فن رادیاتور خودرو کار نمی کند: عیب یابی 6 مشکل رایج(بخش اول)

برای اطمینان از عملکرد و طول عمر بهینه، موتور شما نباید بیش از حد گرم شود. یک فن رادیاتور که به عنوان بخشی از سیستم خنک کننده موتور در کنار مایع خنک کننده کار می کند، هوای خنک را به عنوان وسیله ای برای انتقال حرارت از طریق رادیاتور عبور می دهد تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند. مشکل کار نکردن فن رادیاتور صدمات زیادی به موتور وارد می کند و بنابراین در صورت بروز باید فوراً مورد توجه قرار گیرد.
نحوه کارکرد رادیاتور و فن رادیاتور، نحوه تشخیص مشکل کار نکردن فن رادیاتور و علل رایج را در این مقاله بیاموزید.

فن رادیاتور چه کاری انجام می دهد؟

هر چیزی که بر عملکرد صحیح موتور شما تأثیر می گذارد، بعد از خود موتور در اولویت قرار دارد. یکی از قطعاتی که می تواند باعث اختلال و خرابی موتور شود، رادیاتور است.
کاملاً متفاوت از رادیاتور در خانه، رادیاتور در خودرو بخش مهمی از سیستم خنک کننده موتور آن است. موتور با ایجاد احتراق در داخل محفظه احتراق و همراه با آن مقدار زیادی اصطکاک خودروی شما را به حرکت در می آورد. این باعث ایجاد گرمای زیادی در داخل موتور می شود.

رادیاتور قلب سیستم خنک کننده است.
اگر این گرما برای خنک کردن موتور در حین کار به جای دیگری منحرف نشود، موتور بیش از حد داغ می شود و مانند هر قسمت دیگر ماشین شما، در نهایت باعث خسارات زیادی می شود.
رادیاتور یکی از سیستم های خنک کننده چند قسمتی موتور به همراه روغن روان کننده است که اصطکاک را کاهش می دهد. هنگامی که ترموستات جلوی موتور تشخیص می دهد که موتور به دمای خطرناکی رسیده است، رادیاتور با آزاد کردن مخلوطی از آب و مایع خنک کننده وارد عمل می شود تا به سرعت موتور خنک شود.
یک سنسور در سمت سرنشین پایین رادیاتور وجود دارد. این سنسور کنترل دمای مایع خنک کننده را انجام می دهد. و سیگنال هایی را به فن رادیاتور ارسال می کند تا وقتی دما از 172 درجه فارنهایت عبور کند روشن شود. فن نیز باید پس از روشن کردن کولر روشن شود.

کارشناسی خودرو در تهران

فن رادیاتور کار نمی کند: علائم

اگر باید تأیید کنید که آیا آن در حال کار است یا نه، باید موتور خود را روشن کنید و اجازه دهید وسیله نقلیه شما در حالت آرام باشد. مطمئن ترین راه برای بررسی آن، جستجوی صدای فن است.
تهویه مطبوع را روی حداکثر تنظیم قرار دهید، این باعث می شود که فن خنک کننده بلافاصله روشن شود. در خودروهای قدیمی معمولاً حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد تا موتور به دمای مناسب برسد.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که کاپوت موتور را بلند کرده و به صدای فن گوش دهید. خودروهای مدرن موتورهای بسیار آرامی دارند و بنابراین، تشخیص صدا در حالی که داخل خودرو هستید، ممکن است آسان نباشد.
اگر وقتی تهویه مطبوع با حداکثر شدت کار می کند، فن فوراً روشن شود، اما وقتی موتور بعداً داغ شد، به درستی کار نکند، ممکن است فن رادیاتور مشکل داشته باشد.

اگر فن کار نکند می توانم ماشینم را رانندگی کنم؟

بله، ماشین شما هنوز هم می تواند بدون فن رادیاتور کار کند، اما ترجیحا نباید رانندگی کنید. سیستم خنک کننده وسیله نقلیه شما برای عملکرد و طول عمر موتور بسیار مهم است. هر بار که موتور شما بیش از حد گرم می شود، آسیب زیادی به موتور گرانبها وارد می کنید.
به محض اینکه احساس کردید فن رادیاتور شما کار نمی کند، یا ماشین شما خنک نمی شود، باید مراحل عیب یابی را انجام دهید تا مشخص شود مشکل چیست. اگر نمی توانید آن را بفهمید، فوراً ماشین خود را نزد مکانیک ببرید تا او بتواند مشکل را تشخیص دهد.

تعویض فن رادیاتور چقدر طول می کشد؟

تعویض رادیاتور فرآیند پر زحمتی است و مدت زمان آن بسته به مهارت سرویس دهنده متفاوت است. بعید است که کار یک مکانیک حرفه ای بیش از 2 تا 3 ساعت طول بکشد. ممکن است 30 دقیقه تا یک ساعت بیشتر طول بکشد زیرا این فرآیند شامل برخی خدمات اضافی مانند برداشتن مایع خنک کننده، شکستگی تسمه ها و چند مورد دیگر در صورت لزوم است.
کارشناسان ممکن است به دو تا سه ساعت برای نصب نیاز داشته باشند.
بسته به شرایط برخی از قسمت های دیگر ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. اگر ماشین قدیمی باشد، احتمال اتصالات و پایانه های برق وجود دارد آسیب دیده و بست ها شکسته اند. برای از سرگیری کارکرد رادیاتور باید این قطعات را تعمیر و تعویض کنید. برخی از مکانیک ها نیز ممکن است بخواهند ضد یخ را عوض کنند و شیلنگ های رادیاتور را تعویض کنند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
2 1 امتیاز
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx