چگونه باتری ماشین را تست کنیم.(بخش اول)

چگونه باتری ماشین را تست کنیم.(بخش اول)

باتری ماشین

وقتی صحبت از باتری و سیستم الکتریکی ماشین شما می شود، دانش بیشتر قدرت به حساب می آید. در واقع، باتری، قلب و روح خودرو شماست. آخرین چیزی که می خواهید این است که با یک باتری از کار افتاده، سرگردان بمانید. هر چه بیشتر در مورد باتری و سیستم الکتریکی ماشین خود بدانید، کمتر احتمال دارد که گیر بیفتید. به طور متوسط، یک باتری 3 تا 5 سال دوام می آورد، اما عادات رانندگی و قرار گرفتن در معرض عوامل شدید می تواند عمر باتری ماشین شما را کاهش دهد.

 

باتری ماشین دقیقا چگونه کار می کند؟

باتری خودرو برق لازم برای تامین انرژی تمام اجزای الکتریکی خودروی شما را فراهم می کند. این یعنی باتری خودرو شما مسئلیت بسیار بزرگی بر عهده دارد. همانطور که احتمالاً متوجه شده اید، بدون باتری، ماشین شما روشن نمی شود.
بیایید نگاهی به نحوه عملکرد این جعبه کوچک قدرتمند بیندازیم:

• یک واکنش شیمیایی ماشین شما را به کار می اندازد: باتری شما انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی لازم برای تامین انرژی ماشین شما تبدیل می کند و ولتاژ را به استارت می رساند.

• جریان الکتریکی را ثابت نگه می دارد: باتری شما نه تنها انرژی مورد نیاز برای راه اندازی ماشین شما را تامین می کند، بلکه ولتاژ را نیز تثبیت می کند (این اصطلاح منبع انرژی است) تا موتور شما کار کند. خیلی از اجزا به باتری متکی هستند.

باتری ماشین ممکن است کوچک باشد، اما قدرت آن بسیار زیاد است.

 

نحوه تست باتری ماشین (بدون تجهیزات)

وقتی صحبت از استارت زدن ماشین شما می شود، سکوت یکی از بدترین صداهایی است که می توانید بشنوید.
به همین دلیل ضروری است که فوراً اقدام کنید اگر:

• مشکوک باشید که باتری ماشین شما در حال از دست دادن برق است (به علائم هشدار دهنده توجه کنید).

• نمی توانید آخرین باری را که باتری ماشین خود را تعویض کرده اید به خاطر بیاورید.
برای انجام بررسی سریع باتری، حتی مجبور نیستید پارکینگ خانه خود را ترک کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه باتری خودرو را در خانه در سه مرحله ساده آزمایش کنید:

1. یک تست بار را انجام دهید.

اگر تکنسین نباشید، انجام هرگونه “تست” روی خودروی شما می تواند ترسناک به نظر برسد. خوشبختانه، این یکی بسیار ساده است.

– بدون روشن کردن موتور، چراغ های جلو را روشن کنید.

– آنها را به مدت 10-15 دقیقه در وضعیت “روشن” بگذارید.

– پس از گذشت آن زمان، ماشین خود را روشن کنید.

– روشنایی چراغ های جلو خود را تماشا کنید.

 

اگر با روشن شدن موتور نور چراغ‌های جلوی شما به طور محسوسی کم می‌شود، باتری شما از تست بار عبور نمی‌کند. باتری باید آنقدر شارژ داشته باشد که 10-15 دقیقه قبل از روشن شدن موتور و هنگامی که موتور حرکت می کند، بتواند آن را تحمل کند. اگر باتری ماشین شما در اینجا مشکل دارد، به احتمال زیاد قبل از اینکه در جاده از کار بیفتد باید تعویض شود.

2. خوردگی را بررسی کنید.

خوردگی باتری ماشین شما علاوه بر اینکه شبیه چیزی است که از آزمایشگاه یک دانشمند شیطانی بیرون می ریزد، می تواند نشان دهنده مشکل برق باشد.
با گذشت زمان، این خوردگی، که زمانی که اسید درون باتری گاز هیدروژن آزاد می کند، ایجاد می شود، ممکن است در توانایی پایانه های باتری برای انتقال نیرو اختلال ایجاد کند. باتری برای جبران آن باید سخت‌تر کار کند و این کار اضافی می‌تواند عمر آن را کاهش دهد.

می توانید پایانه های باتری را (با احتیاط!) با وسایل خانگی مانند جوش شیرین و یک مسواک قدیمی تمیز کنید. اگر باتری شما برای مدت طولانی است که از خوردگی رنج می برد، آسیب ممکن است جبران ناپذیر باشد. در این صورت، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

3. به کلیک ها گوش دهید.

اگر کسی یک فیلم ترسناک درباره مشکلات ماشین بسازد، می توانید شرط ببندید که موسیقی متن فیلم صدای یک باتری بی جان است!

هنگامی که کلید خود را در استارت برگردانید، باید صدای غرشی را بشنوید که به خُرخُر تبدیل می شود. هنگامی که به جای آن “click-click-click” را می شنوید، می دانید که شارژ باتری ماشین شما احتمالاً تمام شده است. از سوی دیگر، یک کلیک می تواند به معنای شروع بد باشد.

این کلیک ها ممکن است به این معنی نباشد که باتری شما نیاز به تعویض دارد، اما نشانگر قابل اعتمادی هستند که باتری باید بهتر بررسی شود. حتی اگر یک پرش خودرو را به حرکت وادار کند، اولین توقف باید محل کار یک تکنسین با تجربه و مورد اعتماد باشد.

آموزش های حرفه ای کارشناسی خودرو را در دوره هوش خودرو مشاهده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx