آسیب قاب خودرو

آیا اخیراً با خودروی خود تصادف کرده اید و از خود این سؤال را می پرسید که آسیب قاب خودرو چیست؟ و اگر یکپارچگی فریم وسیله نقلیه شما در این تصادف به خطر بیفتد چه؟ پاسخ به این سوال دشوار است.
مواجهه با یک خودروی آسیب دیده می تواند ناامید کننده باشد. این مخصوصا زمانی است که نمی دانید وسیله نقلیه آسیب قاب دارد خیر. در این صورت، حتی ممکن است در صورتی که خودروی شما اسقاط شود، پول کافی از بیمه دریافت نکنید. به همین دلیل خوب است بدانید که آیا خودروی شما ارزش اسقاط کردن را دارد یا خیر. یا آسیبی که وسیله نقلیه شما متحمل شده است قابل تعمیر است.
با دانستن این موضوع، احتمالاً می توانید نظر خود را در مورد آن بگویید و مقداری پول نقد بیشتر از خودروی آسیب دیده خود دریافت کنید. مشکل دیگر خرید خودرو با خرابی قاب است. بسیاری از افراد خودروهای دست دوم خریداری می کنند. اما متأسفانه، آن ها سرنخی از آنچه که درگیر آن می شوند ندارند، زیرا اکثر خودروها آسیب ساختاری یا قاب دارند و به راحتی قابل تعمیر نیستند. اما شما نباید نگران باشید زیرا ما قرار است همه چیز را به شما بگوییم.
در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آسیب قاب چیست. سپس، قاب های معمولی را که می توانید در ماشین ها و کامیون ها ببینید، یاد خواهیم گرفت. پس از آن، در مورد آنچه که به عنوان آسیب قاب خودرو در نظر گرفته می شود صحبت خواهیم کرد. در نهایت، ما در مورد اینکه چه چیزی قابل تعمیر است و چه چیزی نیست بحث خواهیم کرد. بنابراین، بیایید شروع کنیم.

قاب های معمولی در خودروها و کامیون ها

دو قاب معمولی وجود دارد که در خودروها و کامیون ها یافت می شود. و این ها بدنه روی قاب و قاب یکپارچه هستند. چگونه می توانم بین این دو تفاوت قائل شوم؟
تشخیص یکی از دیگری بسیار ساده است. بدنه روی قاب به این معنی است که خودرو یا کامیون بر روی یک قاب جامد نصب شده است. این قاب جامد از دو تیر پر استحکام ساخته شده است که با میله های فلزی به هم متصل شده اند.
از همان روزهای اولیه، تمام خودروها و کامیون ها با روش بدنه روی قاب ساخته می شدند. اما با گذشت زمان، این فناوری بسیار پیشرفت کرده است. بنابراین، برای ارائه خودروهای سبک‌تر و ایمن‌تر، صنعت خودرو به طرح ‌های یکپارچه روی آورده‌است.
قاب یکپارچه همانطور که از نامش پیداست به این معنی است که قاب و ریل های فریم در بدنه خودرو تعبیه شده‌است. در جلو و عقب، دو تکیه گاه تصادف وجود دارد که در انتهای ریل ها قرار می گیرند.

ستون های A، B، C و سقف

ستون ها و سقف نیز از اجزای حیاتی خودرو محسوب می شوند که ایمنی سرنشینان را تضمین می کنند.
و تعمیر آن ها بسیار دشوار است، به خصوص اگر ماشین درگیر واژگونی باشد. تعمیر آنها دشوار است اما خودرو را غیرقابل تعمیر محسوب نمی کنند.
پس از همه، یک سقف جدید را می توان از یک وسیله نقلیه دیگر برداشت. اگرچه این ساده به نظر می رسد، در واقع، قرار دادن سقف جدید روی خودرویی که سقف آسیب دیده دارد، بسیار مشکل است. به خصوص اگر ستون ها نیز آسیب دیده باشند.
امکان تعویض تک ستون وجود دارد. سخت ترین ستون ها، ستون های B هستند که در وسط قاب قرار دارند و درهای خودرو را به هم متصل می کنند. اما یک قاب و جوشکار خوب می تواند این مشکل را به راحتی حل کند.

قاب های زیر وسیله نقلیه

این قاب ها پیچیده ترین هستند. و اگر وسیله نقلیه ای از پهلو با استخوان T ساخته شده باشد و یکی از آنها تغییر شکل داده باشد، صاف کردن آنها تقریبا غیرممکن است و این یک مثال واضح از آسیب قاب است که می تواند یک وسیله نقلیه را به طور کامل از بین ببرد.

چگونه بفهمیم خودرو قابل تعمیر است؟ – آسیب قاب‌خودرو

به عبارت ساده، قیمت تعمیر نشان می دهد که آیا خودرو قابل تعمیر است یا خیر. اگر تعمیر خودرو خیلی گران باشد و بالاتر از این اعداد باشد، به این معنی است که خودرو برای قطعات فروخته می شود.
یکی دیگر از عواملی که نقش بسزایی دارد میزان آسیب است. اگر بدنه نابود باشد، این خودروها عنوان گواهی تخریب را می گیرند. یعنی این خودرو را نمی توان در جاده ها برگرداند. اگر با خودرویی برخورد کردید که آسیب دیدگی راکر، صدمه به ستون، آسیب فایروال، آسیب وان عقب و تغییر شکل عقب دارد، از این خودروها دوری کنید.
ساده ترین آنها برای تعمیر آنهایی هستند که درست قبل از فایروال آسیب فرونتال دارند. هر چیزی که فراتر از فایروال باشد، ارزشش را ندارد. و تمام این تعمیرات باید بر روی دستگاه قاب انجام شود تا بتوانید قطعات آسیب‌دیده راکشیده و متناسب با آن تعویض کنید.

حقایقی در مورد آسیب دیدگی و تعمیر قاب خودرو:

1. قاب خودرو سیستم پشتیبانی ساختاری وسیله نقلیه است که از فولاد یا آلومینیوم ساخته شده است که برای پشتیبانی از تمام اجزای مکانیکی خودرو، بدنه خودرو و وزن خودرو و همچنین محافظت از تمام قطعات و سرنشینان در صورت برخورد طراحی شده است.
2. دو نوع اصلی فریم خودرو وجود دارد: طراحی یکپارچه و طراحی بدنه روی فریم که در انواع مختلف خودروها استفاده می شود.
3. یک قاب خودرو از اجزای مقطعی مختلف تشکیل شده‌است که از ناحیه خاصی از وسیله نقلیه محافظت یا پشتیبانی می کند.
4. آسیب قاب به هرگونه آسیب وارد شده به قسمت هایی از وسیله نقلیه که برای حمایت از یکپارچگی ساختاری خودرو در اثر نیروهای خارجی، مانند برخورد یا خرابی، در نظر گرفته شده است، اطلاق می شود.

5. سطوح مختلف آسیب قاب می تواند بر اساس عمق آسیب رخ دهد، از آسیب جزئی تا آسیب عمده که پشتیبانی سازه اصلی را به خطر می اندازد.
6. اگر وسیله نقلیه فقط آسیب جزئی قاب دریافت کند، ممکن است قابل رانندگی باشد. با این حال، برخی از آسیب ها ممکن است شدیدتر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد و ممکن است در هنگام رانندگی بر قسمت های بیشتری از خودرو تأثیر بگذارد.
7. برای بررسی آسیب قاب پس از برخورد، ارزیابی اولیه وضعیت خودرو را با جستجوی چروک‌های قابل مشاهده، فرورفتگی‌های بزرگ یا آسیب‌های آشکاری که ممکن است مانع حرکت خودرو به جلو شوند، انجام دهید.
8. اگر ماشین به طرفین کشیده شود، لرزش غیرقابل کنترلی داشته باشد، صداهای عجیب و غریب تولید کند، یا در سرعت های بالا به سختی بچرخد یا ثابت بماند، ممکن است یک مشکل اساسی در قاب وجود داشته باشد که نیاز به ارزیابی فوری توسط مرکز تعمیرات برخورد دارد.
9. خرابی قاب خودرو بسته‌به شدت آسیب و هزینه در بسیاری از موارد قابل تعمیر است. اگر هزینه ترمیم خسارت بیشتر از ارزش وسیله نقلیه باشد، خودرو “اسقاطی” در نظرگرفته می شود.

***

وقتی صحبت از خودروها به معماری قاب یکپارچه می شود، تحول بزرگی وجود رخ داد. در همین حال، ماشین‌آلات سنگین مانند کامیون‌های وانت و نیمه کامیون‌ها هنوز ساختار بدنه روی قاب را حفظ کرده‌اند.
این به این دلیل است که این وسایل نقلیه برای ارائه عملکرد به یک قاب قوی نیاز دارند. اگر یک قاب یکپارچه آلومینیومی را روی یک کامیون نیمه سنگین قرار دهید، اساساً ترک می خورد و در نهایت فرو می ریزد. همین موضوع در مورد وانت بار نیز صدق می کند. آن ها بسیار بلند هستند و برای نگه داشتن بدن در هر شرایطی و تحت هر باری نیاز به قاب بزرگتری دارند. اگر یک قاب جامد بزرگ در زیر آن نباشد، در جایی که بدن به تخت می رسد فرو می ریزد.
و از آنجایی که دو نوع قاب را توضیح دادیم، اکنون می‌توانیم در مورد آسیب قاب ‌ها صحبت کنیم.

ریل های قاب جلو و عقب

همانطور که از نام آنها پیداست، ریل های قاب جلو و عقب بخشی از قاب یکپارچه هستند. و زمانی که این قاب ها اصلاح یا خم می‌شوند، این آسیب، آسیب قاب‌خودرو محسوب می‌شود.
چگونه می توانید متوجه این ریل ها شوید؟ وقتی کاپوت خود را باز می کنید، در سمت چپ و راست متوجه می شوید که چگونه دو لوله فلزی از جلو بیرون زده اند.
این دو ریل، ریل های قاب جلویی هستند. آن ها برای جذب ضربه طراحی شده اند. و هنگامی که در معرض ضربه قرار می گیرند، خرد می شوند و اجازه نمی دهند ضربه وارد فایروال شود.
این ریل های قاب را می توان تعویض کرد و خودرو را می توان تعمیر کرد. و اگر همه چیز به درستی انجام شود، خودرو در آینده هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما اگر تعمیر نادرستی دارید. بسیار آسان است که بگوییم در یک ضربه یا تصادف فرضی در آینده، ریل‌های قاب همان مقدار نیرویی را که از کارخانه رتبه‌بندی شده بود جذب نمی‌کنند.
بنابراین، اگر قصد خرید یک وسیله نقلیه تعمیرشده با ریل های فریم را دارید، به ریل های فریم و اینکه آیا تعمیر به درستی انجام شده است توجه کنید.

برج های استروت – آسیب قاب

همانطور که از نام آن پیداست، برج‌های استروت، پایه‌های جلویی را نگه می‌دارند. اگر آسیب ببینند، این آسیب، آسیب قاب محسوب می شود. از آنجایی که بدون آن ها در وضعیت کار مناسب، چرخ ها نمی توانند آنطور که باید بچرخند.
بنابراین، هنگامی که یک ماشین آسیب به برج استروت می‌زند، به این معنی است که آسیب قاب نیز دارد. خوشبختانه پایه ها قابل تعمیر هستند. اما آن ها باید به درستی تعمیر شوند تا هندسه وسیله نقلیه به هم نخورد و ماشین آنطور که باید کار کند.

پانل های راکر

این پانل ها بعد از چرخ جلو و قبل از در قرار می گیرند. آن ها اساساً در را در جای خود نگه می دارند. اگر این پانل های راکر خرد شوند. درب بسته نمی شود و این به عنوان آسیب جدی طبقه بندی می شود که به راحتی می تواند یک وسیله نقلیه را اسقاطی کند.
این مورد به این دلیل است که دقیقاً در این قسمت، یک تن فلز وجود دارد که فایروال، پانل راکر و برج‌های استارت را به هم متصل می‌کند. همه چیز باید تنظیم شود. و برخورد با این نوع آسیب می تواند برای بسیاری از افراد دردسرساز باشد.
هنگامی که خودرویی در این قسمت آسیب ببیند، آسیب قاب در نظر گرفته می‌شود زیرا بخش‌های جدایی‌ناپذیری را پوشش می‌دهد که برای ایمنی کلی خودرو مهم است.
همه چیز قابل تعمیر است، اما وقتی این قطعات آسیب ببینند، درست کردن آن ها بسیار دشوار است.

فایروال

آسیب به فایروال نیز آسیب قاب محسوب می شود. این جزء سفت و سخت اساساً خودرو را اسقاط می‌کند. در صورت وجود ضربه می توان بیشتر آسیب را ترمیم کرد. اما اگر فایروال ماشین مچاله شده باشد، احتمالاً از بین می رود.
این مورد به این دلیل است که فایروال جزئی است که برای بازسازی یک ماشین به آن نیاز دارید. فایروال حاوی تمام نکات مهمی است که برای انجام موفقیت آمیز تعمیر باید تراز کنید.
اگر فایروال اشتباه باشد. آن وقت تعمیر این ماشین دردناک خواهد بود. بهترین کاری که می توانید انجام دهید وقتی با خودروی آسیب دیده فایروال مواجه می شوید این است که از آن فاصله بگیرید و به ماشین بعدی بروید. این آسیب قاب ارزش تعمیر ندارد.

پانل ربع

پانل های ربع در پشت هستند. این پنل ها پنل های آرایشی هستند که شبیه گلگیرهای جلو هستند. از آنجایی که به هیچ وجه با قاب تماس ندارند، آسیب قاب محسوب نمی شوند.
اما آنچه می تواند به عنوان آسیب قاب در نظر گرفته‌شود، برج های استرات عقب و فلزی است که در پشت پانل یک چهارم قرار دارد. اگر این فلز دستکاری یا خم شده‌باشد، خودرو آسیب به قاب دارد.
همچنین اگر خودرو از عقب تصادف کرد و عقب رانده‌شد و شکاف درها هم تراز نشد، این نیز جزو خودروهای آسیب‌دیده قاب محسوب می شود. از آنجایی که تمام اجزایی که در زیر قرار دارند به جلورانده می شوند. تعمیر کار دشواری است و من فکر نمی‌کنم افراد زیادی بتوانند این کار را انجام دهند.

ایمنی قاب یکپارچه چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم در گذشته خودروها با طراحی بدنه روی فریم ساخته می شدند. این قاب ها بسیار سخت و بادوام بودند. آن ها به راحتی می توانستند ضربه بزرگی از جلو را تحمل کنند. اما مهم تر از آن، این طراحی فاقد توانایی جذب ضربه زیاد است.
اگر خودرو قدیمی با قاب بدنه روی فریم دارید و دچار تصادف شوید، به احتمال زیاد آسیب زیاد به قاب و برخی عواقب دائمی برای سلامتی شما پیش می آید. زیرا وقتی ضربه ای وارد می شود، در جلو چیزی جز ریل برای جذب ضربه وجود ندارد.
بسیاری از افراد ادعا می کنند که این وسایل نقلیه قدیمی مانند تانک ساخته شده اند. در واقع، اگر آن ها در یک تصادف از جلو با یک ماشین مدرن درگیر شوند، این ماشین های قدیمی تا حد زیادی در اثر برخورد از بین می روند. در حالی که خودروی مدرن دارای ساختار تصادف از جلو است، فقط یک ضربه جزئی متحمل می شود و سرنشینان نسبتاً از ضربه ایمن تر خواهند بود.
این موضوع به این دلیل است که خودروهای مدرن به اصطلاح دارای مناطق مچاله هستند. این مناطق به طور خاص برای جذب ضربه و مچاله شدن طراحی شده اند. این مچاله شدن ضربه را جذب می کند و از آسیب بیشتر به قاب جلوگیری می کند.
این بدان معناست که خودرو قابل تعمیر خواهد بود. این مزیت طراحی قاب یکپارچه است. افزایش ایمنی و همچنین تعمیر اقتصادی پس از حادثه تصادف. اگر خودرو با سرعت کم تصادف کرد، به احتمال زیاد خودرو را می توان به جاده بازگرداند و بدون هیچ مشکلی رانندگی کرد. این به این دلیل است که بدنه خودرو سالم سالم است، زیرا فقط ناحیه مچاله تعویض می شود.

ایمنی بدنه روی قاب چگونه کار می کند؟

ایمنی بدنه روی قاب، در مقایسه با طراحی قاب یکپارچه، بسیار بدتر است. همانطور که گفتیم بدنه روی فریم به این معنی است که بدنه خودرو در بالای یک قاب مستطیلی شکل قرار گرفته است.
قاب جامد بسیار سنگین است اگر از فولاد با مقاومت بالا ساخته شده باشد. این بر توانایی رانندگی وسیله نقلیه تأثیر می گذارد زیرا چرخش بدنه زیادی وجود دارد. این رول بدنه به خصوص در گوشه ها نمایان است. شما فورا متوجه خواهید شد که چگونه بدنه خودرو از یک طرف خم می شود.
و ایمنی کلی پایین است. قاب به شدت پایین نصب شده است و در صورت ضربه زیاد، هر دو قطعه قاب در جهات مختلف قرار می گیرند. آن ها ضربه را جذب نمی کنند و آسیب به قاب برای تعمیر خیلی جدی است.
ناگفته نماند که وقتی فریم ها در جهات مختلف می روند، از راننده محافظت نمی شود. و ضربه در جلو توسط ستون فرمان جذب می شود که اساساً راننده را در یک ثانیه در صورت تصادف شدید از جلو می کشد.

***

خودروهای بدنه روی قاب به هیچ وجه ایمن نیستند و حتی در دهه 60 نیز کنار گذاشته‌شدند. اگرچه، آن ها هنوز هم تا همین اواخر تولید می شدند. یعنی فورد کراون ویکتوریا آخرین خودرویی بود که این بدنه را در طراحی قاب داشت و تا سال 2011 در حال تولید بود.
اما در مورد کامیون ها داستان متفاوت است. وانت ها و نیمه کامیون ها تیرآهن بسیار سنگین تری نسبت به خودروهای معمولی در گذشته دارند. به همین دلیل است که آن ها ایمن تر هستند و در هنگام برخورد آسیب کمتری به قاب وارد می کنند.
حتی اگر در تصادفات سنگین تر، همان عواقبی را متحمل شوند که خودروهای با این طراحی داشتند. و این آسیب قابل توجه قاب و حذف کامل بود.

چه چیزی به عنوان آسیب قاب در نظر گرفته می شود؟

حالا بیایید بحث کنیم که چه چیزی آسیب قاب در نظر گرفته‌می‌شود. ما در مورد هر دو طرح قاب بحث خواهیم کرد زیرا هنوز هم افرادی هستند که اتومبیل های بدنه روی قاب و همچنین کامیون ها را رانندگی می کنند. ابتدا بدنه روی قاب را مورد بحث قرار می دهیم و سپس به خودروهای قاب یکپارچه می پردازیم.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی موضوعات آسیب قاب خودرو پرداختیم و تمامی موارد مورد نیاز در این خصوص را برای شما عزیزان شرح دادیم. توجه داشته باشید که اطلاع داشتن از اجزای خودرو به شما عزیزان در امر کارشناسی رنگ، بدنه و فنی خودرو کمک می کند. همچنین اگر شما عزیزان به دوره کارشناسی فنی خودرو و موارد کارشناسی رنگ علاقه مند هستید می توانید از طریق دوره های ما در حنفی کار به این مهارت ها دست یابید. شما عزیزان می توانید علاوه بر آموزش کارشناسی رنگ خودرو و فنی آن اقدام به یادگیری خرید و فروش خودرو کنید. این دوره، دوره معامله گری ماشین نیز است. در این دوره تمامی مهارت های معامله گری را خواهید آموخت.

همچنین اگر شما عزیزان به مطالبی از جمله بررسی و خرید سورنتو و همچنین به راهنمایی برای نحوه ساخت خودرو نیاز دارید می توانید از طریق عبارات لینک شده مقالات مرتبط را مشاهده نمایید. اگر به مطالعه مقالات این چنینی در خصوص خودرو، خرید و فروش و کارشناسی خودرو علاقه مند هستید می توانید به بخش مقالات سایت ما مراجعه کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx