چرا وقتی توقف می کنم خودرو می لرزد – آیا باید نگران باشید؟(بخش اول)

آیا تا به حال متوجه لرزش بیش از حد ماشین خود در هنگام توقف شده اید و با خود فکرکرده اید که “چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد؟” خب شما تنها نیستید. بسیاری از رانندگان در این مورد تعجب کرده اند. امروز علت دقیق آن را به شما می گوییم.
علاوه بر لرزش خودرو هنگام توقف، خودروها می توانند در سناریوهای دیگر نیز به طور غیرعادی تکان بخورند. لرزش می تواند در هنگام رانندگی با سرعت بالا، در سرعت های پایین در حالت آرام و حتی هنگام دنده عقب رخ دهد. همانطور که ممکن است حدس بزنید، هر یک از این مشکلات دلایل خاص خود را دارند.
در این مقاله، همه چیز را در مورد این علل و همچنین راه‌های رفع و اجتناب از این مشکلات در آینده به شما خواهیم گفت. علاوه بر این، ما نگاهی به برخی از علائمی خواهیم داشت که به شما کمک می کند این مشکلات را قبل از اینکه شدید شوند شناسایی کنید. با توجه به این موضوع، بیایید شروع کنیم.

لرزش خودرو در حین رانندگی

وقتی وسایل نقلیه خود را در جاده رانندگی می کنیم، انتظار داریم یک رانندگی نرم و راحت داشته باشیم. اما اگر در حین رانندگی خودرو شروع به لرزیدن کرد، قابل درک است که برای شما نگران کننده می شود. همانطور که ما به دنبال پاسخ برای این سوال هستیم که «چرا خودرو هنگام توقف می‌لرزد»، فکر کردیم مهم است که بفهمیم چه چیزی باعث می‌شود ماشین‌ها در حین رانندگی تکان بخورند.
زمانی که متوجه لرزش خودرو در حین رانندگی شدید، باید به عوامل زیر توجه کنید. این موارد به شما کمک می کند تا منبع احتمالی مشکل را تشخیص دهید، در حالی که به طور همزمان روند تعمیر را بسیار ساده تر می کند.

 • آیا لرزش فقط در سرعت های خاصی اتفاق می افتد؟ اگر بله، چه سرعتی؟
 • آیا لرزش با سرعت افزایش می یابد؟
 • ارتعاش در کجا متمرکز است؟
 • آیا صدایی همراه با لرزش می شنوید؟

کارشناسی خودرو در تهران

این اطلاعات برای مکانیک هایی که فرآیند تعمیر خودروی شما را انجام می دهند ارزشمند خواهد بود. بر اساس مشاهدات، می توانید علت را به چند ناحیه محدود کنید. برخی از دلایل احتمالی که منجر به لرزش خودرو در حین رانندگی می شود عبارتند از:

 • مشکلات موتور
 • تسمه تایم معیوب
 • مشکلات میل محرک
 • مشکلات با چرخ و لاستیک
 • رینگ های خمیده
 • مشکلات تعلیق
 • مسائل محور
 • چرخ فرمان
 • شیلنگ های جدا شده
 • مشکلات مصرف سوخت

1. مسائل مربوط به موتور

اگر صدایی همراه با لرزش می شنوید، ممکن است مشکل مربوط به موتور و گیربکس باشد. اولین قسمتی که شایسته توجه شماست پایه موتور و گیربکس است. وقتی وسیله نقلیه در جاده در حال حرکت است، پایه‌های شکسته حرکت می‌کنند که منجر به لرزش و ارتعاش می‌شود.
خرابی فن رادیاتور همچنین می تواند باعث لرزش خودرو در حین رانندگی شود. وقتی فن رادیاتور آسیب ببیند تعادلش از بین می رود. فن خارج از تعادل باعث ایجاد لرزش قابل توجهی می شود که راننده لرزش را احساس می کند. اگر لرزش ثابت نباشد و فقط زمانی اتفاق بیفتد که موتور گرم شود، فن رادیاتور مقصر است.
شمع ها و فیلتر هوا از دیگر اجزای موتور هستند که می توانند باعث لرزش خودرو در حین رانندگی شوند. اگرچه شمع‌ها بین 80000 تا 100000 مایل دوام می‌آورند، اتصالات شل می‌تواند باعث خاموش شدن موتور و لرزش هنگام رانندگی شود. به طور مشابه، مسدود شدن فیلتر هوا می تواند جریان هوا را به موتور محدود کند و در نتیجه لرزش را نیز به همراه داشته باشد.

کارشناسی خودرو در تهران 

2. تسمه تایم معیوب

تسمه تایم جزء ضروری موتور خودرو است. وظیفه همگام سازی عملکرد چندین لوازم جانبی کلیدی را بر عهده دارد و هنگامی که فرسوده، کشیده یا پاره می شود، زمان بندی ناهماهنگ ناشی از آن می تواند باعث لرزش موتور شود.
لرزش ناشی از معیوب بودن تسمه تایم مشکلی است که بیشتر در خودروهایی با مسافت پیموده شده زیاد دیده می شود. اگر متوجه ترک خوردگی، آسیب یا شلی تسمه های تایم شدید، بهترین اقدام این است که در اسرع وقت آن ها را تعویض کنید.

3. مشکلات درایو

میل محرک وظیفه توزیع نیرو از موتور به چرخ‌های جلوی خودروهای دیفرانسیل جلو یا چرخ‌های عقب خودروهای دیفرانسیل عقب را بر عهده دارد. گاهی اوقات، میل درایو ممکن است به دلیل نقص تولید یا آسیب تصادف خم شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند منجر به لرزش شدید وسیله نقلیه در هنگام رانندگی در جاده شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx