روغن گیربکس چیست؟ + کارایی روغن گیربکس

روغن گیربکس یا واسکازین یک مایع سیال درون گیربکس خودرو است که وظایف متعددی دارد. روغن گیربکس باید همانند روغن موتور خودرو هر چند وقت یکبار تعویض شود تا گیربکس خودرو دچار مشکل و خرابی نشود. در ادامه این مقاله به بررسی کامل روغن گیربکس خواهیم پرداخت، پس برای یافتن پاسخ سوال روغن گیربکس چیست حتما تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

روغن گیربکس چیست؟

همانطور که گفته شد، روغن گیربکس یک سیال درون گیربکس خودرو است و وظیفه اصلی آن جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین قطعات گیربکس و همچنین خنک کردن این قطعات و چرخ دنده ها می باشد.

روغن گیربکس خودرو دارای غلظت بسیار بالاتری نسبت به روغن موتور می باشد. قطعات گیربکس خودرو در دما بالا به مدت طولانی کار می کنند و روغن گیربکس باعث جلوگیری از خرابی این قطعات می شود.

شما باید هر چند سال یکبار روغن گیربکس ماشین خود را تعویض کنید تا قطعات گیربکس عمر طولانی تری داشته باشند. در ادامه زمان تعویض این روغن ذکر شده است.

روغن گیربکس اتوماتیک و دستی

این روغن در گیربکس های دستی و اتوماتیک کاملا با هم تفاوت دارد. در صورتی که خودرو شما دنده اتوماتیک است باید از روغن های ATF و اگر گیربکس خودرو شما دستی است باید از روغن های MTF استفاده نمایید. در قسمت بعدی زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک ذکر شده است.

زمان تعویض روغن گیربکس

ما قبلا در مقاله زمان تعویض روغن گیربکس به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کرده ایم اما در ادامه به صورت خلاصه به این موضوع خواهیم پرداخت.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک 120 تا 180 هزار کیلومتر می باشد. البته این عدد به نوع استفاده از خودرو نیز بستگی دارد. به طور مثال اگر شما فشار زیادی به خودرو وارد می کنید، باید روغن گیربکس را هر 60 یا 70 هزار کیلومتر تعویض کنید اما اگر استفاده سبک از خودرو دارید می توانید هر 200 هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض نمایید.

زمان تعویض روغن گیربکس دستی

خودرو هایی با گیربکس دستی معمولا زودتر از گیربکس های اتوماتیک نیاز به تعویض روغن پیدا می کنند. به طور متوسط هر 60 الی 100 هزار کیلومتر باید روغن گیربکس خودرو را تعویض کنید. اما این عدد به نوع رانندگی شما بستگی زیادی دارد.

به طور مثال اگر استفاده زیادی از خودرو دارید یا دائما در ترافیک تردد می کنید، باید زودتر اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید. معمولا توصیه می شود در زمان تعویض صفحه کلاچ، روغن گیربکس را نیز تعویض کنید.

دلیل تعویض روغن گیربکس چیست؟

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید روغن گیربکس را تعویض کنیم و دلیل تعویض روغن گیربکس چیست؟ در ادامه دلایل اصلی برای تعویض روغن گیربکس ذکر شده است

 • فرسودگی روغن و از دست رفتن کیفیت اولیه: از دست رفتن کیفیت اولیه باعث می شود تا مشکلات متعددی در گیربکس خودرو رخ دهد.
 • از دست دادن خاصیت خنک کنندگی: در طولانی مدت خاصیت خنک کنندگی روغن گیربکس از دست رفته و قطعات گیربکس باید در دمای بالا کار کنند که این موضوع باعث کاهش طول عمر گیربکس می شود.
 • آلودگی روغن و ایجاد اصطکاک در قطعات: این روغن پس از گذشت زمان آلوده شده و کیفیت خود را از دست می دهد.

نشانه های تعویض روغن گیربکس خودرو

علاوه بر موارد گفته شده در صورتی که نشانه ها و علائم زیر را مشاهده کردید باید روغن گیربکس خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید.

 • مشکل در تعویض دنده
 • در رفتن دنده
 • عدم حرکت خودرو
 • جا نرفتن دنده ماشین
 • صدا دادن در زمان جا زدن دنده

روش تعویض روغن گیربکس خودرو

قبل تر در مورد نشانه های تعویض روغن گیربکس خودرو صحبت شد، بنابراین در صورتی که مشخص شد روغن گیربکس خودرو شما باید تعویض گردد، باید با روش تعویض آن آشنا باشید.

استفاده از دستگاه ساکشن روغن گیربکس

یکی از بهترین روش ها برای تعویض روغن گیربکس خودرو، استفاده از ساکشن روغن گیربکس می باشد، این دستگاه می تواند با قدرت مکش، روغن گیربکس خودرو را خارج کند و پس از خارج شدن روغن گیربکس باید درون گیربکس خودرو را با روغن جدید و با کیفیت پُر کنید.

لازم به توضیح است دستگاه ساکشن روغن گیربکس لانچ یک دستگاه ساکشن بسیار با کیفیت است که می تواند در تعویض روغن به شما کمک فراوانی نماید، این دستگاه معمولا در بیشتر مکانیکی ها موجود می باشد. در صورتی که شما مکانیک هستید می توانید ساکشن روغن گیربکس لانچ را از شرکت یگانه صنعت تهران خریداری نمایید.

انواع خرابی خودرو در صورت عدم تعویض روغن گیربکس

اگر شما به روغن گیربکس دقت نداشته باشید و آنرا در زمان مناسب تعویض نکنید، خودرو شما می تواند دچار خرابی های زیر شود:

 • یاتاقان زدن ماشین
 • تولید گرما بیش از اندازه در گیربکس و آسیب قطعات
 • دنده عوض کردن بسیار دشوار
 • وارد شدن صدمه به صفحه کلاچ
 • لرزش شدید ماشین در زمان شروع به حرکت

در صورتی که شما روغن گیربکس را به موقع تعویض نکنید این خرابی ها ممکن است برای خودرو شما بوجود آید. در مقاله خرابی گیربکس اتوماتیک می توانید تمامی مشکلاتی که ممکن است برای گیربکس اتوماتیک رخ دهد را مشاهده فرمایید.

به این دلایل روغن گیربکس را باید تعویض کنید

 • روغن در گیربکس دستی دچار آلودگی می‌شود که استهلاک قطعات را به دنبال خواهد داشت.
 • روغن کاری نشدن قطعات سبب اصطکاک می‌شود و در نتیجه ذرات کوچک فلزی وارد گیربکس می‌شود که کاهش عمر آن را به همراه دارد.
 • در گیربکس اتوماتیک، روغن به دلیل حرارت بالا کیفیت خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند به درستی عمل کند.
 • روغن گیربکس اتوماتیک نیز آلوده می‌شود و این آلودگی در عملکرد‌ آن اختلال ایجاد می‌کند.
لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
 • 02186120995
 • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx