای ناله همگی از علائم مشکلات سیستم فرمان هیدرولیک هستند. تعمیر و نگهداری معمولی از جمله شستشوی فرمان هیدرولیک می تواند به جلوگیری از آسیب دیدن قطعات در جاده کمک کند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند