چرا بخاری ماشین من به اندازه کافی داغ نمی شود؟ (بخش سوم)

9. قفل هوا در سیستم خنک کننده

یکی از دلایل اصلی گرم شدن بیش از حد موتور، قفل هوا به احتمال زیاد به دنبال مشکل بخاری ماشین ناشی از نشت مایع خنک کننده رخ می دهد. این هوای محبوس شده اغلب در هسته بخاری (نقطه بالای سیستم خنک کننده خودرو) یا رادیاتور یافت می شود. در نهایت، به نوعی ژل تبدیل می‌شود و مانعی برای گردش آزادانه مایع خنک‌کننده در موتور و کل سیستم خنک‌کننده خودرو ایجاد می‌کند. حدود پانزده (15) دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد تا سیستم خنک کننده تخلیه شود و خنک کننده آسیب دیده و همچنین هوای محبوس شده در داخل آن از بین برود.

10. دکمه بخار شکسته

معمولا بهدکمه بخاری خودرو در هنگام خرابی بخاری مشکوک نمی شوند. با این حال، این مجموعه یکی از اولین مواردی است که در صورت بررسی سطح مایع خنک کننده و هسته بخاری باید به آن توجه کنید. به هر حال، دکمه بخاری بخشی از سیستم کنترل هوای خودرو شما هستند و تا حدی مسئول گرم نگه داشتن شما در حین رانندگی هستند.
هنگامی که شکسته می شود، می تواند باعث شود که گیج دما به طور نامنظم رفتار کند و تعیین دمای موتور ماشین و ارسال مایع خنک کننده از طریق هسته بخاری را دشوار می کند. دکمه کنترل بخاری، به ویژه، به عنوان یک کلید گرما عمل می کند و در زیر هود قرار دارد. اگر این به درستی کار نکند، می تواند منجر به کار نکردن بخاری ماشین شما شود، اما تهویه مطبوع کار می کند. با این اوصاف، مطمئن شوید که دکمه های کنترل یا دکیمه کنترل بخاری را در صورت معیوب بودن تعویض کنید.

11. خرابی محرک درب

محرک های درب ترکیبی تهویه مطبوع موتورهای الکتریکی کوچکی هستند که درهای هواکش را در سمت راننده/مسافر داخل خودرو حرکت می دهند. آن ها بخشی از سیستم HVAC وسیله نقلیه شما هستند که به تنظیم دما و جریان هوا با مخلوط کردن هوای گرم و سرد برای رسیدن به دمای مطلوب کمک می کنند. مانند هر قطعه دیگر خودرو، این موتورها پس از مدتی استفاده از کار می افتند. بسته‌به میزان خرابی این قطعات، محرک‌ها می‌توانند منجر به دمیدن‌هوای گرم در بخاری ماشین شما شوند، نه داغ.

12. فیلترهای هوای مسدود

اگر می‌خواهید کارایی سیستم خنک‌کننده خودرو خود را حفظ کنید، تمیز کردن فیلترهای هوا ضروری است – و دلیل آن فقط برای راحتی و گرما در هوای سرد نیست. در کنار مشکلات بخاری خودرو، گرفتگی فیلتر هوا باعث مه‌گرفتگی پنجره‌ها می شود. هر دوی این مسائل مانع از توانایی شما برای رسیدن‌به مقصد به صورت یکپارچه و بدون وقفه می شود. علاوه بر این، یک فیلتر هوای کثیف ممکن است به شما این تصور را بدهد که مشکلی در سیستم کنترل هوای خودرو شما وجود ندارد، زیرا جریان هوا محدود شده است.

13. دریچه‌های‌بسته یا مسدود‌شده

باله‌ها یا پره‌هایی که گیرکرده یا بسته‌شده‌اند مانع از تولید هوای گرم بخاری خودرو می‌شوند و آن را به داخل کابین رها می‌کنند. از این رو، آنها باید بخشی از بازرسی شما باشند حتی اگر علائمی که تجربه می کنید مستقیماً به آنها اشاره نداشته باشد. انجام این کار شما را از تشخیص زودهنگام موارد چالش برانگیز در این لیست نجات می دهد. یا در بهترین حالت ممکن است متوجه شوید که باله‌ها و دریچه‌های خودرو فقط به تمیز کردن کامل نیاز دارند.

14. ضد یخ راکد در جزء بخاری

در نهایت، مایع خنک‌کننده غیر متحرکی داریم که باعث می‌شود بخاری خودروی شما به اندازه کافی داغ نشود. مشابه اثرات یک ترموستات معیوب، ضد یخ که راکد است و در قسمت بخاری جریان نمی یابد، تعادلی را که وسیله نقلیه شما برای کارکرد موثر سیستم کنترل هوا به آن نیاز دارد، مختل می کند. بسیار بعید است که مایع خنک کننده موتور به خودی خود یخ بزند. راکد شدن ضدیخ بیشتر با مشکلات شیر کنترل بخاری یا پمپ آب مرتبط است – اجزایی که مسئول گردش مایع در سیستم خنک کننده خودرو هستند.
در برخی موارد، بخاری ماشین شما ممکن است فقط هنگام رانندگی یا در حال حرکت کار کند. این مورد انتظار است زیرا دمای مایع خنک‌کننده موتور به طور طبیعی قبل از رسیدن به رادیاتور روی موتور گرم‌تر می‌شود و باعث می‌شود که بخاری خودرو به‌طور لحظه‌ای در موقعیت‌های خاص به خوبی کار کند. در هر صورت، باید وسیله نقلیه خود را به طور کامل بررسی کنید و منبع مشکل خرابی بخاری خودروی خود را تعیین کنید – اینکه آیا به طور مکرر هوای با دمای نامناسب را خارج می کند یا خیر.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx