خودرو بدون نشتی آب کم می کند

خودرو بدون نشتی آب کم می کند (بخش اول)
برای رانندگان عجیب نیست که متوجه شوند موتورهای خودرو آب اضافی از دست می دهند، علیرغم اینکه هیچ نشانه ای از نشتی وجود ندارد. اگر این وضعیت را در وسیله نقلیه خود مشاهده کنید، مشکلی وجود دارد.
این شرایط می تواند به دلیل تبخیر کنترل نشده، شکستگی سر سیلندر، واشر ترکیده یا سوراخ های سیلندر آسیب دیده باشد. صرف نظر از ماهیت مشکل وسیله نقلیه شما، یک رویکرد عملی برای حل آن وجود دارد.

4 دلیلی که خودروها بدون نشتی آب کم می کنند.

1. تبخیر

تبخیر یکی از محتمل‌ترین تئوری‌هایی است که توضیح می‌دهد چرا خودرو بدون نشتی آب کم می کند. اگرچه ممکن است هیچ نشتی در اجزای خود مشاهده نکنید، این احتمال وجود دارد که یک سوراخ سوزنی در یکی از اتصالات شما وجود داشته باشد.
اگر سیستم خنک کننده شما بهینه نباشد، ممکن است وسیله نقلیه شما آب خود را از طریق تبخیر از دست بدهد. اگر وسیله نقلیه شما نشت کندی داشته باشد، ممکن است آب خارج شده به صورت مایع از محفظه شما خارج شود. مشاهده رگه های سفید در نزدیکی ناحیه نشتی می تواند چنین وضعیتی را شناسایی کند.

2. درپوش رادیاتور معیوب

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است وسیله نقلیه شما بدون هیچ نشتی آب از دست بدهد، داشتن درپوش رادیاتور معیوب است. تبخیر نیز نقش بسزایی در این نوع خرابی موتور دارد.
درپوش معیوب رادیاتور نمی تواند به درستی آب بندی شود و به مایع خنک کننده در حال تبخیر اجازه می دهد از درزگیرهای ضعیف نشت کند. با این حال، تشخیص درپوش بد رادیاتور برای جایگزینی کار آسانی نیست.
قبل از تأیید اینکه آیا مخزن سرریز تحت فشار است، می توانید با بررسی وجود بخار در نزدیکی درپوش رادیاتور شروع کنید.

3. سر واشر ترکیده

سر واشر یکی دیگر از اجزای موتور است که نقش بسزایی در کارکرد وسیله نقلیه شما دارد.
این قطعه بین بلوک موتور و سرسیلندر قرار دارد و وظیفه اصلی آن تنظیم گازهای احتراق و خنک کننده موتور است. یک سر واشر موثر تضمین می کند که خنک کننده های شما در جلیقه های آب و گازهای احتراق در اتاقک مربوطه خود باقی می مانند.
اگر سر واشر موتور خودرو ترکیده باشد، احتمالاً مایع خنک‌کننده شما در محفظه احتراق گاز نشت می‌کند، می‌سوزد و از اگزوز خارج می‌شود.
تشخیص نشتی سر واشر داخلی تقریباً غیرممکن است زیرا هیچ مایع خنک کننده روی زمین مشاهده نمی شود. شما می توانید آن را از طریق دود سفید اگزوز یا جوش آوردن خودرو متوجه شوید.
برای جلوگیری از نشت مایع خنک کننده و بهبود عملکرد، توصیه می کنیم سر واشر را با یک قطعه جایگزین کارآمدتر تعویض کنید.

4. واشر منیفولد ورودی ترکیده

منیفولدهای ورودی در موتورهای مدرن دارای پوشش آب هستند. برای جلوگیری از مکش مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق، روکش های آب منیفولد ورودی نباید به داخل ورودی نشت کند. اگر این اتفاق بیفتد، علائم شبیه یک موتور با سر واشر ترکیده می شود.

کارشناسی خودرو در تهران

3 گام برای شناسایی علت از دست دادن آب خودرو

اگزوز را بررسی کنید.

با مشاهده رنگ دود اگزوز خود می توانید بدون زحمت مایع خنک کننده را که در حال سوختن است شناسایی کنید. این یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص مشکل است.
اگر دود سفید بیش از حد از لوله اگزوز خود مشاهده کنید، سر واشر شما منفجرشده است. توجه به این نکته مفید است که دود سفید باید بیش از حد باشد تا نتیجه‌گیری شود که این شرایط ممکن است دلیل از دست‌دادن آب خودرو باشد.
همچنین باید انتظار داشته باشید که وسیله نقلیه شما در دوره های سردتر نسبت به زمانی که آب و هوا گرم است دود بیشتری منتشر کند.

روغن را بررسی کنید.

یکی دیگر از رویکردهای عملی برای شناسایی جایی که موتور شما ممکن است آب از دست بدهد، بررسی روغن موتور است. باکشیدن نشانگر و مشاهده سطح روغن می توانید وضعیت روغن خودرو خود را بررسی کنید.
اگر مایع خنک‌کننده به محفظه احتراق راه پیدا کرد، می‌توانید آن را در ظرف روغن پیدا کنید زیرا کاملاً نمی‌سوزد. مکانیک های باتجربه می توانند با بوییدن‌و احساس‌کردن روغن به سرعت متوجه شوند که محفظه روغن آلوده‌شده است یا خیر.
با این حال، برای شناسایی مشکلات بالقوه عملکرد باید مراقب افزایش سطح روغن باشید. اگرمحفظه روغن شما فاقد مایع خنک کننده است، خودروی شما نیاز به بازرسی بیشتر در تعمیرگاه دارد.

دود موتور را بررسی کنید.

در خصوص اینکه خودرو بدون نشتی آب کم می کند می توان اظهار داشت. موتورهای معمولی دود نمی‌کنند، بنابراین اگر متوجه شدید که از خودرو دود می‌آید، مشکلی وجود دارد. شما باید بررسی کنید که آیا دود سفید است تا تشخیص دهید که آیا مشکل مربوط به مایع خنک کننده است یا خیر.
این کمک خواهد کرد که ابتدا هرگونه نشت احتمالی را با بررسی زیر موتور رد کنید. همچنین روی درپوش رادیاتور و قسمت بالایی یا کناره های دستگاه خود برای هرگونه نشانه ای از ضد یخ تمرکز کنید.
یافتن‌ردی از مایع خنک کننده و آب به این معنی است که شما منبع مشکل را شناسایی کرده‌اید.

آیا آب معمولی جایگزین موثری برای خنک کننده موتور است؟

آب معمولی می تواند به جای خنک کننده موتور در شرایط خاص استفاده شود و همچنان موثر باشد. توجه به این نکته مفید است که خودروهایی که شرایط دمایی شدید را تجربه می کنند نمی توانند فقط از آب در موتورهای خود استفاده کنند.
موتور با مایع خنک کننده کم به دلیل گرمای بیش از حد بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد. شما باید سطح مایعات موجود در ماشین خود را پیگیری کنید تا مطمئن شوید که موتور به خوبی کار می کند.
در حالت ایده آل، آب به اندازه ضد یخ موثر نیست زیرا نقطه جوش و انجماد ثابتی دارد. به دلیل این ویژگی، مایع نمی تواند از موتور وسیله نقلیه شما محافظت کند. فقط در مواقع اضطراری که ضدیخ ندارید و می خواهید دمای موتور را تنظیم کنید می توانید از آب در مخزن خنک کننده خود استفاده کنید.

آیا می توانم زمانی که خودرو در حال از دست دادن آب است رانندگی کنم؟

از دست دادن آب موتور معمولاً منجر به خرابی کامل موتور نمی شود. با این حال، می تواند عملکرد و قابلیت اطمینان را تحت تاثیر قرار دهد زیرا موتور شما بیشتر در معرض آسیب و خرابی قرار می گیرد.
اگرچه هنوز هم می توانید ماشین را برانید، اما پس از مشاهده هدررفت آب، از رانندگی جلوگیری کنید تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند.

چه چیزی آب را از مایع خنک کننده، ضد یخ و رادیاتور متمایز می کند?

به غیر از آب، موتور شما به چندین مایع برای ارائه عملکرد و قابلیت اطمینان مورد انتظار نیاز دارد. برخی از این مایعات رایج عبارتند از مایع رادیاتور، خنک کننده و ضد یخ.
همه این محصولات به ترکیبی از ضد یخ و آب در رادیاتور اشاره دارند و به مدیریت سطوح دما کمک می کنند.
موتورهای مدرن برای بهبود کارایی به مخلوط کردن آب با ضد یخ متکی هستند. نقش اصلی ضد یخ بالابردن نقطه جوش و پایینآوردن نقطه انجماد آب است تا عملیات راحت تر در دماهای شدید انجام شود.

3 راه حل برای آب کم کردن خودرو

تعویض قطعات معیوب

در خصوص این سوال که خودرو بدون نشتی آب کم می کند می توان گفت اولین قدم برای کاهش هدررفت آب در خودروی شما، شناسایی نحوه از دست دادن آب است.
چندین جزء می تواند با هدر رفتن بیش از حد آب و مایع خنک کننده همراه باشد و شناسایی آنها نیمی از مشکل شما را حل می کند.
آنها عبارتند از:

  • سر واشر،
  • درب رادیاتور،
  • واشر منیفولد ورودی،
  • و سایر اجزای موتور.

بسته به شدت آسیب، می توانید دستگاه را تعمیر یا تعویض کنید.
تعویض فقط برای واحدهای بسیار آسیب دیده، برای بازگرداندن عملکرد عادی موتور ضروری است.
بهترین کار این است که نظر یک مکانیک را برای یک استراتژی ایده آل برای مقابله با این موضوع در نظر بگیرید.

تست نشت

برای تایید عدم وجود نشتی داخلی در موتور خود باید یک تست نشتی در نظر بگیرید. انجام این آزمایش بر روی خودروی شما به شناسایی منبع نشت و جایی که می رود کمک می کند.
این روش شامل اندازه گیری هوای خروجی از محفظه احتراق با قلاب کردن هوای فشرده به هر سیلندر است. فقط در صورت مشاهده نشتی بیش از حد در یک یا چند سیلندر باید نگران باشید.

کارشناسی خودرو در تهران

تست فشار رادیاتور

با انجام تست فشار رادیاتور می توانید نشتی های کوچک در سیستم خنک کننده خود را آشکار کنید. این آزمایش کمک می کند نشتی های سوزنی تنها زمانی قابل مشاهده باشند که سیستم با شبیه سازی شرایط رانندگی عادی تحت فشار است.
برای جلوگیری از آسیب بیشتر به سیستم خنک کننده فشار اضافی وارد نشود.
اگر سیستم شما دارای امتیاز psi 15 است، بدون آسیب رساندن به چیزی مهم نمی توانید از فشار 35 psi تجاوز کنید.

چرا مایع خنک کننده تبخیر می شود؟

یک موتور بهینه طوری طراحی شده است که هیچ چیز لازم برای کارکرد بهینه را از دست ندهد. با این حال، آب موجود در مایع خنک کننده شما ممکن است در یک واحد که به خوبی آب بندی نشده است، تبخیر شود.
اگر به کندی اتفاق بیفتد، یافتن منبع نشتی دو برابر چالش برانگیزتر است. اگر موتور شما هر ماه چند قطره آب از دست بدهد، هیچ دلیلی فوری برای نگرانی وجود ندارد.
برای اطمینان از اینکه نشتی بدتر نمی شود، همیشه مراقب سطح مایع خود باشید. بهتر است بلافاصله پس از مشاهده مایع خنک کننده روی زمین، به مکانیک مراجعه کنید.

نتیجه

اکثر وسایل نقلیه در جاده بدون اینکه رانندگان بدانند آب خود را از دست می دهند زیرا هیچ نشانه ای از نشتی وجود ندارد.
تنها رانندگانی که مایعات موتور خود را پیگیری می کنند، احتمال بیشتری دارد که از دستدادن آب و مایع خنککننده را در مراحل اولیه شناسایی کرده و آن را تعمیر کنند.

شما عزیزان می توانید جهت مشاهده مقالات بیشتر به بخش مقالات ما در سایت حنفی کار مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528