پدال گاز راست یا چپ – پدال های ماشین چگونه کار می کنند؟(بخش اول)

چه یک کامیون، ماشین یا حتی یک تانک، موقعیت پدال گاز یکسان است. پدال گاز روی خودرو در سمت راست قرار دارد، صرف نظر از اینکه خودرو فرمان راست باشد یا فرمان چپ. طرح پدال های ماشین در سراسر جهان یکسان است.
برای خودروهایی که در ژاپن، بریتانیا، هند و سایر کشورهای فرمان راست ساخته می‌شوند، پدال گاز نزدیک‌تر به درب سمت راست قرار می‌گیرد. در خودروهای آمریکایی، اروپایی و سایر خودروهای فرمان چپ، پدال گاز همچنان در سمت راست است اما در کنار تونل گیربکس است.
خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک دارای دو پدال ترمز و گاز هستند. از سوی دیگر، یک خودروی دستی دارای سه پدال، ترمز، کلاچ و گاز است. از این رو دانستن موقعیت پدال گاز برای هر کسی که در حال یادگیری رانندگی است بسیار مهم است.
برای یک راننده جدید مهم است که بداند “پدال گاز سمت راست یا چپ” است. بنابراین، اگر می‌پرسید که پدال‌های گاز و ترمز کدامند، این مطلب ممکن است کمک کند…

پدال گاز

پدال گاز یکی از مهمترین قطعات خودرو است. این پدال است که دورهای در دقیقه خودرو شما را کنترل می کند. با فشار دادن پدال گاز، موتور شما شروع به تولید قدرت بیشتری می کند.
این به گیربکس اجازه می دهد تا قدرت بیشتری را به چرخ ها منتقل کند و باعث می شود خودرو سریعتر حرکت کند. این توضیح برای یک فرد عادی واقعا ساده است، اما اطلاعات کافی برای درک اصول اولیه پیشرانه و پدال گاز است.
پدال گاز همیشه پدالی است که در سمت راست قرار می گیرد. ترمز در وسط و کلاچ همیشه در سمت چپ است. در خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، پدال ترمز هم مرکز و هم نقطه چپ را می گیرد.
برای ارائه دیدگاه بهتر در مورد نحوه استفاده از پدال. پدال های گاز همیشه با پای راست زده می شوند و ترمز هم همینطور. از طرفی کلاچ همیشه با پای چپ استفاده می شود. در خودروهای اتوماتیک، پای راست همان چیزی است که هم ترمز و هم پدال گاز را کنترل می کند.

کارشناسی خودرو در تهران  

پدال های ماشین

وقتی در مورد ماشین دستی صحبت می کنیم، سه پدال وجود دارد. پدال گاز، پدال ترمز و پدال کلاچ. از سوی دیگر، وقتی از گیربکس اتوماتیک صحبت می کنیم، فقط با دو پدال سر و کار داریم. گاز در سمت راست و ترمز در سمت چپ است. در اینجا توضیحات کاملی در مورد این پدال های خودرو ارائه شده است.

پدال گاز

پدالی که در سمت راست قرار می گیرد به عنوان پدال گاز شناخته می شود. این پدال معمولاً با پای راست شما کار می کند. یک پدال گاز دقیقاً همانطور که از نامش پیداست عمل می کند. این چیزی است که وسیله نقلیه شما را شتاب می دهد و ماشین شما را به حرکت وا می دارد.
هر چه بیشتر روی پدال گاز فشار دهید، میل لنگ سریعتر می چرخد و موتور قدرت بیشتری تولید می کند. قدرت و سرعت ماشین به طور مستقیم با هم مرتبط هستند، بنابراین هر چه موتور قدرت بیشتری تولید کند، ماشین شما سریعتر حرکت می کند.
به خاطر داشته باشید که پدال گاز خودروی شما یک پدال بسیار حساس است. از این رو فقط باید پدال خود را کمی به سمت پایین فشار دهید تا نسبتاً سریعتر حرکت کنید. از این رو قرار دادن پا برای حفظ کنترل بسیار مهم است. پاشنه سمت راست را روی کف ماشین قرار دهید و از انگشتان پا یا جلو پای خود استفاده کنید تا به آرامی پدال گاز را کنترل کنید.

پدال ترمز

از بین سه پدالی که با ماشین دستی شما عرضه می شود، پدال وسط همان پدال ترمز است. وقتی از آن استفاده می‌کنید، چراغ‌های ترمز به‌طور خودکار در عقب خودرو روشن می‌شوند تا به افراد پشت سرتان هشدار دهند که در شرف کاهش سرعت یا توقف هستید.
شما باید از پای راست خود برای کنترل پدال ترمز و همچنین پدال گاز استفاده کنید. این منطقی است زیرا اگر می خواهید همزمان شتاب بگیرید و ترمز کنید، مشکلی وجود دارد. باید از پا زدن روی ترمز خودداری کنید. باید آن را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا زمانی که خودرو متوقف شود یا سرعت آن کاهش یابد.

کارشناسی خودرو در تهران  
این به شما کمک می کند تا به خوبی و بدون مشکل متوقف شوید. اگر پدال عجیب به نظر می رسد، ممکن است نشان دهنده این باشد که ترمز خودرو شما مشکلی دارد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که خودروهای اتوماتیک سه پدال ندارند بلکه فقط دو پدال دارند. بنابراین یکی در سمت چپ همان ترمز است.
تعدادی ماشین اتوماتیک وجود دارند که با پدال مرده نیز عرضه می شوند که حرکت نمی کند و هیچ عملکردی ندارند. فقط برای این است که افراد هنگام رانندگی به پاهای خود استراحت دهند.
آخرین اما نه کم اهمیت ترین، سومین پدال به سمت چپ، پدال کلاچ است. این پدال در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک موجود نیست. همانطور که ماشین خود را سریعتر رانندگی می کنید، باید وسیله نقلیه خود را در دنده بالاتر قرار دهید. به طور مشابه، زمانی که می خواهید مقداری سرعت را کاهش دهید، باید وسیله نقلیه خود را به دنده پایین تر حرکت دهید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند