خودرو بدون نشتی آب کم می کند (بخش اول)

خودرو بدون نشتی آب کم می کند (بخش اول)
برای رانندگان عجیب نیست که متوجه شوند موتورهای خودرو آب اضافی از دست می دهند، علیرغم اینکه هیچ نشانه ای از نشتی وجود ندارد. اگر این وضعیت را در وسیله نقلیه خود مشاهده کنید، مشکلی وجود دارد.
این شرایط می تواند به دلیل تبخیر کنترل نشده، شکستگی سر سیلندر، واشر ترکیده یا سوراخ های سیلندر آسیب دیده باشد. صرف نظر از ماهیت مشکل وسیله نقلیه شما، یک رویکرد عملی برای حل آن وجود دارد.

کارشناسی خودرو در تهران

4 دلیلی که خودروها بدون نشتی آب کم می کنند.

1. تبخیر

تبخیر یکی از محتمل‌ترین تئوری‌هایی است که توضیح می‌دهد چرا خودرو بدون نشتی آب کم می کند. اگرچه ممکن است هیچ نشتی در اجزای خود مشاهده نکنید، این احتمال وجود دارد که یک سوراخ سوزنی در یکی از اتصالات شما وجود داشته باشد.
اگر سیستم خنک کننده شما بهینه نباشد، ممکن است وسیله نقلیه شما آب خود را از طریق تبخیر از دست بدهد. اگر وسیله نقلیه شما نشت کندی داشته باشد، ممکن است آب خارج شده به صورت مایع از محفظه شما خارج شود. مشاهده رگه های سفید در نزدیکی ناحیه نشتی می تواند چنین وضعیتی را شناسایی کند.

2. درپوش رادیاتور معیوب

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است وسیله نقلیه شما بدون هیچ نشتی آب از دست بدهد، داشتن درپوش رادیاتور معیوب است. تبخیر نیز نقش بسزایی در این نوع خرابی موتور دارد.
درپوش معیوب رادیاتور نمی تواند به درستی آب بندی شود و به مایع خنک کننده در حال تبخیر اجازه می دهد از درزگیرهای ضعیف نشت کند. با این حال، تشخیص درپوش بد رادیاتور برای جایگزینی کار آسانی نیست.
قبل از تأیید اینکه آیا مخزن سرریز تحت فشار است، می توانید با بررسی وجود بخار در نزدیکی درپوش رادیاتور شروع کنید.

3. سر واشر ترکیده

سر واشر یکی دیگر از اجزای موتور است که نقش بسزایی در کارکرد وسیله نقلیه شما دارد.
این قطعه بین بلوک موتور و سرسیلندر قرار دارد و وظیفه اصلی آن تنظیم گازهای احتراق و خنک کننده موتور است. یک سر واشر موثر تضمین می کند که خنک کننده های شما در جلیقه های آب و گازهای احتراق در اتاقک مربوطه خود باقی می مانند.
اگر سر واشر موتور خودرو ترکیده باشد، احتمالاً مایع خنک‌کننده شما در محفظه احتراق گاز نشت می‌کند، می‌سوزد و از اگزوز خارج می‌شود.
تشخیص نشتی سر واشر داخلی تقریباً غیرممکن است زیرا هیچ مایع خنک کننده روی زمین مشاهده نمی شود. شما می توانید آن را از طریق دود سفید اگزوز یا جوش آوردن خودرو متوجه شوید.
برای جلوگیری از نشت مایع خنک کننده و بهبود عملکرد، توصیه می کنیم سر واشر را با یک قطعه جایگزین کارآمدتر تعویض کنید.

4. واشر منیفولد ورودی ترکیده

منیفولدهای ورودی در موتورهای مدرن دارای پوشش آب هستند. برای جلوگیری از مکش مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق، روکش های آب منیفولد ورودی نباید به داخل ورودی نشت کند. اگر این اتفاق بیفتد، علائم شبیه یک موتور با سر واشر ترکیده می شود.

کارشناسی خودرو در تهران

3 گام برای شناسایی علت از دست دادن آب خودرو

اگزوز را بررسی کنید.

با مشاهده رنگ دود اگزوز خود می توانید بدون زحمت مایع خنک کننده را که در حال سوختن است شناسایی کنید. این یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص مشکل است.
اگر دود سفید بیش از حد از لوله اگزوز خود مشاهده کنید، سر واشر شما منفجرشده است. توجه به این نکته مفید است که دود سفید باید بیش از حد باشد تا نتیجه‌گیری شود که این شرایط ممکن است دلیل از دست‌دادن آب خودرو باشد.
همچنین باید انتظار داشته باشید که وسیله نقلیه شما در دوره های سردتر نسبت به زمانی که آب و هوا گرم است دود بیشتری منتشر کند.

روغن را بررسی کنید.

یکی دیگر از رویکردهای عملی برای شناسایی جایی که موتور شما ممکن است آب از دست بدهد، بررسی روغن موتور است. باکشیدن نشانگر و مشاهده سطح روغن می توانید وضعیت روغن خودرو خود را بررسی کنید.
اگر مایع خنک‌کننده به محفظه احتراق راه پیدا کرد، می‌توانید آن را در ظرف روغن پیدا کنید زیرا کاملاً نمی‌سوزد. مکانیک های باتجربه می توانند با بوییدن‌و احساس‌کردن روغن به سرعت متوجه شوند که محفظه روغن آلوده‌شده است یا خیر.
با این حال، برای شناسایی مشکلات بالقوه عملکرد باید مراقب افزایش سطح روغن باشید. اگرمحفظه روغن شما فاقد مایع خنک کننده است، خودروی شما نیاز به بازرسی بیشتر در تعمیرگاه دارد.

دود موتور را بررسی کنید.

موتورهای معمولی دود نمی‌کنند، بنابراین اگر متوجه شدید که از خودرو دود می‌آید، مشکلی وجود دارد. شما باید بررسی کنید که آیا دود سفید است تا تشخیص دهید که آیا مشکل مربوط به مایع خنک کننده است یا خیر.
این کمک خواهد کرد که ابتدا هرگونه نشت احتمالی را با بررسی زیر موتور رد کنید. همچنین روی درپوش رادیاتور و قسمت بالایی یا کناره های دستگاه خود برای هرگونه نشانه ای از ضد یخ تمرکز کنید.
یافتن‌ردی از مایع خنک کننده و آب به این معنی است که شما منبع مشکل را شناسایی کرده‌اید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx