نحوه تست کمپرسور AC خودرو: راهنمای تشخیص و تعویض(بخش اول)

علیرغم اینکه یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک خودرو می تواند برای راحتی ارائه دهد، AC اغلب توسط مالکان نادیده گرفته‌می‌شود. بنابراین، هنگامی که خراب می شود، در یک ظهر گرم تابستانی گرمازده و پشیمان می شوید. هر زمان که احساس کردید کمپرسور AC خودرو هوای گرم می دمد، احتمالاً یک قطعه آسیب‌دیده دارد. به دلیل اینکه AC کار نمی کند، در ماشین خود احساس گرما می کنید؟ در اینجا نحوه تست کمپرسور AC خودرو برای کشف دلیل خرابی، آمده‌است.
اگر کمپرسور AC خودرو کار نکند، ممکن است باعث خرابی موتور نیز شود. آخرین چیزی که می خواهید این است که ماشین شما کار نکند زیرا کمپرسور AC کار نمی کند. لازم نیست در مورد خطرات وسیله نقلیه ای که ناگهان از حرکت می ایستد صحبت کنیم، چون خودتان به اندازه کافی آگاه هستید. علاوه بر این، یک کمپرسور AC آسیب‌دیده معمولاً به دلیل محدودکردن قدرت باعث ایجاد مشکلاتی در فرمان می شود و ترمزها را بیشتر در معرض خرابی قرار می دهد.
بنابراین، می توانید ببینید که کمپرسور AC نقش مهمی در دمیدن هوای تازه و متعاقبا اطمینان از گردش آن در کل واحد AC ایفا می کند. خوشبختانه، شما همچنین می توانید کمپرسور AC معیوب را تعمیر کنید. فقط کافی است یک سری تست با مولتی متر روی آن انجام دهید تا مشکل را تایید کنید.
پس از تشخیص مشکل، یک قرار ملاقات با یک مکانیک حرفه ای تعیین کنید و آن را برطرف کنید.

AC خودکار: نحوه کارکردن

می توانید کمپرسور AC را به عنوان هسته واحد تهویه مطبوع وسیله نقلیه خود ببینید. به طور خلاصه، کمپرسور تهویه مطبوع برای ماشین شما همان طور که قلب شما برای بدن شما کار می کند، کار می کند. این مایع حیاتی یعنی خنک کننده را در اطراف سیستم AC به گردش در می آورد.

علاوه بر این، کمپرسور خنک‌کننده را از حالت گازی به حالت سیال فشرده می کند و آن را به چگالشی که مانند یک «مبدل حرارتی» عمل می کند، منتقل می کند. در اصل گرما را از مایع خارج می کند. بعد از آنجا به لوله دهانه، یک شیر انبساط می رود که در آنجا حالت گازی خود را می گیرد.
رطوبت از طریق یک باطری از خنک کننده خارج می شود و سپس به اواپراتور در کابین خودروی شما منتقل می شود، که به طور کلی زیر داشبورد قرار دارد. خنک کننده سرد سپس هوایی را که در اواپراتور حرکت می کند خنک می کند. هوای خشک‌تر و خنک‌تر در خارج از دریچه با یک فن در داخل خودروی شما فرستاده‌می‌شود.

علائمی که نشان می دهد کمپرسور AC شما معیوب است.

وقتی AC شما خراب می شود، تجربه می تواند نسبتاً دردناک باشد. بیایید صادق باشیم: ما بیش از حد به هوای مکانیکی خنک در اختیارمان عادت کرده‌ایم. تصور از دست دادن آن، شروع به عرق کردن، و در نهایت مجبور شدن به باز کردن پنجره ها به اندازه کافی قدرتمند است که شما را برای چند ثانیه ناراحت کند. به همین دلیل، همیشه باید مراقب نشانه های خرابی کمپرسور AC باشید.
تقریباً همیشه سرنخ هایی دریافت خواهید کرد که تهویه مطبوع از کار خواهد افتاد. اگرچه گاهی اوقات سیستم ممکن است به طور ناگهانی خراب شود، اما این یک فرآیند تدریجی است. نشانه ها همراه با ضعیف شدن می آیند. نکات داده شده به شما کمک می کند تا مشکلی را در سیستم تشخیص دهید:

هوا سرد نیست بلکه خنک است.

این احتمالاً ساده ترین موردی است که می توانید متوجه شوید. سردی نسبی هوا که در داخل خودرو شما در حال حرکت است اولین نشانه مشکل را به شما نشان می دهد. اگر تهویه مطبوع روشن است، فن روی درجه بالایی تنظیم می شود، دما روی کم تنظیم شده است، اما هوای خارج شده از دریچه ها به سردی گذشته نیست، علائم را نادیده نگیرید.
آن را نشانه اولیه ای در نظر بگیرید که مشکلی در سیستم AC پیش آمده است. دو مشکل احتمالی کمپرسور AC خراب و نشتی در سیستم است که باعث خروج تمام خنک کننده ها می شود.

صداهای زیر کاپوت

خودرویی که صداهای عجیب و غریب تولید می کند هرگز نشانه خوبی نیست و این در مورد سیستم AC معیوب نیز صدق می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، کمپرسور تهویه مطبوع در فشرده سازی و تنظیم خنک کننده مشکل دارد. معمولاً در طول دوره رانندگی روزانه شما چندین بار روشن و خاموش می شود و مملو از قطعاتی است که می توانند خراب شوند.
کمپرسور AC اغلب می تواند یک یاتاقان مهر و موم داشته باشد که می تواند مسدود شود یا فرسوده شود، به خصوص اگر روان کننده یاتاقان شروع به نشت کند. که می‌تواند صدایی با صدای بلند خراش یا صدای جیغ فلز روی فلز ایجاد کند. هنگامی که یاتاقان متوقف می شود، تسمه محرک را مسدود می کند و دیگر نمی تواند کمپرسور را بچرخاند.
در برخی موارد می توان کمپرسورها را تعویض کرد. با این حال، پیشنهاد می کنیم کمپرسور بد را با یک کمپرسور کاملا جدید جایگزین کنید. این نه تنها کارآمدترین راه حل است، بلکه تعمیر بهتر و محکم تری را نیز به همراه خواهد داشت.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.
جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره 09352821528 تماس بگیرید.
کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند