5 علت شایع نشت روغن موتور

روغن موتور برای عمر وسیله نقلیه شما ضروری است و یکی از آخرین مشکلاتی که می خواهید داشته باشید، نشت روغن موتور است. نشتی روغن نه تنها می تواند منجر به کاهش فشار روغن شود، بلکه می تواند باعث فرسودگی و پارگی غیر ضروری موتور شما شود. اگر علائم رایج نشت روغن، مانند لکه های تیره زیر خودرو یا چراغ روغن داشبورد روشن را مشاهده کردید، برای رفع مشکل منتظر نمانید.

1. نشتی فیلتر روغن

فیلتر یکی از شایع ترین دلایل نشت روغن است. در حالت ایده آل، فیلتر روغن باید با هر تعویض روغن تعویض شود. اگر روغن خود را در خانه عوض کنید، ممکن است این مرحله مهم را فراموش کنید یا فیلتر جدید به درستی نصب نشده باشد. اگر می‌پرسید چگونه نشت روغن را پیدا کنید، با بررسی مهر و موم فیلتر روغن شروع کنید. از محکم بودن فیلتر روغن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که واشر یا اورینگ از جای خود بیرون نمی زند.

کارشناسی خودرو در تهران

2. واشر بد

واشرها به عنوان مهر و موم بین اجزای مختلف خودرو عمل می کنند، بنابراین جای تعجب نیست که مکان های احتمالی نشتی روغن موتور باشند. موتور خودرو واشرهای زیادی دارد و بسیاری از آن ها می توانند به مرور زمان فرسوده شوند و منجر به نشت روغن شوند. اگر مشکوک به نشت روغن خودرویتان، چه داخلی و چه خارجی است، یکی از واشرهای زیر ممکن است مقصر باشد:

  • واشر پوشش سوپاپ
  • یک واشر سرسیلندر
  • واشر پوشش زمان بندی
  • واشر تابه روغن

بدون دانش و تجربه مناسب، پیدا کردن یک واشر آسیب دیده یا فرسوده می تواند دشوار باشد. حتماً برای تشخیص مشکل از یک متخصص استفاده کنید.

3. مهر و موم فرسوده

علاوه بر واشر، وسیله نقلیه شما همچنین دارای مهر و موم های متعددی است که روغن را در جایی که باید باشد – داخل موتور شما نگه می دارد! اگر متوجه نشت روغن شدید، میل لنگ یا مهر و موم میل بادامک می تواند دلیل آن باشد.
مهر و موم میل لنگ را می توان در هر دو انتهای میل لنگ یافت. اگر این مهر و موم ها خشک شوند، ترک بخورند یا آسیب ببینند، می توانند منجر به نشتی شوند. یک نشتی کوچک معمولاً باعث ایجاد لکه روغن در قسمت زیرین موتور شما می شود و نشت بزرگتر می تواند باعث چکه روغن در جلو یا عقب موتور شما شود.
موتورهای دارای تسمه تایم می توانند نشت آب بندی میل بادامک را تجربه کنند. این نشت ها می تواند منجر به جمع شدن روغن در زیر وسیله نقلیه شما یا خروج دود از موتور شود. تشخیص نشتی مهر و موم میل بادامک و نشتی مهر و موم میل لنگ در خانه دشوار است، بنابراین باید وسیله نقلیه خود را برای عیب یابی و تعمیر به یک متخصص ببرید.

کارشناسی خودرو در تهران

4. شل شدن پلاگین تخلیه

در هر تعویض روغن، شمع تخلیه برداشته می شود تا روغن قدیمی از موتور شما خالی شود. از آنجایی که این جزء اغلب تکان داده می شود، ممکن است شل شود. بسیاری از شمع های تخلیه نیز دارای واشر یا آب بندی هستند که در نهایت فرسوده می شوند. خوشبختانه، راه حل این مشکل فوق العاده آسان است. اگر دوشاخه پس از آخرین تعویض روغن شما تا آخر سفت نشده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را سفت کنید. اگر باز هم کار نکرد، فقط باید آن را با یک قطعه جدید تعویض کنید.

5. تابه روغن آسیب دیده

اگر نشت روغنی دارید که لکه های بزرگی در زیر وسیله نقلیه‌تان به جا می‌گذارد، ممکن است مشکل از تابه روغن باشد. از آنجایی که ظرف روغن زیر وسیله نقلیه شما قرار دارد، بیشتر در معرض آسیب ناشی از زباله های جاده و سنگ های بزرگ است. یک ظرف روغن ترک خورده یا سوراخ شده، سوراخ هایی را برای خروج روغن ایجاد می کند، و یک تابه فرورفته می تواند مهر و موم ایجاد شده توسط دریچه تخلیه را به خطر بیندازد.

چگونه از نشت روغن موتور جلوگیری کنیم؟

تعمیر و نگهداری معمول – و بازرسی های همزمان – کلید شناسایی زودهنگام نشت روغن است. از تعویض روغن مطمئن شوید (تعویض فیلتر را فراموش نکنید!) و هنگام رانندگی از روی آوارهای جاده یا سنگهای بزرگ در جاده خاکی محتاط باشید.
در برخی موارد، اگر یک واشر یا مهر و موم به تازگی از یک موتور قدیمی با مسافت پیموده شده نشت کرده باشد، روغن موتورهای خاصی به طور خاص برای کمک به جوانسازی برخی از انواع واشر و مهر و موم ساخته شده اند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx