قاب خودرو: راهنمایی برای نحوه ساخت خودرو شما(بخش اول)

در یک جامعه ایده آل، ما می‌توانیم آزادانه در خیابان‌ها رانندگی کنیم، بدون اینکه نگران تصادف باشیم. متأسفانه، تصادفات‌ بخشی از حضور در جاده‌ها هستند و بیشتر از آنچه ما دوست داریم اتفاق می‌افتند. وقتی وسیله نقلیه ما در چنین برخوردی قرار می گیرد، اغلب نشانه های بدشانسی ما را در خود دارد. قاب خودرو را می توان اسکلت یک وسیله نقلیه در نظر گرفت. آن ها مانند ستون فقرات هستند و تمام اجزای دیگر را در جای خود نگه می دارند.
برای خوش شانس ترین ها، یک تصادف کوچک برخی از عیوب زیبایی را ایجاد می کند – چیزی که به راحتی قابل تعمیر است. تعمیرات ممکن است به سادگی رنگ آمیزی ضربه گیر یا بیرون کشیدن یک فرورفتگی باشد.
در مقابل، بدترین برخوردها آسیب های زیبایی و مکانیکی قابل توجهی را پشت سر می گذارد. اغلب، صاحبان خودرو مجبورند پول زادی برای رفع آن هزینه کنند. ناگفته نماند که تصادف به شدت خودرو شما را مستهلک می کند.
صاحبان خودرو در طول مدتی که با خودرو کار می کنند باید با انواع آسیب های خودرو دست و پنجه نرم کنند، اما هیچ کدام به اندازه آسیب به قاب خودرو بزرگ نیستند. اگر خودرویی دچار آسیب به قاب شود، شانس بیشتری برای اسقاط شدن دارد. بنابراین، ما تعجب می کنیم که چگونه یک خودرو می تواند به این شدت آسیب ببیند.

قاب خودرو چیست؟

قاب خودرو برای یک ماشین همانند پایه ریزی برای یک ساختمان است. این به عنوان بلوک اصلی ساختمان برای هر وسیله نقلیه عمل می کند. یک “قاب” معمولاً شامل دو ریل است که در تمام طول ماشین گسترش یافته و توسط چندین عضو متقاطع در فواصل مختلف به هم متصل می شوند.
طراحی خاص قاب اغلب بین مدل های خودرو متفاوت است، اما همه آن ها یک کار یکسان دارند. از بدنه تا پیشرانه آن، تمام اجزای یک خودرو در این چارچوب اصلی در ساخت به هم متصل شده اند.
پایه‌های مخصوص بدنه، بدنه خودرو را روی قاب زیر نصب می‌کنند. گیربکس و موتور هر دو توسط گیره های مخصوصی که از قاب پشتیبانی می شوند در جای خود ثابت می شوند. به طور خلاصه، یک خودرو بدون یک قاب به درستی طراحی شده وجود نخواهد داشت.
فریم‌های خودرو برای ادغام زوایای خاصی ساخته شده‌اند که در نهایت بر ویژگی‌هایی مانند هندسه جلو و شیب خط محرک تأثیر می‌گذارند. کوچکترین تغییر در چنین زوایایی می تواند باعث ایجاد چندین مشکل در رانندگی شود.

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

مقدمه ای بر فریم های یکپارچه

همانطور که از نام آن پیداست، یک قاب یکپارچه دارای بدنه، پلان و شاسی خودرو است که یک ساختار را تشکیل می‌دهند. این نوع فریم وزن را کاهش می دهد اما مصرف سوخت را نیز بهبود می بخشد. علاوه بر این، کیفیت رانندگی را افزایش می دهد و هندلینگ بهتری را ارائه می دهد. با توجه به این مزایا، قاب تک بدنه پرکاربردترین روش ساخت وسایل نقلیه مسافربری است.
بدنه روی قاب نوع دیگری است. همچنین به عنوان قاب نردبانی نیز شناخته می شود، این تغییر قاب خودرو در گذشته معمول بود، اما به دلیل مقاومت و استحکام بیشتر، استفاده از آنها در SUV ها و کامیون های بزرگ محدود شده است.
فریم های یکپارچه را می توان به چند قسمت تقسیم کرد. بیایید اکنون در مورد آن ها صحبت کنیم.

1. یونیریل

ریل یونی دارای 2 ستون متقارن است که در عقب و جلوی خودرو قرار گرفته است. به لطف استحکام آن ها، ریل یونی به عنوان پایه برای بقیه قطعات قاب عمل می کند.

2. پشتیبانی از هسته / رادیاتور

پشتیبانی رادیاتور که به آن ساپورت رادیاتور نیز می گویند، یک قاب فلزی است که رادیاتور را احاطه کرده و آن را محکم در جای خود نگه می دارد. این قسمت بیشتر روی آن پیچ و مهره شده است، به این معنی که می تواند سایش و پارگی را حفظ کند و به راحتی جایگزین شود.

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

3. مونتاژ برج / پیش بند استراوت

وسایل نقلیه دارای پیش بند عقب و پیش بند جلو هستند. اینها در اصل قاب هایی هستند که پایه ها را در موقعیت خود نگه می دارند. برج استرات واحدی از پیش بند است و به مقاومت در برابر خم‌شدن شاسی در هنگام‌پیچیدن کمک می کند.

4. کف تابه

پلان کف به سادگی یک ورق فلزی است که به چند عضو متقاطع جوش داده‌شده و کف خودرو را می سازد. شیارها و سوراخ های متعددی در آن برای قراردادن سیم کشی الکتریکی و اجزای پیشرانه وجود دارد.

مرکز تخصصی اصالت رنگ حنفی شامل اطاق های نور حرفه ای جهت کارشناسی دقیق خودروها، جک بالابر جهت بررسی و کارشناسی دقیق زیر و بند ماشین و تعویض بودن و یا دو تیکه بودن و اصل بودن بدنه، استوک بودن قطعات خودرو، آسیب شناسی بدنه بررسی سالم بودن شاسی ها از طریق چشم و دستگاه، تست دیاگ و بررسی موتور و گیربکس بررسی سنسور ها و اصالت آپشن ها (اصلی یا غیر اصلی) می باشد.
جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.
جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره 09352821528 تماس بگیرید.
کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو
کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند