یاتاقان زدن موتور(بخش اول)

 یاتاقان زدن موتور چیزی است که هرگز نمی خواهید، تجربه کنید. زیرا در بیشتر موارد بسیار پرهزینه خواهد بود.

موتور خودروی شما یک جزء پیچیده است. که شامل بسیاری از قطعات در حال کار است. اگر چیزی خراب شود، کل سیستم می تواند از حالت تعادل خارج شود و احتمالاً موتور شما یاتاقان بزند.
در یاتاقان موتور  قسمت عمده ای از حرکت می‌ایستد، در نتیجه موتور از کار می‌افتد. در این مقاله ما علائم یک یاتاقان موتور، معنی آن، دلایل وقوع آن و نحوه رفع آن را بررسی می کنیم. بیایید با یک مرور سریع از علائمی که باید جستجو کنیم، شروع کنیم.
شایع‌ترین علامت یاتاقان موتور این است که وقتی می خواهید آن را روشن کنید هیچ اتفاقی نمی افتد. رادیو و سایر وسایل الکترونیکی ممکن است خوب کار کنند، اما هنگامی که کلید را بچرخانید، استارت فقط کلیک می کند. گاهی اوقات بوی سوختگی از موتور به مشام می رسد.
در زیر لیست دقیق تری را از شایع‌ترین علائم یاتاقان موتور، آورده‌ایم:

علائم یاتاقان موتور

1. موتور استارت نمی‌خورد.

وقتی موتور گیر می کند، ممکن است نتوانید ماشین را روشن کنید. همچنان باید بتوانید قسمت الکتریکی ماشین را روشن کنید و وسایل الکترونیکی مانند فن بخاری، چراغ ها و رادیو را به کار بیاندازید.
با این حال، استارت موتور هیچ عملی ایجاد نمی کند. در غیر این صورت، هنگامی که استارتر با فلایویل برخورد می کند، صدای تق تق می شنوید.
2. نقص فیزیکی
گاهی اوقات موتور گیر می کند. زیرا یک قطعه داخلی شل شده و خود را در قطعه دیگری گیر می دهد. اگر این چیزی مانند شاتون پیستون باشد، می تواند از طریق بلوک موتور نفوذ کند.
بررسی بلوک موتور مشکل را آشکار می کند زیرا قطعات در موارد شدید ممکن است از قسمت بالایی عبور کنند.
3. سیم‌های سوخته شده
موتور گیر کرده خود سیم های سوخته ایجاد نمی کند. این اتفاقی است که پس از از کار افتادن موتور اتفاق می افتد. وقتی استارت می‌خواهد موتور را بچرخاند، مشکلات بیشتری رخ می‌دهد.
استارت قادر به چرخاندن موتور نیست، بنابراین سیم ها شروع به گرم شدن بیش از حد می کنند. و شما متوجه بوی سوختگی خواهید شد، که یک اتفاق رایج پس از گیرکردن موتور است.
4. صداهای موتور
کمی قبل از گیر کردن موتور، ممکن است متوجه صداهای عجیب و غریب موتور شوید. گاهی اوقات این صداها به صورت ضربه ای خفیف ظاهر می شوند یا ممکن است یک ضربه ضعیف باشد.
در هر صورت، با شنیدن صدای تق تق، موتور به طور کامل از کار می افتد. این صدا اغلب با برخورد شاتون پیستون به میل لنگ همراه است.

یاتاقان موتور یعنی چه؟

هنگامی که موتور یاتاقان زده به این معنی است که گیر کرده است. و وقتی می خواهید آن را روشن کنید نمی چرخد. ممکن است وسایل الکترونیکی ماشین شما کار کند، اما با چرخاندن کلید هیچ اتفاقی نمی افتد. موتور گیر کرده اغلب به دلیل آسیب جدی موتور ایجاد می شود که تعمیر آن اغلب بسیار پرهزینه است.

علل یاتاقان موتور

متداول ترین دلیل گیر کردن موتور خودرو این است که با کمبود روغن موتور در مخزن روغن کار کرده است. همچنین می تواند ناشی از وجود آب در سیلندرها یا شکستگی میل لنگ یا پیستون باشد. در بسیاری از موارد، می تواند نتیجه رانندگی با موتور بیش از حد گرم نیز باشد.
اینها تنها برخی از دلایل احتمالی هستند. در اینجا لیست دقیق تری از شایع ترین علل یاتاقان موتور را آورده‌ایم:
1. کمبود روغن موتور
موتور خودروی شما برای حفظ روغن کاری مناسب قطعات متحرک به روغن نیاز دارد. روغن همچنین مقداری اثر خنک کنندگی برای اجزای موتور فراهم می کند.
وقتی روغن موتور خیلی کم می شود، موتور شروع به گرم شدن می کند. در نتیجه قطعات با هم اصطکاک پیدا می‌کنند. با خشک شدن اجزای داخلی، اصطکاک زیادی ایجاد می شود. موتور فقط برای مدت کوتاهی می تواند به این صورت کار کند و در نهایت متوقف می شود.
2. آب در موتور
قرار نیست آب در موتور خودرو باشد، اما گاهی اوقات راهی برای ورود پیدا می‌کند. اگر در یک گودال بزرگ رانندگی می‌کنید، آب می‌تواند راه خود را به داخل ورودی باز کند.
در مواقع دیگر، آب می تواند به مخزن سوخت نفوذ کند. از آنجایی که مانند مخلوط هوا/سوخت فشرده نمی شود، باعث آسیب به شاتون های داخل موتور می شود. هنگامی که میله های اتصال خم می شوند، موتور گیر می کند.

3. اجزای زنگ زده

با گذشت زمان، فلز مستعد زنگ زدگی است. با قدیمی شدن خودرو، احتمال زنگ زدگی قطعات بیشتر می شود.
در حالی که قطعات داخلی موتور معمولاً با روغن کاری مناسب دچار زنگ‌زدگی نمی شوند، اگر آب داخل آن باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. هنگامی که قطعات زنگ زدند، قطعات با هم آسیاب می شوند و باعث ایجاد براده های فلزی می شوند که می تواند در عملکرد اختلال ایجاد کند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند