نحوه بررسی سطح روغن ترمز و خطوط ترمز و کیفیت روغن ترمز(بخش اول)

نحوه بررسی سطح روغن ترمز

برای بررسی روغن ترمز خودروی خود، باید مخزن آن را پیدا کنید. مکان آن به نوع ماشین شما بستگی دارد. تقویت کننده ترمز در سمت راننده وسیله نقلیه شما قرار دارد، معمولاً در نزدیکی فایروال. مخزن درست در جلوی آن، روی سیلندر اصلی ترمز و به آن متصل است، مخزن آن، معمولاً یک قوطی پلاستیکی مانند آنچه در تصویر نشان داده‌ایم، است.

درپوش مخزن را باز کنید.

وسایل نقلیه قدیمی مخزن پلاستیکی ندارند. در عوض، سیلندر اصلی یک جعبه فلزی کوچک با درب است که برای بررسی سطح مایع باید آن را بردارید.


درب یک سیلندر اصلی فلزی را با یک پیچ گوشتی آزاد کنید.

وقتی پای خود را روی پدال ترمز می گذارید، مایع موجود در سیلندر اصلی از خطوط ترمز به سمت ترمزهای جلو و عقب حرکت می کند. اگر روغن ترمز کافی نباشد، هوا به خطوط ترمز وارد می شود و وسیله نقلیه شما به درستی توقف نمی کند. بنابراین، مهم است که روغن کافی را در مخزن خودرو خود نگه دارید.
اگر وسیله نقلیه شما دارای سیستم ترمز ضد قفل (ABS) است، قبل از بررسی روغن ترمز دفترچه راهنمای مالک خودرو را بررسی کنید. برخی از سیستم های ABS از شما می خواهند که قبل از باز کردن و بازرسی مخزن مایع، پدال ترمز را تقریباً 25 تا 30 بار پمپ کنید.

برای بررسی روغن ترمز، موارد زیر را انجام دهید:

1. بالای مخزن را به دقت تمیز کنید.
ریختن مقدار کمی کثیفی به داخل روغن می تواند باعث از کار افتادن آب بندی داخلی سیلندر اصلی شود. ترمزهای شما شروع به از دست دادن کارایی خود می کنند و در نهایت به طور کامل از کار می افتند.
2. بالای مخزن روغن خود را باز کنید.
اگر یک مخزن پلاستیکی کوچک در بالا دارید، فقط درپوش مخزن را باز کنید. اگر یک سیلندر اصلی فلزی دارید که حاوی مخزن است، از پیچ گوشتی برای جدا کردن گیره نگهدارنده از روی آن استفاده کنید.
سیلندر اصلی را بدون پوشش، یا قوطی باز روغن ترمز، را برای مدت طولانی در اطراف نگذارید. روغن ترمز رطوبت را جذب می کند تا از ته نشین شدن آن در اجزای هیدرولیک و خوردگی آن ها جلوگیری کند. اگر هوای مرطوب به مدت 15 دقیقه به آن برسد، مایع خراب می شود. بنابراین وقت تلف نکنید و قوطی را محکم بسته نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید.
3. نگاه کنید تا ببینید سطح مایع در کجا قرار دارد. مطمئن شوید که سطح آن در حدود نیم اینچ یا بیشتر از درپوش باشد.
اگر سطح به اندازه کافی بالا نیست، روغن ترمز مناسب برای وسیله نقلیه خود اضافه کنید. اگر مخزن روغن ترمز هنگام بررسی خالی باشد، ممکن است مجبور شوید سیستم ترمز را تخلیه کنید.
4. رنگ روغن ترمز خود را بررسی کنید.
از آنجایی که روغن ترمز با استفاده خراب می شود، اگر رنگ آن تیره است، باید توسط مکانیک تعویض شود.
روغن ترمز خود را هر دو سال یکبار تعویض کنید. انجام این کار از اجزای هیدرولیک در برابر خوردگی داخلی و خرابی زودرس ترمز محافظت می کند.

همچنین هنگام بررسی سیستم ترمز نکات زیر را در نظر داشته باشید:

• روغن ترمز سمی است، بنابراین هر پارچه ای که بیش از چند نقطه کوچک مایع روی آن وجود دارد و هر قوطی مایع نیمه استفاده شده را برای دفع به مرکز زباله های سمی ببرید.
• روی هر چیزی که رنگ شده روغن ترمز نریزید، زیرا این روغن رنگ را می خورد. اگر چیزی ریخت، فوراً آن را پاک کنید و پارچه را با در نظر گرفتن محیط زیست دور بیندازید!
• روغن یا گریس در روغن ترمز شما وارد نشود. هر کدام ممکن است سیستم ترمز هیدرولیک شما را خراب کند.

بررسی خطوط ترمز خودرو

اگر سطح روغن در سیلندر اصلی شما پر باشد، نیازی به بررسی خطوط ترمز خود ندارید. با این حال، اگر در حال از دست دادن روغن ترمز هستید، باید نشتی در سیلندر چرخ یا خطوط ترمز را بررسی کنید.
ساده ترین راه برای بررسی خطوط ترمز این است که وسیله نقلیه را روی یک بالابر هیدرولیک قرار دهید، آن را بالای سر خود ببرید، زیر آن راه بروید و خطوط را در حالی که از ناحیه کاپوت به هر چرخ منتهی می شوند، بررسی کنید. نشتی ممکن است از سوراخ‌هایی در خطوطی باشد که خطوط فولادی به خطوط لاستیکی تبدیل می‌شوند یا جایی که خطوط ترمز به سیلندر چرخ‌ها متصل می‌شوند.
اگر به بالابر دسترسی ندارید – شاید در کلاس تعمیر خودرو در مدرسه محلی خود یا در یک گاراژ دوستانه – باید وسیله نقلیه خود را یکی یکی بالا ببرید و با چراغ قوه روی زمین بنشینید. با نور کار کنید تا به خطوط خود نگاه کنید.

 

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند