راهنمای کامل استفاده و انتخاب خنک کننده مناسب(بخش سوم)

چگونه خنک کننده مناسب را انتخاب کنیم؟

اکنون که انواع خنک کننده ها را می شناسید، زمان آن رسیده است که نوع خنک کننده مناسب را برای ماشین خود را انتخاب کنید. انتخاب مایع خنک کننده به عوامل متعددی مانند نوع خودرو، سن و محل ساخت بستگی دارد. این عوامل نقطه شروع شما برای انتخاب خنک کننده مناسب هستند.
از سوی دیگر، انتخاب یک مایع خنک‌کننده به‌طور تصادفی، بدون تحقیقات قبلی می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف و حتی خرابی موتور شود. در اینجا چندین مرحله وجود دارد که باید انجام دهید.

هرگز به کدگذاری رنگ خنک کننده تکیه نکنید.

در گذشته، کدگذاری رنگ نقش اساسی در انتخاب خنک کننده ها داشت. یعنی رنگ‌های خنک‌کننده ویژگی‌های مختلف محصول، کاربردها و سازگاری خودرو را نشان می‌دهند.
امروزه اینطور نیست. رنگ مایع خنک کننده ممکن است بر اساس سازنده آن متفاوت باشد. ناگفته نماند که می توان از یک رنگ برای محصولات مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، اشاره کردیم که خنک کننده های IAT که در خودروهای قدیمی استفاده می شود، سبز هستند. با این حال، نوآورانه ترین فرمول خنک کننده Si-OAT Valvoline که در خودروهای جدیدتر استفاده می شود، HT-12، نیز سبز است.

کارشناسی خودرو در تهران

راهنمای خودرو خود را بخوانید.

همیشه به خاطر داشته باشید که خودروسازان مختلف نیازهای متفاوتی دارند. علاوه بر این، مدل های مختلف خودرو از یک سازنده ممکن است نیاز به استفاده از فناوری های خنک کننده متفاوت داشته باشند.
دستورالعمل های سازنده تجهیزات اصلی شما اطلاعات و جزئیات ساده ای در مورد موتور شما ارائه می دهد. آنها به شما اطلاع می دهند که چه نوع مایع خنک کننده با وسیله نقلیه شما سازگار است. اگر نسخه ای از دفترچه راهنما ندارید، می توانید اطلاعات را در وب سایت سازنده پیدا کنید.

چگونه از خنک کننده خودرو استفاده کنیم؟

شما خنک کننده مناسب برای وسیله نقلیه خود خریداری کرده اید. اما، چگونه باید از آن استفاده کرد؟ در اینجا چند مرحله وجود دارد.

نسبت خنک کننده به آب مناسب را انتخاب کنید.

هنگامی که در حال تعویض مایع خنک کننده خودرو خود هستید، برچسب را بخوانید تا ببینید آیا این فرمول باید با آب مخلوط شود یا خیر.
خنک کننده ها می توانند کنسانتره یا فرمول های آماده استفاده باشند.
استفاده از خنک کننده های RTU بسیار ساده تر است زیرا آنها محصولاتی هستند که از قبل مخلوط شده اند. از طرف دیگر، کنسانتره ها باید با آب غیر معدنی مخلوط شوند. نسبت کنسانتره به آب به شرایط محیطی شما بستگی دارد.
ضعیف یا قوی کردن مایع خنک کننده شما می تواند به عملکرد سیستم خنک کننده آسیب برساند. لطفا توجه داشته باشید که این نسبت ها بسته به دمای مایع خنک کننده و نوع آن متفاوت است.

کارشناسی خودرو در تهران

هر چند وقت یکبار مایع خنک کننده را عوض کنیم؟

خنک کننده ها دارای سرویس دهی خاص هستند که در طی آن می توانند از موتور خودروی شما در برابر رسوبات، خوردگی و کف محافظت کنند. جایگزینی متناقض مایعات خنک کننده می تواند به طرق مختلف به موتور شما آسیب برساند. هنگامی که مایع خنک کننده تبخیر می شود، سیستم در معرض آسیب قرار می گیرد.
اکنون، طول عمر مایع خنک کننده شما بر حسب سال، ساعت کار یا مسافت طی شده اندازه گیری می شود.
قبلاً اشاره کردیم که اتومبیل های قدیمی از خنک کننده های IAT استفاده می کنند. آنها نیاز به تعویض مایع خنک کننده هر دو سال یا هر 24،00 مایل دارند. فرمول های جدید عمر طولانی دارند که معمولاً بین سه تا پنج سال متغیر است..

چگونه می توان سطح خنک کننده را بررسی کرد؟

بدون مایع خنک کننده کافی، موتور شما ممکن است بیش از حد گرم شود. به همین دلیل است که باید به طور مرتب سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید.
برای شروع، ماشین خود را روی یک سطح صاف پارک کنید و اجازه دهید ماشین خنک شود. کاپوت آن را باز کنید و مخزن خنک کننده خود را پیدا کنید. اکثر خودروهای مدرن دارای یک مخزن کوچک برای پر کردن و بررسی سطح مایع خنک کننده هستند. مخزن خنک کننده از پلاستیک ساخته شده است و معمولاً دارای مقیاسی است که حداکثر/حداقل سطح خنک کننده را نشان می دهد.
همچنین به رنگ مایع خنک کننده توجه کنید. اگر رنگ آن بی رنگ، گل آلود، تیره یا زنگ زده باشد، اینها علائم آشکار آلودگی است. برای بازرسی موتور و کمک به رفع مشکل با مکانیک محلی خود مشورت کنید.
به خاطر داشته باشید که خنک کننده ها حاوی مواد شیمیایی مضر هستند، بنابراین مطمئن شوید که با احتیاط از آنها استفاده کنید.

خنک کننده اشتباه را از خودرو خارج کنید.

اگر مایع خنک کننده اشتباهی به سیستم خود اضافه کردید، ابتدا آن را از ماشین خارج کنید. محلول شستشوی مایع خنک کننده را با آب مقطر مخلوط کرده و آن را از طریق سیستم خنک کننده عبور دهید. حرارت را زیاد کنید تا شستشو از بخاری نیز عبور کند. همچنین مایع شستشو را بیرون بریزید و سیستم را با محلول خنک کننده مناسب پر کنید.

برای شما

با وجود بسیاری از محصولات خنک کننده موجود، انتخاب مناسب می تواند بسیار دشوار باشد. عوامل زیادی بر انتخاب شما تأثیر می گذارد، از جمله سن خودرو، سازنده، و دماها بنابراین، قبل از خرید، دستورالعمل‌های سازنده اصلی را بخوانید تا بفهمید کدام نوع مایع خنک‌کننده برای خودروی شما توصیه می‌شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

 

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند