نکاتی برای رانندگی با خودروی دنده‌ای

خودرو دنده ای

همانطور که شنیده اید، رانندگی با خودروی دنده‌ای می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. این به دلیل حداکثر کنترلی است که یک ماشین دنده‌ای به راننده می دهد تا روی آن داشته باشد. رانندگی با ماشین‌های اتوماتیک راحت‌تر است و می‌تواند ویژگی‌های رانندگی زیادی را در اختیار ما بگذارد که به مالکان اجازه می‌دهد با ماشین‌هایشان لذت ببرند.
علاقه مندان زیادی هستند که عاشق رانندگی با ماشین دنده‌ای هستند. اما رانندگی با ماشین دنده ای عوارض خاصی دارد. از این رو در اینجا لیستی از نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند یک ماشین دنده ای را به شیوه ای بهینه و بدون مشکل رانندگی کنید.

کارهایی که باید با یک خودروی دنده‌ای انجام دهید.

در اینجا لیستی از کارهایی است که باید هنگام رانندگی با یک خودرو با گیربکس دستی انجام دهید.

کارشناسی خودرو در تهران

1. از دنده ها به درستی استفاده کنید.

راننده های جدید در تنظیم دنده ها با توجه به سرعت وسیله نقلیه مشکل دارند. اگر به درستی انجام نشود، گیربکس و موتور خودرو ممکن است پس از مدتی خراب شوند. تعویض دنده نامناسب و سرعت زیاد در دنده اشتباه دو علامت واضح است که می تواند باعث فرسودگی وسیله نقلیه شما شود.
اگر با توجه به سرعت وسیله نقلیه شما از دنده ها به درستی استفاده نشود، صدایی شنیده می شود که در مقایسه با صداهای تولید شده توسط خودروها عادی نیست. از این رو، در دراز مدت، رانندگی با یک وسیله نقلیه با دنده های نامتناسب، کاری جز ایجاد مشکل برای شما و وسیله نقلیه شما ندارد.

2. از کلاچ به درستی استفاده کنید.

یکی دیگر از مواردی که هنگام رانندگی با خودروی دستی باید در نظر داشته باشید، استفاده صحیح از کلاچ است. اگر کلاچ را پیش از موعد رها کنید یا دنده را زودتر عوض کنید، صدای خراش می‌شنوید. این می تواند به خودروی شما بسیار آسیب برساند. آسیاب کردن دنده ها یک اشتباه بسیار رایج در رانندگی است.
به دلیل عوامل متعددی که وجود دارد، چرخ دنده ها ممکن است متوقف شوند. به همین دلیل استفاده صحیح از کلاچ برای شما مهم است. وقتی ماشین در حال حرکت است، با کلاچ کمانچه نزنید و به درستی آن را رها کنید. شما باید مطمئن شوید که دنده را فقط زمانی تعویض کنید که فشار صد در صدی روی کلاچ وجود داشته باشد.

کارهایی که نباید با یک خودروی دنده‌ای انجام دهید.

در اینجا لیستی از کارهایی است که هنگام رانندگی با گیربکس دستی نباید انجام دهید.

کارشناسی خودرو در تهران

1. هرگز با کلاچ درگیر به طور مداوم رانندگی نکنید.

هنگام رانندگی با وسیله نقلیه خود دائماً ترمز را فشار می دهید یا گاز می دهید. برای انجام این کار بدون اینکه در طولانی مدت مشکلی ایجاد کند، باید کلاچ را جدا کنید. در واقع، تنها زمانی که کلاچ باید درگیر شود، زمانی است که باید دنده را عوض کنید.
اگر کلاچ خود را برای مدت طولانی‌تری درگیر نگه دارید، می‌تواند باعث فرسودگی صفحه کلاچ و خرابی آن شود. حتی اگر کلاچ شما در حین رانندگی تا نیمه فشرده شود، عمر کلاچ شما را بسیار کم می کند.
به همین دلیل است که وقتی نمی خواهید کلاچ را درگیر کنید، همیشه باید پای خود را از روی کلاچ دور نگه دارید. این کمک می کند تا هزینه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه شما پایین بماند و کلاچ شما دست نخورده بماند. این کاری است که هنگام رانندگی با ماشین دنده ای نباید انجام دهید.

2. وقتی پارک هستید، ماشین را در دنده قرار ندهید.

وقتی ماشین شما در حالت توقف است و در دنده است، می توان تصور کرد که کلاچ نیز درگیر است. همانطور که قبلاً گفته شد، اگر کلاچ برای مدت طولانی درگیر باشد، می تواند باعث ساییدگی و پارگی شدید شود.
این باعث کاهش طول عمر کلاچ شما می شود. همانطور که در نکته قبل گفته شد، این فرسودگی هزینه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه شما را نیز افزایش می دهد.

3. دست خود را روی دنده قرار ندهید.

یکی از مشکلات یا اشتباهاتی که چندین صاحب خودروی دنده ای مرتکب شده اند این است که یکی از دستان خود را روی دسته دنده قرار می دهند. این می تواند رانندگی را بسیار دشوار کند زیرا شما فقط یک دست خود را برای کنترل وسیله نقلیه خود دارید. در شرایط اضطراری، این می تواند باعث شود کنترل وسیله نقلیه خود را از دست بدهید و به خود یا اطرافیانتان آسیب برسانید.
بنابراین همیشه مطمئن شوید که پس از اتمام کار با تعویض دنده، دستان خود را در موقعیت ده و دو نگه دارید. این بهترین راه برای کنترل وسیله نقلیه شما در ترافیک است. همچنین بهترین راه برای کنترل وسیله نقلیه شما در مواقع اضطراری است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی نکاتی برای رانندگی با خودروی دنده‌ای پرداختیم و تمامی نکات پیرامون خودروهای دنده ای را برای شما عزیزان شرح دادیم. اگر شما عزیزان به آموزش ها و دوره کارشناسی فنی خودرو علاقه مند هستید می توانید از طریق عبارت لینک شده اقدام به یادگیری کارشناسی فنی و بدنه خودرو کنید. همچنین جهت یادگیری و دوره معامله گری خودرو می توانید از دوره هوش خودرو ما دیدن فرمایید.

همچنین در آخر اگر به مقالاتی پیرامون همین مقاله از جمله پدال های ماشین اتومات و دنده ای علاقه مند هستید می توانید از این مقاله و آموزش رایگان ما در سایت حنفی کار بهره مند شوید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx