بررسی رادیاتور: نکات تشخیصی و راهنمای عیب یابی(بخش اول)

عدم سرویس دهی رادیاتور منجر به مشکلات جدی سیستم خنک کننده می شود.

همانطور که می دانید، رادیاتور به حذف گرمای مایع خنک کننده کمک می کند تا موتور در دمای کارکرد استاندارد کار کند. گرمای بیش از حد می تواند پیستون ها را ذوب کند، در موتور ترک ایجاد کند یا سر سیلندر را گیر بیاندازد. بنابراین، رادیاتور نقش کلیدی در کارایی و عمر طولانی موتور شما دارد. و بررسی رادیاتور کار مهمی است.
اگرچه رادیاتور اجزای متحرک ندارد، اما هر یک از قطعات ساده رادیاتور ممکن است از کار بیفتد و موتور را دچار مشکل جدی کند. تا کنون، رایج ترین مشکل رادیاتور گرم شدن بیش از حد بوده است.
با این حال، گرمای بیش از حد می تواند به دلیل بسیاری از قطعات و ایرادات خارج از رادیاتور نیز ایجاد شود. بنابراین، این راهنما رایج‌ترین بررسی‌ها و نکات مهمی را که می‌توانید برای بررسی رادیاتور در خانه به کار ببرید، به شما نشان می‌دهد.
اغلب، بازگرداندن رادیاتور به شرایط کارکرد خوب نیاز به خدمات تعمیرگاه دارد. اما، همانطور که خواهید دید، بسیاری از اوقات رادیاتور فقط به تعمیر و نگهداری ساده نیاز دارد که می توانید آن را در خانه انجام دهید.
اما، چه مشکل از داغ شدن بیش از حد یا از دست دادن مایع خنک کننده باشد، باید فوراً به مشکل توجه کنید. زیرا آن ها می توانند باعث آسیب شدید به موتور شوند.
به یاد داشته باشید که در اینجا تمرکز بر رادیاتور به عنوان جزئی از سیستم خنک کننده است. اگر عیب‌یابی رادیاتور شما هیچ مشکلی در آن ایجاد نکرد، سایر اجزای سیستم (ترموستات، شیلنگ‌ها، پمپ آب) می‌توانند پشت مشکل باشند.
قبل از شروع روش تشخیص، در اینجا یک مرور کلی از عملکرد رادیاتور و اجزای اصلی آن برای آسان کردن کار شما آورده شده است.

فهرست مطالب

1. رادیاتور شما چگونه کار می کند.
2. نکات تشخیصی رادیاتور
3. 8 روشی که رادیاتور شما می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.
4. چگونه رادیاتور خود را برای نشتی بررسی کنید؟
5. آیا به آزمایش فشار مایع خنک کننده نیاز دارید؟

مخازن رادیاتور، اتصالات شلنگ، بدنه و هسته را از نظر نشتی و آسیب بررسی کنید.

1. رادیاتور شما چگونه کار می کند.

مایع خنک کننده، داغ شده توسط موتور از بالا یا کنار رادیاتور وارد مخزن رادیاتور می شود و از طریق یک سری لوله های نازک و موازی جریان می یابد. مجموعه ای از باله های نازک دور لوله ها را احاطه کرده اند تا گرما را از مایع خنک کننده خارج کنند. هوا در هسته رادیاتور جریان می یابد و این گرما را به بیرون منتقل می کند.
در همین حال، مایع خنک‌کننده به مخزن مقابل در پایین یا طرف دیگر رادیاتور می‌رسد، جایی که مایع خنک‌کننده با دمای پایین‌تر منتظر می‌ماند تا دوباره به موتور که توسط پمپ آب کشیده می‌شود، وارد شود.

اجزای رادیاتور

مخازن رادیاتور: رادیاتور شما یک مخزن خنک کننده در هر انتها دارد، یا در بالا و پایین (نوع جریان پایین) یا در هر طرف (نوع جریان متقاطع). آنها به عنوان ذخیره موقت عمل می کنند.
معمولاً خودروهای اسپرت از رادیاتور نوع جریان متقاطع با مخازن در هر طرف و درپوش رادیاتور روی مخزن بازیابی مایع خنک کننده که به رادیاتور متصل می شود، استفاده می کنند.
سایر خودروها از نوع رادیاتور جریان پایین با مخازن در بالا و پایین رادیاتور و درپوش رادیاتور در بالا استفاده می کنند.

هسته رادیاتور: این قطعه بلوک اصلی و بزرگ در مرکز رادیاتور است. در واقع از راه ها یا لوله های نازکی تشکیل شده است که با باله های نازک و خنک کننده احاطه شده اند. این جایی است که هنگام رانندگی هوا از درون هسته جریان می یابد و با کمک فن خنک کننده، گرما حذف می شود.

مخزن خنک کننده روغن گیربکس: بسیاری از خودروهای گیربکس اتوماتیک از مخزن خنک کننده روغن در داخل یکی از مخازن رادیاتور برای خنک کردن روغن گیربکس استفاده می کنند.

نک فیلر: بسته به مدل خودروی خاص شما، یک رادیاتور ممکن است دارای نک فیلر باشد تا سیستم خنک کننده را با مایع خنک کننده پر کند. این قسمت درپوش رادیاتور را در جای خود نگه می دارد و رادیاتور را از طریق یک شلنگ سرریز نازک به مخزن خنک کننده متصل می کند.

درپوش رادیاتور: نه تنها رادیاتور را آب بندی می کند، بلکه سیستم را تحت فشار قرار می دهد، از فشار اضافی خلاص می شود و امکان انتقال مایع خنک کننده به داخل و از مخزن بازیابی را فراهم می کند.

پتکاک: یک اتصال کوچک در پایین رادیاتور با دریچه ای برای تخلیه مایع خنک کننده از رادیاتور.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند