راهنمای کامل استفاده و انتخاب خنک کننده اتوموبیل مناسب(بخش اول)

خنک کننده های اتومبیل: درک اصول اولیه

برای مبتدیان ، بیایید به برخی از سؤالات متداول در مورد خنک کننده اتومبیل که ممکن است بخواهید بپرسید پاسخ دهیم.

خنک کننده چیست؟

خنک کننده یک ماده مایع است که موتور شما را در دمای شدید ، گرمh و انجماد محافظت می کند. برخی از مهمترین مؤلفه های آن عبارتند از:
1. پایه گلیکول – بین 90 تا 95 ٪ کنسانتره خنک کننده را تشکیل می دهد. بیشتر طبقه بندی می شود به:
اتیلن گلیکول-تضمین می کند که مایع موجود در موتور در دمای زیر صفر یخ نمی زند یا در گرمای شدید تبخیر نمی شود. یکی از مهمترین مضرات اتیلن گلیکول این است که موتور را اکسیده می کند و آسیب می رساند. به همین دلیل است که باید با یک بسته افزودنی پیشرفته ، خصوصیات آن افزایش یابد.
پروپیلن گلیکول – به جای اتیلن گلیکول قابل استفاده است. ویسکوزیته بالاتری دارد ، به این معنی که سرعت انتقال حرارت را بهبود می بخشد.
2. مواد افزودنی – حدود 5 ٪ از کنسانتره خنک کننده را تشکیل دهید. مهار کننده های خوردگی نقش اصلی در فناوری خنک کننده دارند زیرا اکسیداسیون را به حداقل می رساند و خطر زنگ زدگی موتور را کاهش می دهد. مواد افزودنی مختلفی در دستورات مختلف خنک کننده استفاده می شود. به عنوان مثال ، در آسیا ، کربوکسیلات ها و فسفات ها عوامل اصلی ضد خوردگی هستند. از طرف دیگر ، در اروپا ترکیبی از سیلیکات ها و کربوکسیلات است.
3. آب تا 5 ٪ از کنسانتره خنک کننده بدون آب را تشکیل می دهد.

خنک کننده چه کاری انجام می دهد؟

خنک کننده های موتور از چندین طریق به وسیله نقلیه شما کمک می کنند.
برای شروع، آن ها از گرمای بیش از حد موتور شما در آب و هوای گرم جلوگیری می کنند.
خنک کننده ها همچنین از مواد افزودنی ضد یخ تشکیل شده اند که مانع از یخ زدگی سیستم خنک کننده شما در دمای زیر صفر می شوند. فرمول ها و مخلوط های خنک کننده پیشرفته می توانند موتور شما را حتی در دمای شدید محافظت کنند ، همانطور که در ذکر شد.
از همه مهم تر ، خنک کننده ها از موتور شما در برابر خوردگی محافظت می کنند. آن ها حاوی مواد افزودنی مانند فسفات ، سیلیکات و کربوکسیلات هستند که طول عمر موتور شما را افزایش می دهد.

انواع مختلف خنک کننده های موتور

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چه مایع خنک کننده ماشین برای ماشین شما مناسب است؟ خب ، هیچ پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد.
انواع مختلف خنک کننده های موتور با دقت مهندسی شده و برای انواع مختلف وسایل نقلیه آزمایش می شوند. برخی از آنها فناوری افزودنی معدنی (IAT) ، فناوری اسید آلی (OAT) ، فناوری اسید آلی هیبریدی (HOAT) ، HOAT بدون فسفات ، سوراخ فسفات (P-HAOT) و (Si-Hoat) هستند.
شما همیشه باید از مایع خنک کننده توصیه شده توسط سازنده خودرو خود استفاده کنید. بینش های ارائه شده در زیر به شما کمک می کند تا نوع مناسب مایع خنک کننده را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.

فناوری افزودنی معدنی (IAT)

خنک کننده‌های IAT با اتیلن گلیکول با سیلیکات و فسفات اضافه‌شده برای جلوگیری از خوردگی ساخته‌می‌شوند. این نوع خنک‌کننده در وسایل نقلیه قدیمی تر استفاده می شود ، معمولاً اتومبیل های تولیدشده در ایالات متحده قبل از اواخر دهه 1990.
از آنجا که این یک فرمول قدیمی است ، به اندازه برخی از جدیدترین دستورهای خنک کننده کارآمد نیست. اگر صاحب یک ماشین قدیمی تر هستید که به خنک کننده‌های IAT احتیاج دارد ، حتماً آن را شستشوداده و تقریباً هر دو سال یکبار یا حداکثر 72000 کیلومتر آن را جایگزین کنید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx