قاب خودرو: راهنمایی برای نحوه ساخت خودرو شما(بخش سوم)

قاب خودرو: راهنمایی برای نحوه ساخت خودرو شما(بخش سوم)

مزایا و معایب قاب یکپارچه

قاب خودرو های یکپارچه علاوه بر ارائه راندمان سوخت بیشتر به لطف ساختار سبک‌تر، دارای رتبه ایمنی بالاتری هستند. مناطق مچاله آن ها از تخریب انبوه قاب خودرو در هنگام تصادف جلوگیری می کند، بنابراین مسافران و راننده آسیبی نمی بینند.

علاوه بر این، ساخت طرح‌های یکپارچه ارزان‌تر است، که باعث افزایش صرفه‌جویی برای مصرف‌کننده عادی می‌شود. فریم های یکپارچه راحت تر قابل کنترل هستند و مرکز ثقل پایین تری دارند. علیرغم تمام مزایایی که ارائه می دهند، فریم های یکپارچه بسیار عالی هستند. با این حال، بزرگترین نقطه ضعف آن ها، هزینه تعمیر است.

اگر هر یک از اجزای طراحی یکپارچه آسیب ببیند، کل قاب متحمل عواقب خواهد شد. این می‌تواند هزینه‌های تعمیر را افزایش دهد و این احتمال وجود دارد که وسیله نقلیه شما به‌جای تعمیر، اسقاط و از حساب خارج شود.

تفاوت بین قاب و شاسی

شاسی و فریم خودرو هر دو از عناصر کلیدی تشکیل خودرو هستند. آن ها واحدهایی از ساختار بدنه هر وسیله نقلیه ای هستند و در هنگام حرکت یا ثابت ماندن آن را مطلع می کنند. اکثر مردم برای تشخیص تفاوت بین شاسی خودرو و بدنه خودرو تلاش می کنند. تفاوت های اصلی بین این دو در زیر ذکر شده است:

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

معنی شاسی و قاب

شاسی را می توان چارچوب اسکلتی خودرو در نظر گرفت که اکثر قطعات مکانیکی مانند فرمان، لاستیک ها، ترمزها، موتور و مجموعه های محور روی آن وصل شده اند. این مهمترین بخش یک وسیله نقلیه است زیرا در هر شرایطی پایداری و استحکام را در سراسر وسیله نقلیه فراهم می کند.

از سوی دیگر، قاب خودرو ساختار اصلی شاسی است. شاسی به همراه تمامی قسمت های دیگر به فریم متصل می شوند.

طراحی شاسی در مقابل قاب

شاسی به عنوان حداقلی برای هر خودرویی، برای حرکت ایجاد می‌شود، در حالی که یک قاب اساساً بدنه وسیله نقلیه است که هر چیز دیگری در آن قرار می‌گیرد.

علائم آسیب به قاب خودرو

آیا قصد خرید خودروی دست دوم را دارید؟ مطمئن شوید که به نشانه های آشکار آسیب به قاب خودرو توجه کنید. یک ماشین با قاب خم شده هم از نظر ارزش و هم از نظر عمر مفید به شدت مستهلک می شود.

1. قاب خمیده غیر یکنواخت روی ماشین

اگر خمیدگی در یک ریل قاب مانند خمیدگی در طرف مقابل نباشد، می توانید به آسیب قاب مشکوک شوید. اکثراً خم های تولید شده یکسان و یکنواخت هستند. شما باید بتوانید تفاوت فاحش را با نگاه کردن به آنها تشخیص دهید.

2. تراز به شدت تغییر کرده

قسمت جلویی یک وسیله نقلیه ممکن است به دلایل مختلفی ناهماهنگ شود. با این حال، ناهماهنگی شدید یکی از عواملی است که باید به آن توجه کرد. اگر بتوانید آن را با چشم غیرمسلح ببینید، این یک آسیب به قاب ماشین است. فروشنده نمی تواند ادعا کند که این فقط با یک تراز سریع قابل تعمیر است.

3. قطعات تعلیق غیرعادی قرار داده شده

نگاهی گذرا به داخل چاه چرخ خودرو بیندازید. به هر گونه قطعه ای که در یک زاویه غیرعادی منحرف شده است و اینکه آیا با زاویه طرف دیگر یکسان است، توجه کنید. اگر نه، بدانید که خودرو دچار آسیب قاب شده است.

پایه‌ها/شوک‌های نامناسب یا نامتعارف به عنوان نشانه‌ای از آسیب قابل توجه قاب، موقعیت نقاط نصب تعلیق را در خودرو تغییر داده است.

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

4. اجزای نامناسب

اگر بسیاری از پانل‌های بدنه و اجزای مرتبط خودرو دارای تناسب و پرداخت نامناسب باشند، احتمال آسیب قابل‌توجهی به قاب خودرو وجود دارد. حتی دری که به درستی بسته نمی‌شود ممکن است نشانه‌ای از این باشد که آسیب به قاب خودرو در عملکرد خودرو اختلال ایجاد می‌کند.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که همه اجزاء و پانل ها با وجود جدید بودن، هنگام حرکت به طرز عجیبی به هم متصل شوند. در بسیاری از موارد، فریم خودرو به میزان تغییر موقعیت پایه های بدنه آن از بین می رود.

5. سایش زودرس لاستیک

لاستیک‌های‌فرسوده می تواند نتیجه مشکلات مختلفی باشد. با این حال، اگر لاستیک ها انواع مختلفی از سایش و پارگی را نشان دهند، احتمال زیادی وجود دارد که دلیل آن آسیب به قاب خودرو باشد. قاب A که به اندازه تغییر هندسه آسیب دیده است، لاستیک ها را مجبور می کند هنگام حرکت در خیابان به طور ناهموار ردیابی کنند. اغلب اوقات، این منجر به سایش عجیب و غریب آج می شود.

6. قاب پیچ خورده/افتاده

اگر فریم پیچ‌خورده یا افتادگی داشته باشد، احتمالاً بین پانل های مختلف بدنه شکاف ایجاد می کند. این را نادیده نگیرید زیرا ادامه افتادگی می تواند منجر به سایش سریع قطعات تعلیق و لاستیک شود.

7. قاب له‌شده

شاید شایع ترین علامت آسیب به قاب ماشین، له شدن قاب باشد، وضعیتی که در آن قاب کاملاً مچاله می شود. به دنبال چین و چروک یا اعوجاج در پانل های بدنه مانند گلگیرها، ریل های جانبی یا کاپوت باشید.

مرکز تخصصی اصالت رنگ حنفی شامل اطاق های نور حرفه ای جهت کارشناسی دقیق خودروها، جک بالابر جهت بررسی و کارشناسی دقیق زیر و بند ماشین و تعویض بودن و یا دو تیکه بودن و اصل بودن بدنه، استوک بودن قطعات خودرو، آسیب شناسی بدنه بررسی سالم بودن شاسی ها از طریق چشم و دستگاه، تست دیاگ و بررسی موتور و گیربکس بررسی سنسور ها و اصالت آپشن ها (اصلی یا غیر اصلی) می باشد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند