نحوه بررسی منیفولد اگزوز (بخش اول)

سیستم اگزوز خودروی شما و تمامی قطعات مختلف از جمله منیفولد اگزوز برای حفظ خودرو در جاده مهم هستند. بدون سیستم اگزوز که به درستی کار می کند، می توانید متوجه کمبود قدرت شتاب، کاهش مصرف سوخت یا حتی صداها و بوهای آزاردهنده شوید.
برای اینکه ماشین شما قدرت کافی برای حرکت داشته باشد، ماشین شما سوخت می سوزاند. در طی این فرآیند، گازهای سمی پس از گذراندن چند مرحله اضافی در هوای خارج از وسیله نقلیه شما منتشر می شوند تا آنها را برای محیط زیست ایمن تر کند.

منیفولد اگزوز چیست؟

وظیفه سیستم اگزوز خودرو شما است که با این گازها مقابله کند. معمولاً آنها را تا حد معتدل ایمن خنک می کند و تمیز می کند. هنگامی که گازها آماده خروج هستند، سیستم اگزوز آن را از لوله اگزوز شما خارج می کند.
از آنجایی که سیستم اگزوز شما وظیفه بزرگی را بر عهده دارد، بخش های مختلفی از جمله منیفولدها، مبدل کاتالیزوری، سپرهای حرارتی، اتصالات، لوله اگزوز، اتصالات انعطاف پذیر، صدا خفه کن و غیره در آن وجود دارد.
سیستم اگزوز خود دارای بخش های زیادی است که برخی از آنها بسیار پیچیده هستند. منیفولد از نظر طراحی و عملکرد ساده است. آنها به سر سیلندر متصل می شوند و دود اگزوز داغ را به یک لوله اگزوز ساده وارد می کنند. نشتی اگزوز می تواند به دلیل ترکیدن واشر اگزوز باشد که اگر زود آن را تشخیص بدهند، راه حل نسبتاً ارزانی دارد. نشتی همچنین می تواند از ترک های خود منیفولد باشد.

***

در هر دو مورد، نشت اگزوز بدون تعمیر می تواند برای اپراتور مضر باشد، زیرا دود داغ اگزوز از طریق این نشت ها خارج می شود و راه خود را به داخل کابین خودرو می یابد و به آرامی راننده و مسافران را مسموم می کند.
تنفس دود اگزوز به مقدار کم لزوما شما را نمی کشد، اما می تواند شما را بیمار کند.
همه این قطعات نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارند زیرا در شرایط سخت مانند دمای بالا کار می کنند و نسبت به سایر قطعات خودرو سریعتر مستعد فرسودگی هستند. منیفولدهای اگزوز را معمولاً از چدن یا فولاد می سازند تا به آن‌ها در مقاومت در برابر دمای شدید کمک کنند.
اگر در سیستم اگزوز شما نشتی بوجود بیاید، گازهای خطرناک و سمی به طور بالقوه به جای روج  به خارج از خودرو، به داخل کابین خودرو شما نشت می کند. این نه تنها سلامت شما را به خطر می اندازد، بلکه ممکن است متوجه شوید که ماشین شما در بهترین حالت خود کار نمی کند و علائم مشکل ساز دیگری را نیز کشف کنید.

ترک منیفولد اگزوز

ترک منیفولد اگزوز به یکی از 2 دلیل ایجاد می شود. اولین مورد چرخه های گرمایی است که منیفولد تجربه می کند. در طول مدت زمان قابل توجهی، این چرخه‌ها ضربه‌ای به منیفولد وارد می‌کنند و به نقطه‌ای می‌رسد که دیگر نمی‌تواند گرما را تحمل کند.
این ماده در نقاط خاصی شروع به ضعیف شدن و ترک خوردن می کند.

ترک ها را می‌توان بسته به شدت ترک جوش داد. برخی را ممکن است بتوانید خودتان انجام دهید، در حالی که برخی دیگر را باید به صورت حرفه ای انجام دهند. هر چند جوش ترک ها فقط رفع مشکل به صورت موقتی است.
احتمال دیگر این است که براکت ها یا آویزهایی که وزن خود سیستم اگزوز را نگه می دارند خراب می شوند. هنگامی که این براکت ها از کار می افتند، وزن سیستم های اگزوز توسط منیفولد اگزوز (که قرار نیست آنها را پشتیبانی کنند) پشتیبانی می شود.
علاوه بر نشتی، ترک‌های منیفولد می‌توانند باعث ورود هوای بیرون شوند. که به نوبه خود باعث از کار افتادن یا مرگ موتور می‌شود. اگر ترک به موقع رفع نشود، همچنین می‌توانید آسیب‌های عمده‌ای به موتور وارد کنید. مانند ترکیدن سر واشر و داغ شدن بیش از حد آن.

علائم منیفولد اگزوز خراب

اگر نشتی در منیفولد اگزوز شما وجود داشته باشد، مطمئناً متوجه برخی از علائم خواهید شد. لیست ما از علائم نشتی منیفولد اگزوز را بررسی کنید. و آنها را با علائمی که در وسیله نقلیه خود دیده‌اید، مقایسه کنید.
• صداهای غیر عادی
اگر صدای موتور شما بیشتر از حد معمول است، می تواند نشانه نشتی منیفولد اگزوز شما باشد. هنگامی که نشتی وجود دارد، گاز می تواند از سیستم اگزوز خارج شود و باعث می شود که صدای موتور بلندتر یا پر سر و صداتر از حد معمول باشد.
• مصرف سوخت ضعیف
نشتی در منیفولد اگزوز می تواند بازده سوخت خودروی شما را کاهش دهد. اگر متوجه شدید که باید بیشتر از قبل به پمپ بنزین بروید، ممکن است لازم باشد منیفولد اگزوز خود را توسط یک متخصص بررسی کنید.
• بوهای عجیب
اگر نشتی یا ترک در منیفولد اگزوز شما وجود داشته باشد، ممکن است گازها قبل از تبدیل شدن به گاز کمتر سمی به هوای بیرون خارج شوند. در نتیجه، ممکن است متوجه بوی عجیبی از زیر کاپوت خود شوید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند