آنچه باید در مورد رنگ کردن مجدد خودرو خود بدانید

زمان رنگ کردن خودرو

بسیاری از افراد ممکن است در مورد زمان رنگ کردن ماشین خود نگران باشند. در برخی موارد، نشانه آشکاری از احتیاج خودرو به رنگ جدید خواهید دید. به عنوان مثال، اگر رنگ در نواحی مختلف پوسته پوسته شده، آسیب دیده یا تغییر رنگ داده است، برای تازه کردن ظاهر وسیله نقلیه خود به رنگ آمیزی نیاز دارید.
وقتی علائم واضحی ندارید، ممکن است تصور کنید که وسیله نقلیه شما به رنگ جدید نیاز ندارد. در برخی موارد، ممکن است درست گفته باشید. با این حال، اگر متوجه زنگ زدگی، اکسید شدن یا محو شدن شدید، به رنگ جدیدی روی وسیله نقلیه خود نیاز دارید. حتی اگر زنگ یک نقطه کوچک باشد و مهم به نظر نرسد، بدون نگهداری مناسب و رنگ جدید می‌تواند به سرعت رشد کند. یک کار رنگ قبل از اعمال پرایمر و رنگ جدید، رنگ قدیمی، زنگ زدگی و اکسیداسیون را از بین می برد.
همچنین می توانید رنگ جدید به خودرو خود بزنید، اگر می‌خواهید به خودروی خود پس از چندین سال رسیدگی کنید، یا دلتان رنگ جدید می خواهد، یا به سادگی احساس می‌کنید که زمان رنگ جدید فرا رسیده است.

انواع رنگ برای وسایل نقلیه

یکی از عواملی که باید هنگام رنگ آمیزی وسیله نقلیه خود در نظر بگیرید، نوع رنگ مورد استفاده توسط تعمیرگاه های حرفه ای و بدنه خودرو است. باید توجه داشته باشید که انواع مختلفی از رنگ موجود است و کیفیت رنگ ممکن است در برندها و انواع مختلف متفاوت باشد.
به طور کلی انواع رنگ ها به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • رنگ بر پایه آب
 • رنگ لاک اکریلیک
 • رنگ اورتان
 • رنگ مینای اکریلیک

در بیشتر موارد، رنگ اورتان زمانی استفاده می شود که بخواهید رنگ طولانی مدت روی وسیله نقلیه خود داشته باشید. همچنین می‌توانید رنگ اکریلیک مینای خودرو را برای نتایج طولانی مدت انتخاب کنید. اگر می خواهید رنگ خودروی شما سازگار با محیط زیست باشد، رنگ های مبتنی بر آب گزینه پایداری هستند که ایده آل هستند. رنگ لاک اکریلیک نازک ترین گزینه است و مانند سایر کارهای رنگ دوام نمی آورد. با این حال، این کم هزینه ترین گزینه است، و می توانید یک کت رویه اضافه کنید تا دوام بیشتری داشته باشد.
با در نظر گرفتن نوع رنگ هنگام بررسی رنگ خودروی خود، می توانید مزایا و دوام رنگ را در طول زمان ارزیابی کنید. این به شما کمک می کند تا گزینه مناسب برای وسیله نقلیه خود را پیدا کنید.

یک کار رنگ آمیزی روی خودرو چقدر دوام می آورد؟

پاسخ کوتاه 10-15 سال است. پاسخ طولانی این است که دوام رنگ روی یک وسیله نقلیه بسته به نوع رنگ، کیفیت رنگ و تکنیک های استفاده شده توسط حرفه ای ها متفاوت است. به عنوان یک قانون کلی، شما می خواهید ماشین خود را هر پنج تا ده سال یکبار رنگ کنید. اگر وسیله نقلیه شما در یک گاراژ با آسیب محدود UV نگهداری می شود، ممکن است بتوانید رنگ خود را به مدت طولانی تر نگه دارید. وسایل نقلیه ای که بیشتر وقت خود را در فضای باز و زیر نور خورشید می گذرانند ممکن است بیشتر به رنگ جدید نیاز داشته باشند.
همچنین باید هر گونه جزئیات تعمیر و نگهداری را که در وسیله نقلیه خود قرار داده است در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر به طور مرتب وسیله نقلیه خود را واکس بزنید، رنگ شما ماندگاری بیشتری دارد. اگر وسیله نقلیه خود را واکس نزنید، می توانید انتظار دوام کمتری داشته باشید.
اگر رنگ مبتنی بر آب یا رنگ لاک اکریلیک را انتخاب کنید، می توانید انتظار داشته باشید که رنگ حدود پنج سال دوام بیاورد. می توانید طول عمر رنگ را با روکش بالا ببرید. با این حال، دوام دقیق در مقایسه با سایر گزینه ها نسبتاً کم است. اگر رنگ اورتان را انتخاب کنید، طولانی ترین نتایج را خواهید داشت و ممکن است رنگ جدید را برای بیش از پنج سال نگه دارید.

***

5 واقعیتی که باید قبل از رنگ کردن ماشین خود در نظر بگیرید.

قبل از آوردن وسیله نقلیه خود به مغازه رنگ یا بدنه خودرو، کمی وقت بگذارید تا حقایق را کشف کنید. درک اینکه فرآیند رنگ آمیزی مستلزم چیست، انتخاب رنگ آمیزی مجدد یا عدم رنگ آمیزی خودرو را آسان تر می کند. با داشتن حقایق، می توانید تصمیم آگاهانه تری بگیرید.
1. رنگ آمیزی وسیله نقلیه زمان می برد.
2. رنگ جدید همه چیز را درست نمی کند.
3. قیمت رنگ ماشین ممکن است متفاوت باشد.
4. رنگ ارزش می افزاید.
5. رنگ آمیزی نیاز به برداشتن فضای داخلی خودرو دارد.

رنگ آمیزی یک وسیله نقلیه زمان می برد.

برخی از رنگ‌فروشی‌های خودرو دارای سه روز یا کمتر زمان چرخش هستند، اما به طور کلی، باید انتظار داشته باشید که خودروی شما حداقل یک هفته در مغازه باشد. چرا رنگ آمیزی مجدد خودرو اینقدر زمان می برد؟ رنگ جدید را نمی توان مستقیماً روی رنگ قدیمی اعمال کرد. محو شدن، اکسید شدن و سطح نامنظم رنگ موجود خودرو اجازه اعمال صاف یک پوشش جدید را نمی دهد. حذف لایه های رنگ موجود و سایر کارهای آماده سازی باید قبل از اعمال رنگ جدید کامل شود. اگر خودرویی به کار آماده سازی گسترده نیاز داشته باشد، قیمت کل کار رنگ را نیز افزایش می دهد.

رنگ جدید همه چیز را درست نمی کند.

داشتن انتظارات واقع بینانه از رنگ آمیزی مجدد یا تعمیر رنگ بسیار مهم است. براندون بادل، مالک می گوید: “گاهی اوقات رنگ جدید اثر معکوس دارد.” «اگر می‌خواهید روی آسیب‌دیدگی بدون رفع درست آن رنگ کنید، یک لایه رنگ براق تازه می‌تواند در واقع نقاط مشکل را برجسته کند.»
برای بهترین نتیجه، کارگاه بدنه خودرو ابتدا باید رنگ قدیمی روی خودرو را پاک کرده و آسیب‌های موجود را برطرف کند. آسیب می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خراش،
 • برآمدگی ها،
 • فرورفتگی،
 • چاله،
 • نقاط زنگ زدگی،
 • سوراخ ها.

قیمت رنگ آمیزی خودرو ممکن است متفاوت باشد.

قیمت رنگ‌آمیزی ماشین به چند عامل مختلف بستگی دارد – عمدتاً کارهای آماده‌سازی مورد نیاز، تعداد قطعات و پانل‌هایی که باید رنگ‌آمیزی شوند و کیفیت رنگ مورد استفاده. هنگامی که درخواست تخمینی برای رنگ آمیزی خودرو می کنید، از تعمیرگاه خودرو بخواهید اقدامات آماده سازی سطح ارائه شده را به صورت مکتوب ارائه کند. شما می خواهید مطمئن شوید که آسیب قبل از رنگ آمیزی مجدد تعمیر یا به حداقل می رسد و دقیقاً بدانید که کدام قسمت ها رنگ می شوند. این ممکن است شامل گلگیرها، لبه داخلی درب خودرو یا زیر کاپوت باشد. اطمینان حاصل کنید که برآورد همچنین شامل یک لایه شفاف نهایی برای یک رنگ کاری طولانی مدت است.

رنگ (معمولا) ارزش می افزاید.

رنگ آمیزی مجدد خودرو شما از بسیاری جهات یک سرمایه گذاری است. نه تنها خود را با یک وسیله نقلیه با روکشی شبیه روز اول سوپرایز می کنید، بلکه به ارزش باقیمانده فروش مجدد آن نیز می افزایید. با سرمایه گذاری در رنگ آمیزی مجدد، می توانید ارزش مبادله ای بالاتری برای خودروی قدیمی داشته باشید. همچنین می توانید هنگام فروش مستقیم خودروی دست دوم به خریدار، قیمت درخواستی خود را افزایش دهید. اما، برای خودروهای بیش از 10 سال، باید در نظر بگیرید که آیا ارزش معاملاتی بهبود یافته بر قیمت رنگ‌آمیزی مجدد خودرو سنگینی می‌کند یا خیر.
یک وسیله نقلیه قدیمی کاربردی را می توان با پوششی از رنگ تازه تغییر شکل داد. فقط مطمئن شوید که یک سرمایه گذاری ارزشمند خواهد بود. اگر خودرو در شرایط خوبی نباشد در غیر این صورت، رنگ آمیزی مجدد آن ممکن است گرانتر از ارزش خودرو در فروش مجدد باشد.
برخی از بیمه نامه ها در صورت آسیب دیدن وسیله نقلیه در تصادف، هزینه بدنه را پوشش می دهند. با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آیا پوشش شما به پرداخت هزینه های رنگ آمیزی مجدد خودرو شما کمک می کند یا خیر.

رنگ آمیزی نیاز به برداشتن فضای داخلی خودرو دارد.

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که مغازه های رنگ خودرو ممکن است مجبور شوند همه چیز را از داخل خودرو در طول فرآیند رنگ آمیزی خارج کنند. این ممکن است شامل داشبورد، کنسول و حتی صندلی‌ها باشد. خطر آسیب دیدن این اقلام در اثر رنگ آمیزی وجود دارد و بنابراین از قبل برداشته می شوند. علاوه بر این، برخی از مراحل فرآیند ممکن است با وجود این اجزای داخلی مهار شود. حذف آن ها باعث می شود تا رنگ کاری به روش صحیح انجام شود.
اگر صاحبان خودرو قبل از آوردن آن برای تعمیر رنگ، وسایل خود را از خودرو خارج کنند، مفید است. این امر خطر از دست دادن تصادفی چیز مهم را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی در وقت تعمیرگاه می شود.

مرکز تخصصی اصالت رنگ حنفی شامل اطاق های نور حرفه ای جهت کارشناسی دقیق خودروها، جک بالابر جهت بررسی و کارشناسی دقیق زیر و بند ماشین و تعویض بودن و یا دو تیکه بودن و اصل بودن بدنه، استوک بودن قطعات خودرو، آسیب شناسی بدنه بررسی سالم بودن شاسی ها از طریق چشم و دستگاه، تست دیاگ و بررسی موتور و گیربکس بررسی سنسور ها و اصالت آپشن ها (اصلی یا غیر اصلی) می باشد.
جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.
جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره 09352821528 تماس بگیرید.
کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو
کارشناسی رنگ خودرو در تهران

رنگ کردن مجدد خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
 • 02186120995
 • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx