نحوه انجام بازرسی خودرو دست دوم (بخش اول)

خرید ماشین یکی از بزرگترین خریدهایی است که اکثر مردم در زندگی خود انجام می دهند. قابل درک است که انتخاب خودرو برای خرید یک تصمیم مهم است. انجام یک بازرسی خودرو کامل از یک ماشین دست دوم قبل از خرید، زمان زیادی از شما نمی گیرد و در نهایت می تواند باعث صرفه جویی زیادی در پول شود.
قبل از اینکه تصمیم به پرداخت هزینه کنید، برای کشف مشکلاتی که ممکن است یک ماشین داشته باشد، وقت بگذارید و ممکن است متوجه مشکلاتی در ماشین شوید که در غیر این صورت مخفی بوده است، یا حداقل بتوانید از فروشنده به مقدار قابل توجهی تخفیف بگیرید.
ابزارهایی که به آن ها نیاز خواهید داشت.

  • یک سکه
  • یک چراغ قوه یا گوشی شما با برنامه چراغ قوه
  • در صورت امکان یک دوست
  • کدخوان (اختیاری)
  • یک اهنربا

اصول اولیه

اگر می توانید، یک دوست را همراه خود بیاورید تا در بازرسی ماشین کمک کند. آن ها ممکن است متوجه چیزهایی شوند که شما ندیدید، چیزی متفاوت از شما بشنوند و هنگام بررسی نورها و بازتابنده ها مفید باشند.
نگاهی به تاریخچه خدمات خودرو بیندازید تا از تعمیرات و مشکلات خودرو در گذشته مطلع شوید. اگر سابقه خدماتی وجود نداشته باشد یا شکاف های زیادی در سوابق وجود داشته باشد، ممکن است نشانه بدی باشد.
ببینید آیا دفترچه راهنمای مالک موجود است یا خیر. اگر دفترچه راهنما موجود نباشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما مرجع خوبی است که در دست داشته باشید.
از آنجایی که خودروهای مدرن اکنون کامپیوتری شده اند، یک کدخوان می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا مشکلات جدی وجود دارد یا خیر. کدخوان‌های ارزان‌قیمتی در دسترس هستند، و وقتی در نظر می‌گیرید که چقدر پول می‌تواند در خودروتان صرفه‌جویی کند، انتخاب هوشمندانه‌ای است که یکی از آن‌ها را تهیه کنید و در حین بازرسی خودرو آن را همراه خود بیاورید. به سادگی کدخوان را به خودرو وصل کنید و کدهای خطا را بخوانید. اگر هیچ کدی نشان داده‌نشده‌است، نشانه خوبی است. سپس باید مانیتور چرخه درایو را بررسی کنید. باید گفت که همه مانیتورها سالم هستند. اگر مالک کامپیوتر را ریست کرده باشد، می گوید که مانیتورها هنوز مشکلی ندارند و این نشانه خوبی نیست.

کارشناسی خودرو در تهران

نمای بیرونی ماشین

در روز، به خودرو خود در حالت خشک نگاه کنید. وسایل نقلیه ای که در اثر باران خیس شده‌اند یا در زیر چراغ های پارکینگ که نور ضعیفی دارند، می توانند عیوب بدنه را پنهان کنند.
ماشین باید تمیز باشد تا بتوانید نمای بیرونی را بررسی کنید. ببینید رنگ پژمرده یا ترک خورده است یا برخی از پانل ها رنگ دیگری دارند. به ماشین از سر تا سر نگاه کنید. اگر موجی در رنگ وجود داشته باشد، نشان می دهد که ماشین احتمالاً رنگ شده است. اگر مشکوک هستید که ماشین رنگ شده است، چند راه برای بررسی وجود دارد.
انگشت خود را در امتداد لبه های مفاصل بکشید تا ببینید آیا ناهمواری از باقی مانده نوار وجود دارد یا خیر. درزگیرهای لاستیکی اطراف کاپوت و درب صندوق نیز ممکن است روی آن ها رنگ باشد، اگر ماشین رنگ شده باشد.
از انعکاس های موجود در بدنه خودرو برای کمک به یافتن فرورفتگی ها یا لکه ها استفاده کنید. پیدا کردن فرورفتگی نباید مانع از خرید یک ماشین عالی شود، اما می تواند در مذاکرات قیمت به شما کمک کند. به نقاط زنگ زدگی، رنگ تاول، فرورفتگی یا خراش روی بدنه و سقف خودرو توجه کنید.

***

با استفاده از چراغ قوه خود به دنبال زنگ زدگی در چاه چرخ باشید. همچنین باید به قسمت پایینی درها و پانل های راکر زیر درها برای زنگ زدگی نگاه کنید.

کارشناسی خودرو در تهران

نگاه کنید تا ببینید آیا هیچ شکاف پانل تفاوت قابل توجهی با بقیه دارد یا خیر. این می تواند نشان دهنده عملکرد ضعیف خودرو در زمان ساخت یا تعمیر بد باشد. انگشت خود را دور درزهای هر در بکشید، وقتی درزهای جلوی ماشین را با عقب و یک طرف ماشین را با طرف دیگر مقایسه می کنید، مطمئن شوید که درزها یکسان هستند. اگر مطابقت نداشته باشند، می تواند نشان دهنده یک تصادف باشد که منجر به آسیب بدنه و به دنبال آن تعمیر شده است.
اگر لاستیک ها به طور منظم چرخانده‌نشده‌باشند، معمولا بیشتر در چرخ های جلو فرسوده‌می‌شوند. در لبه بیرونی لاستیک‌های جلو جایی است که اگر ماشین به صورت تهاجمی رانندگی شده‌باشد، سایش بیشتری را مشاهده خواهید کرد.
لاستیک هایی که بیش از حد باد شده و سپس رانده شده اند در وسط لاستیک سایش بیشتری خواهند داشت. لاستیک های کم باد در کناره ها سایش بیشتری خواهند داشت. پر شدن لاستیک می تواند نشان دهنده تراز نامناسب باشد، که ممکن است به دلیل آسیب به قاب یا فرسوده شدن فرمان یا قطعات تعلیق باشد.
مطمئن شوید که کلاهک‌ها از بین نرفتند یا شل نباشند، مهره‌های گیره از دست نرفتند و هیچ آسیبی روی چرخ‌ها وارد نشود. اندازه و مارک لاستیک ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه یکسان هستند. اگر نه، آن ها جایگزین شده‌اند. به دیواره های کناری لاستیک ها نگاهی بیندازید تا ترک ها، برآمدگی ها یا آثار خراشیدگی وجود داشته باشد.

***

یک آهنربای کوچک بردارید و سعی کنید آن را در چند نقطه به ماشین وصل کنید. اگر نچسبد، این نشان دهنده ناحیه ای است که بدنه ماشین تغییر کرده است. اگر زنگ زدگی یا قطع شده باشد یا بدنه برای پر کردن سوراخ ها یا تعویض پنل ها انجام شده باشد، آهنربا به بدنه خودرو نمی چسبد.
هر در، کاپوت و صندوق عقب را باز و بسته‌کنید تا مطمئن شوید که همه به درستی باز وبسته می شوند. هر یک از درزگیرهای لاستیکی اطراف درها، کاپوت و صندوق عقب را از نظر پوسیدگی و پارگی بررسی کنید. در تنه، نقاط مرطوب را احساس کنید و متوجه شوید که تنه بوی کپک زدگی می دهد یا خیر.
به شیشه ماشین نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ شکاف یا قسمت های بزرگی بر روی هیچ یک از شیشه ها یا شیشه جلو وجود ندارد. یک تراشه سنگ کوچک نباید باعث شکستن‌معامله شود، اما باید در مذاکرات قیمت به آن اشاره کنید. ترک در شیشه جلوی خودرو بدتر می شود و نیاز به تعمیر دارد، بنابراین قبل از تصمیم گیری برای خرید وسیله نقلیه به این نکته توجه داشته باشید.
اگر دوستی را با خود آورده‌اید، از او بخواهید بیرون خودرو بایستد و تأیید کند که هر یک از چراغ‌ها کار می‌کنند. شما باید به لنزها و بازتابنده ها نگاه کنید – هیچ کدام از آن ها نباید خاموش باشد و هیچ ترک یا نشانه ای از رطوبت وجود نداشته باشد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx