انواع رنگ خودرو: توضیح گام به گام فرآیند رنگ آمیزی خودرو (بخش اول)

‌‌‌‌‌‌‌‌انواع مختلف رنگ خودرو نقش مهمی در زیبایی ظاهری آن و محافظت از سطح دارند. رنگ خودرو نیز یکی از عوامل کلیدی است که افراد را وادار به خرید آن می کند. رنگ خودرو با کیفیت، درخشندگی و جلا بیشتری می بخشد که ارزش تولید را افزایش می دهد و آن را برای مشتریان هدف قابل ارائه می کند. برای کارشناسی رنگ خودرو خود با ما تماس بگیرید.
رنگ آمیزی ماشین کاری نیست که صرفاً به دلایل زیبایی انجام شود، اگر ماشین دچار خراشیدگی یا برخورد شدیدی شده است که رنگ را از بین برده است تا فلز زیر آن نمایان شود، باید رنگ آمیزی مجدد انجام بدهید. فلز در معرض خطر زنگ زدگی است و پانل های بدنه زنگ زده از یکپارچگی بدنه خودرو می کاهد. دلیل دیگر برای رنگ آمیزی ماشین شما، محافظت از سطح است. قرار گرفتن در معرض آفتاب، باران و سرما به مرور زمان روی رنگ خودروی شما تاثیر می گذارد و اگر لکه های سفیدی روی خودروی خود مشاهده کردید، اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد باید ماشین خود را رنگ کنید.

دلایل دیگر عبارتند از حباب و تغییر رنگ. حباب زدن زمانی اتفاق می‌افتد که روکش شفاف آسیب ببیند و اکسیداسیون زیر رنگ باعث ایجاد حباب‌هایی می‌شود که نشانه این است که ماشین نیاز به رنگ‌کاری دارد.
تغییر رنگ به دلیل خراب شدن کت شفاف یا در مکان هایی که ساییدگی پوشش شفاف را از بین برده است رخ می دهد. با برداشتن کت شفاف، کت رنگی در معرض عناصر قرار می گیرد و به تدریج شروع به تغییر رنگ می کند. برای جلوگیری از از بین رفتن کامل رنگ، نیاز به رنگ آمیزی است.

کارشناسی خودرو در تهران

رنگ ماشین چگونه ساخته‌می‌شود؟

چهار قسمتی که رنگ خودرو را می سازند عبارتند از رنگدانه، تینر، بایندر و مواد افزودنی. این چهار عنصر برای ارائه پوشش رنگ عالی که الزامات طراحی را برآورده می کند ترکیب شده اند.

  • رنگدانه ها به ایجاد رنگ و خواص پنهان کمک می کنند. دو نوع موجود است – پرایم و اکستندر. رنگدانه پرایم رنگ و کدورت می بخشد در حالی که رنگدانه گسترش دهنده چسبندگی را بهبود می بخشد.
  • بایندرها یک اثر اتصال ایجاد می کنند که رنگدانه را نگه می دارد و یک فیلم خشک را تشکیل می دهد. بایندر عملکرد رنگ خودرو را بهبود می بخشد و کیفیت را افزایش می دهد – چسبندگی بهتر، مقاومت در برابر سایش و محو شدن، و حفظ اثر براق روی بدنه.
  • حلال ها یا مایعات به مخلوط کردن رنگ و ماده چسبنده با یکدیگر کمک می کنند تا قوام درستی به آن بدهند.
  • افزودنی ها به عنوان یک عنصر غلیظ کننده عمل می کنند که تراکم رنگ را برای اعمال بهتر فراهم می کند. مواد افزودنی کمک می کند تا پاشیدن رنگ بدون دردسر و ریخ و پاش شود.

رنگ حلال چیست؟

رنگ حلال رنگی است که دارای حلال های شیمیایی مانند لاک، اورتان یا اینمل است. رنگ‌های حلال به دلیل دوام و توانایی خود در جلوگیری از زنگ زدگی شناخته‌شده اند. این حلال ها بخش عمده ای از رنگ را تشکیل می دهند و پس از خشک شدن، ترکیبات آلی مضر را آزاد می کنند. این ترکیبات مضر محیط زیست را تخریب می کنند و خطری برای سلامتی محسوب می شوند و در نتیجه حضور آن‌ها از بازار به تدریج کاهش می یابد.

رنگ آبی به چه معناست؟

در رنگ های آبی از هیچ حلالی استفاده نمی شود و کاملا بی ضرر هستند زیرا تنها حلال مورد استفاده در رنگ های آبی آب است. رنگ آبی را می توان بر روی سطوح مختلف مانند روی پوشش آستر یا فلز ساده یا پوشش تازه اعمال‌شده، اعمال کرد. رنگ های موجود در آب محبوب هستند زیرا از نظر محیط زیست ایمن هستند و ترکیبات آلی مضر مانند رنگ های حلال را آزاد نمی کنند.

کارشناسی خودرو در تهران

مراحل رنگ آمیزی ماشین چیست؟

رنگ آمیزی روی ماشین به آسانی استفاده از قلم مو روی بوم نیست. عوامل زیادی برای تسهیل رنگ خودرو مورد نیاز است. این شامل:

  • جای‌بسته که گرد و غبار نباشد و اطراف آن رطوبت بیش از حد نداشته‌باشد.
  • نیاز به ابزار مناسب برای سنباده‌زدن، رنگ آمیزی و محافظت از مناطق ناخواسته از رنگ آمیزی دارد.
  • زنگ زدگی ها را درست کنید و گرد و غبار را قبل از اعمال رنگ از سطح پاک کنید.

مرکز تخصصی اصالت رنگ حنفی شامل اطاق های نور حرفه ای جهت کارشناسی دقیق خودروها، جک بالابر جهت بررسی و کارشناسی دقیق زیر و بند ماشین و تعویض بودن و یا دو تیکه بودن و اصل بودن بدنه، استوک بودن قطعات خودرو، آسیب شناسی بدنه بررسی سالم بودن شاسی ها از طریق چشم و دستگاه، تست دیاگ و بررسی موتور و گیربکس بررسی سنسور ها و اصالت آپشن ها (اصلی یا غیر اصلی) می باشد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx