چگونه روتورهای ترمز را لعاب زدایی کنیم؟

روتورهای ترمز شما نقش بسیار حیاتی در سیستم های ترمز بازی می کنند زیرا دیسک ها به سرعت به سطح صاف و تمیز روتور منتقل می شوند. لعاب روی سطح روتور مطمئناً می تواند مانع از توقف شما شود. اگر لعاب روی روتورهای شما جمع شده‌است، بهتر است فوراً از شر آن خلاص شوید.
اگر انگشت خود را روی سطح بکشید و صاف است، می‌توانید بگویید لنت ها شیشه‌ای شده‌اند. یکی دیگر از نشانگرها، سطح ناهموار یا کریستالی لنت ترمز است. اگر بخواهید آن را با پارچه پاک کنید، کار نمی کند، زیرا لعاب سطح سختی ایجاد می کند.

روتور های ترمز

چه چیزی باعث شیشه ای شدن روتورها می شود؟

دلیل این امر گرما است و می تواند از راه های مختلفی باعث تاب‌خوردن شود: لعاب روتور ترمز با مواد لنت ترمز. این به این دلیل است که لنت ترمز، مانند لاستیک، بسته به کاربرد مورد نظر، در مقادیر متفاوتی ساخته‌می‌شود.
علائم روتورهای ترمز لعاب دار
قبل از یادگیری نحوه لعاب زدایی روتورهای ترمز، دانستن علائم مهم است. لنت های ترمز را روی چرخ های داخلی وسیله نقلیه خود قرار دهید تا خودرو متوقف شود. لنت های ترمز شیشه ای می توانند با افزایش فاصله ترمز خودرو، عملکرد ترمز خودرو شما را به میزان قابل توجهی مختل کنند.
در اینجا علائم رایج وجود دارد:

1. جیر جیرترمز

حتی اگر به ترمزها دست نزنید، به صدای خراش مداوم یا جیرجیر می دهند. در این حالت، هنگام رانندگی، لنت ترمز به طور مداوم از طریق روتور کشیده می شود. این اصطکاک مداوم منجر به گرم شدن بیش از حد و شیشه ای شدن لنت ترمز می شود.
هنگام رانندگی، قدرت توقف خودروی خود را در مکانی امن، مانند یک پارکینگ خالی آزمایش کنید. اگر در توقف خودرو مشکل دارید، مانند کاهش سرعت خودرو یا لرزش ناشی از چرخ‌ها، این ممکن است نشانه لعاب لنت‌ها باشد.

2. لرزش در هنگام ترمز

لرزش، لرزشی است که وقتی ترمز را از روی فرمان فشار می دهید دچار می شوید. به دلیل مشکلات دیسک های ترمز، لرزش ترمز وجود دارد. به ویژه، زمانی که تغییر ضخامت دیسک بر دیسک های ترمز (DTV) تأثیر گذاشته است. اثر رواناب روتور سایش ناهموار دیسک های ترمز است.
اگر دیسک‌های شما به‌طور نامناسب فرسوده شوند، لنت‌های ترمز با تکه‌های صاف روی سطح روتور در تماس هستند و باعث ایجاد لرزشی می‌شوند که ما آن را لرزش ترمز می‌نامیم. دلایل زیادی می تواند منجر به این نوع سایش ناهموار دیسک ها شود.

چگونه روتورهای ترمز را لعاب زدایی کنیم؟

دیسک های ترمز مدرن اجزای قابل اعتماد و ماندگاری هستند، اما تمیزی برای حفظ عملکرد صحیح آنها ضروری است. ترمزهای دیسکی شگفت‌انگیز هستند، اما همچنین می‌توانند در هنگام نصب اشتباه یا نگهداری ضعیف، مشکل ساز باشند. خوشبختانه، حل کردن بیشتر موقعیت‌ معمولاً سریع و ساده است. در اینجا مراحل لعاب زدایی روتورهای ترمز آمده است-

1. چرخ ماشین را بردارید.

چرخ را از خودرو خارج کنید و مطمئن شوید که وزن خودرو با جک لنت نگه داشته شده است. اگر قرار است لعاب جدا شود روتور نباید برداشته شود. قبل از رها کردن خودرو روی زمین، مهره های چرخ را باز کنید. هنگام کار بر روی یک آسانسور تماسی با چرخ آزاد یا قاب، کابین را فقط چند سانتی‌متر (یک اینچ) از زمین بلند کنید. برای جلوگیری از غلتیدن، کابین را به طور ایمن در آسانسور مسدود کنید.

2. سطح روتور را سنباده بزنید.

سطح روتور را در حین حرکت به آرامی و به طور یکنواخت سنباده بزنید تا مطمئن شوید که کل دیسک را سمباده زده اید. برای جلوگیری از ساییدگی سطح، فشار زیادی وارد نکنید. بهتر است به طور مکرر از یک منطقه عبور کنید تا اینکه یکباره کل سطح را سنباده بزنید. از کاغذ سنباده برای پاکسازی و عاری کردن سطح از مواد اضافی استفاده کنید.

3. پاک کردن گرد و غبار

گرد و غبار سنباده را با یک پارچه نخی تمیز از سطح روتور پاک کنید. اکنون از کاغذ سنباده 2000 که دور بلوک ماسه پیچیده شده است استفاده کنید تا مطمئن شوید که سطح روتور صافی دارید. آخرین چیزی که می خواهید این است که روتور را با کاغذ سنباده خراش دهید. در حین سنباده زدن به جای استفاده از انگشتان پشت کاغذ برای جلوگیری از سنباده ناهموار بهتر است با یک بلوک صاف انجام شود.

4. تمیز کردن نهایی با پاک کننده ترمز

آخرین مرحله در نحوه لعاب زدایی روتورهای ترمز. عینک های امنیتی خود را قرار دهید و تمیزکننده ترمز را روی سطح روتور اسپری کنید. مطمئن شوید که کل لعاب به وضوح برداشته شده است و دست شما نیز احساس می کند.

آیا رانندگی با ترمزهای شیشه ای خطرناک است؟

ترمزهای خودروی شما یک سیستم قطعات متحرک کاملاً یکپارچه هستند و در صورت آسیب دیدن یکی از قطعات، سایش می تواند به بخش های دیگر کاهش یابد. هرچه کاهش سرعت و توقف وسیله نقلیه سخت تر می شود، ترمزها بیشتر ساییده‌می‌شوند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx