علائم خرابی یا گرفتگی فیلتر بنزین(بخش اول)

همه عاشق یک ماشین خوب هستند که به آرامی استارت می خورد و کار می کند. اما اگر روزی متوجه شدید که خودروی شما با روشن شدن چراغ چک موتور یا روشن شدن موتور آن به درستی کار نمی کند، چه؟ به احتمال زیاد فیلتر بنزین بد یا گرفته دارید.

علائم خرابی یا گرفتگی فیلتر بنزین چیست؟

رایج ترین علائمی که نشان می دهد نیاز به فیلتر بنزین جدید دارید شامل مشکلات راه اندازی، چراغ چک موتور یا کاهش عملکرد است. همچنین ممکن است هنگام شتاب گیری متوجه توقف یا خاموش شدن موتور خودرو شوید.
در این راهنما هر یک از این علائم را با جزئیات بررسی خواهیم کرد.
اما ابتدا نحوه عملکرد فیلتر بنزین را توضیح خواهیم داد تا به شما در درک دلیل تعویض فیلتر بنزین کمک کنیم.

فیلتر بنزین چگونه کار می کند؟

سوخت ابتدا در باک بنزین خودرو است و از طریق پمپ به خطوط سوخت پمپ می شود. بسته به طراحی سیستم شما، فیلتر بنزین در جایی در این میان قرار می گیرد. هدف فیلتر بنزین این است که زباله های مضر را قبل از اینکه باعث خرابی بقیه سیستم شود، از بین ببرد.
پس از فیلتر شدن، سوخت به انژکتورها فرستاده می شود. اینها مقدار اندازه گیری شده سوخت را در محفظه های احتراق هر سیلندر پراکنده می کنند.
پس از رسیدن، با اکسیژن مخلوط شده و سپس مشتعل می شود. این باعث می شود که پیستون ها به سمت بالا و پایین حرکت کنند و در نتیجه به موتور نیرو می دهد.
دو نوع اصلی فیلتر سوخت وجود دارد، نوع چرخشی و نوع کارتریجی. فیلترهای سوخت چرخشی در یک محفظه فلزی قرار می گیرند و به سادگی در جای خود پیچ می شوند. فیلترهای سوخت کارتریج در یک محفظه ثابت و محافظ قرار می گیرند و فقط خود کارتریج تعویض می شود.
یک قانون کلی این است که فیلتر بنزین خود را هر 2 سال یا 30000 مایل تعویض کنید. با این حال، شما به احتمال زیاد می توانید این مسافت را تا 60000 مایل یا بیشتر در یک وسیله نقلیه جدیدتر افزایش دهید.
صرف نظر از این، بهترین شرط شما این است که مکانیک تست فشار را با هر تعویض روغن انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که سوخت کافی می‌تواند از آن عبور کند. هر خودرو دارای محدوده PSI خاصی است، بنابراین حتماً به دفترچه راهنمای مدل خود مراجعه کنید.
اکنون که اصول عملکرد فیلتر بنزین را درک کرده اید، به علائمی که نشان می دهد زمان تعویض آن فرا رسیده است نگاهی بیاندازیم.

نشانه هایی که نیاز به فیلتر سوخت جدید دارید.

ماشین شما در روشن شدن مشکل دارد.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است موتور در چرخش مشکل داشته باشد، مانند خرابی شمع، باتری خالی یا مشکل در دینام.
با این حال، همچنین می تواند به معنای جریان ناکافی سوخت به محفظه های احتراق باشد.
تست فشاری که PSI پایین را نشان می‌دهد، نشان می‌دهد که آیا چیزی در سیستم سوخت شما وجود دارد، مانند پمپ بنزین معیوب، انژکتور مسدود شده یا فیلتر سوخت بد. اگرچه روشن نشدن موتور به احتمال زیاد اولین علامت گرفتگی فیلتر سوخت نخواهد بود. حتما بررسی کنید که آیا با هر یک از علائم زیر مطابقت دارد یا خیر.
اگر چنین است، می توانید خود را خوش شانس بدانید زیرا سایر دلایل روشن نشدن موتور شما بسیار پرهزینه تر است.

چراغ چک موتور روشن می شود.

اگر شما هم مانند اکثر صاحبان خودرو هستید، احتمالاً با چراغ «چک موتور» رابطه عشق و نفرت دارید. مطمئناً، احتمالاً به این معنی است که صورتحساب تعمیر نزدیک است، اما همچنین تضمین می کند که اوضاع تا حدی بدتر نمی شود که آسیب قابل توجهی رخ دهد.

چراغ چک موتور به دلایل بی پایانی روشن می شود. خوشبختانه، بسیاری از خودروهای جدیدتر دارای سنسورهای فشار داخلی هستند که در صورت بروز مشکل در سیستم سوخت، کد خاصی را ارائه می دهند.
برای تشخیص مشکل، چندین گزینه در دسترس دارید.
اولین مورد این است که خودتان یک اسکنر OBD2 خریداری کنید و از آن برای خواندن کد استفاده کنید. دوم این است که برای استفاده از اسکنر OBD2 که معمولاً هزینه مشخصی به آن متصل می شود، به یک فروشگاه پول پرداخت کنید.
گزینه سوم این است که خودروی خود را به یک فروشگاه لوازم خودرو محلی ببرید، جایی که اکثر آنها آن را به صورت رایگان می خوانند.

موتور شما متوقف می شود.

موتور معمولاً به یکی از سه دلیل از کار می افتد، کمبود سوخت، نیرو یا هوا. با در نظرگرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که اگر سوخت کافی وجود نداشته باشد، ممکن است موتور شما از کار بیفتد.
موتور شما ممکن است به راحتی روشن شود زیرا احتمالاً هنوز سوخت در خطوط سوخت وجود دارد. مشکل زمانی است که شتاب می‌گیرید یا با شیب تند برخورد می‌کنید، زیرا با فشاردادن پدال به مقدار بیشتری بنزین نیاز است. هنگام یدک‌کشیدن بار نیز همین‌طور است، زیرا موتور برای حمل و نقل باید سخت‌تر کار کند، بنابراین به سوخت بیشتری نیاز دارد.
بسیاری از چیزها می توانند باعث از کارافتادن موتور شوند، بنابراین حتماً به علائم اضافی در این لیست توجه کنید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند