متوسط اسب بخار یک ماشین – چقدر قدرت کافی است؟(بخش اول)

همه ما تقریبا می دانیم اسب بخار چیست: چیز خوبی است که سرعت حرکت یک ماشین را تعیین می کند. ولی این تعریف کمی ساده‌ است. اما به همین دلیل است که اینجا هستیم: ما در این پست در مورد اسب بخاری از جمله میانگین اسب بخار یک ماشین صحبت خواهیم کرد.

اسب بخار چیست؟

اگر از قبل درک درستی از اسب بخار دارید، از مطالعه این بخش صرفنظر کنید. اما اگر اطلاعات کامل ندارید و می خواهید به دانش خود اضافه کنید، ادامه دهید:
اسب‌بخار یک واحد اندازه گیری قدرت و محبوب ترین اندازه گیری برای توان خروجی موتورهای احتراق داخلی است. تعریف علمی دقیق تر برای اسب بخار، سرعت انجام کار است.
ما به جزئیات چگونگی پیدایش اصطلاح اسب بخار نخواهیم پرداخت، زیرا در بهترین حالت گیج کننده است. تنها چیزی که باید بدانید این است که در اصل از جیمز وات، مهندس اسکاتلندی که موتور بخار را تأسیس کرد، آمده است.
در اصل، فرمول برای یافتن اسب بخار، ضرب گشتاور در دور موتور (دور در دقیقه یا RPM ) و تقسیم آن بر 5252 است.
بنابراین، فرض کنید موتوری دارید که حداکثر گشتاور 500 پوند فوت را در 4000 دور در دقیقه ایجاد می کند. دو عدد را ضرب کنید 2000000 به دست می آید. بعد این عدد را بر 5252 تقسیم کنید و به 380 اسب بخار قدرت می رسید.
ما از یک دینامومتر (یا به اختصار دینو) برای اندازه گیری اسب بخار ماشین استفاده می کنیم. انواع مختلفی وجود دارد، اما در اصل، همه آن ها از یک دستگاه نورد برای اندازه گیری توان خروجی موتور استفاده می کنند. بعداً در مورد داینوها بیشتر بحث خواهیم کرد.

کارشناسی خودرو در تهران 

اسب بخار و گشتاور

حال، تفاوت بین اسب بخار و گشتاور چیست؟ این دو رقم در بروشورهای خودرو دست به دست هم می دهند. برای درک بهتر آن ها، باید این سه اصطلاح را در زمینه مهندسی بدانید:

  • کار نتیجه نیرویی است که در مسافت ایجاد می شود. اغلب از آن به عنوان نیرو نیز یاد می شود.
  • گشتاور مشابه کار است، که معیاری است برای اینکه چقدر نیروی وارد بر یک جسم باعث چرخش جسم می شود. به عبارت دیگر، این معیار نیروی حرکت دورانی است. در زمینه موتورهای احتراق داخلی، گشتاور نیروی چرخشی است که توسط میل لنگ موتور تولید می شود.
  • قدرت، سرعت انجام این کار است. هرچه سریعتر انجام شود، قدرت بیشتر است.

به طور خلاصه، گشتاور معیاری از حرکت چرخشی است که موتور تولید می کند. اسب بخار این است که چقدر سریع می تواند کار را انجام دهد.
سردرگم؟ نگران نباشید، زمانی که شروع به یادگیری کنید، مدتی طول می کشد تا آن را درک کنید. اما این توضیح به زبان ساده است: گشتاور سرعت شتاب ماشین شما است و اسب بخار سرعت حرکت ماشین شما است.
البته، گشتاور بیشتر همیشه به این معنی نیست که ماشین شما سریعتر شتاب می گیرد. و اسب بخار بیشتر لزوماً مساوی با سرعت بالاتر نیز نیست. عوامل دیگری مانند وزن، چسبندگی لاستیک و آیرودینامیک نیز بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد.
با این حال، اعداد اسب بخار و گشتاور به ما ایده ای از آنچه می توانیم انتظار داشته باشیم می دهد. و آنچه ماشین از نظر تئوری می تواند انجام دهد، اگرچه زندگی واقعی ممکن است بسیار متفاوت باشد.

کارشناسی خودرو در تهران 

WHP VS HP

ممکن است قبلاً با اصطلاحات “whp ” و “hp ” برخورد کرده باشید. «HP» مخفف اسب‌بخار است و همانطور که می دانیم، این واحد محبوب ترین واحد برای اندازه گیری توان خروجی موتور است. در همین حال، ” “whp مخفف اسب‌بخار چرخ است، که مقدار اسب‌بخاری است که ماشین شما از طریق چرخ ها پایین می آورد.
نکته ای که در مورد موتورهای احتراق داخلی وجود دارد این است که نیرو باید از یک فلایویل، سپس گیربکس و سپس از طریق میل محرک و دیفرانسیل عبور کند و سپس به چرخ ها برسد. این فرآیند ضروری است، اما منجر به تلفات انگلی یا به‌طور دقیق‌تر از دست دادن پیشرانه می‌شود.
وقتی خودروسازان به اسب‌بخار اشاره می کنند، معمولاً به مقدار اسب بخاری اشاره می کنند که موتور در چرخ فلایویل تولید می کند. اما مقدار واقعی که خودروی شما برای به حرکت درآوردن خود استفاده می‌کند به لطف از دست دادن پیشرانه بسیار کمتر است.
این بیشتر به دلیل اصطکاک است، که مقاومتی است که یک جسم هنگام حرکت روی دیگری با آن مواجه می شود. علاوه بر این، موتور همچنین از دست دادن انگلی ناشی از لوازم جانبی مانند کمپرسور تهویه مطبوع و دینام نیز رنج می‌برد. این دستگاه‌ها همچنین قدرت موتور را کاهش می‌دهند و میزان اسب‌بخار واقعی چرخ‌ها را کاهش می‌دهند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند