چرا بخاری ماشین من به اندازه کافی داغ نمی شود؟ (بخش اول)

در فصل سرد نیز نیاز به انجام دادن کارهایمان داریم و برای اکثرا مشکل بزرگی نیست. بالاخره ما بخاری ماشینمان را داریم تا سفر را قابل تحمل کنیم. اما اگر بخاری را روشن کنیم و هوای سرد (به جای گرم) از آن خارج شود چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است بپرسید: “چرا بخاری ماشین من به اندازه کافی گرم نمی شود؟”
دلایل رایج عبارتند از مشکلات ترموستات، مشکلات هسته بخاری، گیر کردن فلاپ های بخاری، حباب های هوا و سطح پایین مایع خنک کننده. برخی از این دلایل تا حدودی به دلیل قدیمی بودن وسیله نقلیه شما هستند، در حالی که برخی دیگر به دلیل نگهداری ضعیف خودرو هستند.
برای درک بهتر اینکه چرا بخاری ماشین شما به اندازه کافی گرم نمی شود، در زیر ۱۴ دلیل رایج ذکر شده است:
1. مشکلات هسته بخاری
2. مایع خنک کننده ناکافی یا آلوده
3. موتور دمنده معیوب
4. ترموستات معیوب
5. گرفتگی رادیاتور
6. نشتی مایع خنک کننده/سیستم خنک کننده
7. خرابی پمپ آب
8. شلنگ بخاری آسیب دیده
9. قفل هوا در سیستم خنک کننده
10. خرابی کنترل گرمایش
11. خرابی محرک درب
12. فیلترهای هوای مسدودشده
13. دریچه های بسته یا مسدودشده
14. ضد یخ راکد در قسمت بخاری
اگر بدانید که باید به چه علائمی توجه کنید، تفاوت زیادی ایجاد می کند. این دانش نه تنها به شما کمک می کند تا مشکلات بخاری ماشین را در ابتدا برطرف کنید، بلکه یک رانندگی راحت را نیز برای شما تضمین می کند.

کارشناسی خودرو در تهران

بخاری خودرو داغ نمی شود – 14 دلیل

1. مشکلات هسته بخاری

هسته بخاری شاید مهم‌ترین بخش سیستم خنک کننده خودرو باشد. لوله های برنجی/آلومینیومی آن با اجازه دادن به جریان مایع خنک‌کننده داغ از موتور در داخل کابین، گرما را پخش می‌کند. در عین حال، هسته بخاری عملکرد خوب بخاری و یخ زدایی خودرو را تضمین می کند. به دلیل نقش مهم آن در متعادل کردن گرما در داخل وسیله نقلیه شما، داشتن هسته بخاری بد (به ویژه در ماه های زمستان) می تواند مشکل ساز باشد، زیرا می تواند منجر به ناکارآمدی بخاری شود.

  • هنگامی که بخاری روشن است هوای سرد از دریچه ها عبور می کند
  • حرارت کمی از فن دمنده خارج می شود
  • تفاوت محسوس در جریان هوا
  • استفاده سریع غیرمعمول از مایع خنک کننده
  • بوی شیرین و میوه ای
  • مه گرفتگی داخل ماشین شما
  • داغ شدن بیش از حد موتور

نشانگرهای بالا باید به شما از یک مشکل احتمالی هسته بخاری اطلاع دهند (بعضی از آنها نشانه های مطمئن آسیب هستند). اما در حالت ایده آل، کار هوشمندانه این است که پیشگیرانه هرگونه نشانه ای از نشت مایع خنک کننده، اتیلن گلیکول یا مایع را حتی قبل از بروز این علائم بررسی کنید. در حالی که بررسی می کنید، ببینید که آیا شیلنگ های بخاری گرم هستند یا خیر، و بررسی کنید که آیا واشر ترکیده دارید یا خیر.
انجام این بررسی ها به شما کمک می کند تا در مراحل اولیه تشخیص دهید که آیا مایع خنک کننده موتور به درستی در گردش نیست، هوا در خطوط هوا گیر کرده است یا هسته بخاری شما مسدود شده است و نیاز به شستشو یا تعویض کامل دارد.

کارشناسی خودرو در تهران

2. مایع خنک کننده ناکافی یا آلوده

مانند بسیاری از وسایل نقلیه، خودروی شما از مایع خنک‌کننده برای خنک کردن موتور در زمان گرم شدن هوا استفاده می‌کند یا در آب و هوای سردتر، هوای گرم را در داخل کابین می‌دمد. ظرفیت مایع خنک‌کننده هر خودرو بسته‌به مدل و نوع متفاوت است. اما نسبت آب به ضد یخ معمولاً 50:50 است. بخاری ماشین شما باید خوب کار کند اگر هر دو الزامات برآورده شوند.
بنابراین، اگر از خود می پرسید: “چرا بخاری ماشین من به اندازه کافی گرم نمی شود؟” ممکن است بخواهید دلایل مرتبط با خنک کننده را بررسی کنید. یا مایع خنک‌کننده کافی در رادیاتور ندارید یا سطح مایع خنک‌کننده شما مطابق با مشخصات است اما آلوده‌است. اگر سطح مایع خنک کننده کم باشد، خودروی شما به اندازه کافی مایع به هسته بخاری ارسال نمی کند تا هوای گرم ایجاد کند. به طور مشابه، یک مایع خنک‌کننده آلوده سیستم خنک‌کننده خودروی شما را خراب می‌کند، و هسته بخاری را از گردش هوای گرم به داخل کابین مسدود می‌کند و بخاری و رادیاتور خودرو را با زنگ زدگی مسدود می‌کند.

***

برای اطمینان از اینکه هیچ یک از این شرایط اتفاق نمی افتد، مطمئن شوید که به طور منظم مخزن سرریز ماشین خود را بررسی کنید (مخزن سرریز خالی نشان دهنده سطح پایین مایع خنک کننده است). در صورت نبود مایع خنک کننده، رادیاتور را از طریق مخزن سرریز دوباره پر کنید (هرگز از درپوش رادیاتور این کار را انجام ندهید!). سرسیلندرهای ترک خورده، واشرهای سر معیوب یا هر گونه شکاف در سیستم خنک کننده که ممکن است منجر به آلودگی مایع خنک کننده توسط روغن یا روغن گیربکس شود را بررسی کنید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx