چرا چراغ فشار تایر هنگام سالم بودن تایر ها روشن می شود؟(بخش اول)

چرا چراغ فشار تایر هنگام سالم بودن تایر ها روشن می شود؟(بخش اول)

سیستم کنترل فشار تایر داخلی (TPMS) اکنون در تعدادی از خودروها موجود است. هنگامی که فشار باد لاستیک‌های شما کمتر از مقدار مناسب باشد، یک چراغ نشانگر روی داشبورد شما چشمک می‌زند.
این امکان وجود دارد که سیستم اطلاعات موجود در داشبورد منویی داشته باشد که به شما اطلاع می‌دهد که کدام یک از چهار لاستیک روی خودرو شما دچار مشکل شده است. با این وجود، شرایطی وجود دارد که چراغ TPMS ممکن است روشن باشد، حتی اگر لاستیک‌های شما در حال حاضر نیازی به تعویض یا ترمیم نداشته باشند.
وقتی این اتفاق می افتد و همه لاستیک های شما عادی به نظر می رسند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا این چراغ ممکن است حتی زمانی که تایرهای شما سالم هستند روشن شود. یکی از دلایل این است که دمای بیرون کاهش یافته است. به همین دلیل است که توصیه می شود یک گیج لاستیک در خودرو داشته باشید تا بتوانید آن را دوباره بررسی و تأیید کنید.

سیستم مانیتورینگ فشار تایر (TPMS) چیست؟

این یک سنسور به شکل یک تراشه کوچک است که در هر یک از لاستیک های خودروی شما قرار می گیرد. تنها هدف آن اطمینان از فشار صحیح هر تایر است. این گاهی اوقات به عنوان TPMS نامیده می شود.
هنگامی که تراشه شما تشخیص می دهد که فشار باد لاستیک شما 25٪ کمتر از محدوده پیشنهادی است، چراغ TPMS روی داشبورد شما روشن می شود. ابتدا باید بررسی و بررسی کنید که لاستیک ها به درستی باد شده باشند. به طور کلی، دو نوع سنسور وجود دارد:

TPMS مستقیم:

در سیستم مجهز به Direct TPMS، هر یک از چهار چرخ خودرو دارای یک سنسور است. هنگامی که گیرنده دیجیتال تشخیص می دهد که فشار باد لاستیک بسیار پایین است، سیگنالی به آن ارسال می شود. این گونه‌ای است که بیشتر در خودروهای جدید یافت می‌شود.
سنسورها به دلیل موقعیت مکانی خود در معرض خطر ساییدگی یا آسیب ناشی از تعمیر و نگهداری لاستیک یا هنگام رانندگی در زمین های ناهموار هستند.

TPMS غیر مستقیم:

TPMS غیر مستقیم به جای استفاده از سنسور روی چرخ ها، از سنسورهایی استفاده می کند که روی ترمزهای ضد قفل قرار دارند. سنسورها برای تعیین اینکه آیا سرعت چرخش خیلی آهسته است یا نه، فشار تایر بسیار پایین است یا خیر استفاده می شود.
در مقایسه با شکل دیگر، TPMS غیر مستقیم دوام بیشتری دارد و کمتر مستعد خرابی است. نقطه ضعف TPMS غیرمستقیم این است که فقط در صورتی به شما هشدار می دهد که یکی از لاستیک های شما کم شده باشد زیرا سنسور هر چرخ باید با حرکت درگیر شود تا به درستی کار کند.

کارشناسی خودرو در تهران

PSI چیست و چگونه فشار هوای مناسب را تعیین کنید؟

فشار هوا در لاستیک های خودرو در یک سیستم اندازه گیری به نام پوند بر اینچ مربع (PSI) بیان می شود.
PSI توصیه‌شده برای لاستیک‌های خودروی شما را می‌توان بر روی برچسبی در داخل درب راننده یا در کتابچه راهنمای مالک (در بخش «تعمیر و نگهداری لاستیک») پیدا کرد.
حفظ فشار باد صحیح در لاستیک‌ها برای رانندگی ایمن مهم است، زیرا کم باد یا بیش از حد باد کردن می‌تواند مصرف بنزین را افزایش دهد و باعث مشکلاتی در حمل و نقل شود.
به یاد داشته باشید که PSI نشان داده شده روی خود لاستیک نباید استفاده شود. اگر لاستیک های خود را با آن PSI باد کنید، خطر آسیب رساندن به آنها و تجربه یک رانندگی بسیار سخت را خواهید داشت.

چگونه فشار لاستیک خود را بررسی کنیم

1. می توانید فشار باد لاستیک را با فشار سنج جداگانه بررسی کنید (که با قیمت مناسب از اکثر مغازه ها می توانید تهیه کنید). اگر ندارید، به تعمیرگاه یا لاستیک فروشی بروید و کمک بخواهید.
2. دفترچه راهنمای مالک خودرو را از نظر فشار پیشنهادی بررسی کنید، که ممکن است بر روی برچسب روی پانل درب داخلی راننده نمایش داده شود.
3. فشار هوا را به میزان مناسب پر کنید. پس از آن، چراغ TPMS ممکن است به چند دقیقه برای تنظیم مجدد نیاز داشته باشد و پس از مدتی رانندگی خاموش شود.
اگر چراغ برای مدت طولانی روشن بماند، به احتمال زیاد به دلیل یک مشکل کوچک است (تنظیم مجدد سنسور فشار باد لاستیک لازم است) یا اینکه باید آن را برای تعمیر به مغازه بیاورید (یک یا چند سنسور ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. ).
راهنمایی سریع:
به یاد داشته باشید که وقتی موتور روشن می شود، همه چراغ های داشبورد برای چند ثانیه روشن می شوند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی کار می کند. در نتیجه، اگر هر بار که وسیله نقلیه خود را روشن می کنید، چراغ TPMS برای چند ثانیه روشن شود، نشان دهنده پایین بودن فشار باد لاستیک نیست.
با این حال، اگر حتی زمانی که ماشین را برای اولین بار روشن می کنید، چراغ روشن نمی شود، باید بلافاصله با نمایندگی محلی خود تماس بگیرید. همیشه بهتر است در هر شرایطی زودتر به چیزی پی ببرید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx