چرا چراغ فشار تایر هنگام سالم بودن تایرها روشن می شود؟(بخش دوم)

چراغ فشار تایر به شما چه می گوید؟

ممکن است متوجه رفتار نور چراغ فشار تایر به روش های مختلف شوید:

همیشه روشن می ماند.

این می تواند نشان دهنده این باشد که یک یا چند تایر شما فشار هوای کافی ندارند. اگر قبلاً تأیید کرده اید که این مشکل نیست، ممکن است به این معنی باشد که سنسور TPMS مشکلی دارد.

برای یک دقیقه چشمک می زند سپس روشن می ماند.

ممکن است مشاهده کنید که اگر موتور را روشن کنید، چراغ TPMS چند دقیقه قبل از روشن شدن دائمی چشمک می زند. اگر این همان چیزی است که می بینید، با تعمیرگاه محلی خود قرار ملاقات بگذارید و در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

به صورت دوره ای روشن و خاموش می شود.

اگر چراغ TPMS به طور تصادفی روشن و خاموش شود، این ممکن است نشانه ای از تغییر فشار لاستیک توسط شرایط خارجی باشد.
این به طور مکرر در ماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد، یا به این دلیل که دما در طول شب کاهش می‌یابد یا به این دلیل که هوای سرد نظارت دقیق بر فشار باد لاستیک را دشوار می‌کند. زمانی که دما به سطح نرمال خود بازگردد، مقدار به حالت عادی باز می گردد.
این یک اتفاق بسیار معمولی است و هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد. ممکن است در درازمدت چندان اهمیتی نداشته باشد، اما بعد از زمستان، بررسی مجدد فشار هوا ضرری ندارد.

چرا حفظ فشار مناسب تایر مهم است؟

برای رانندگی بهینه و مسافت پیموده شده بنزین، همیشه باید مطمئن شوید که فشار لاستیک به درستی تنظیم شده است. علاوه بر مصرف سوخت بهتر، چندین مزیت وجود دارد، از جمله:

کندتر فرسوده شدن آج لاستیک

لاستیک هایی که به درستی از آنها مراقبت می شود عمر طولانی تری دارند و نیاز به تعویض کمتری دارند. فشار کم تایر احتمال آسیب رساندن به سطح تایر را از طریق تماس طولانی مدت افزایش می دهد. هنگام رانندگی بر روی برف، شن یا ماسه، داشتن لاستیک های کم باد ایده خوبی نیست.

کارشناسی خودرو در تهران

چرخ با ماندگاری بیشتر

افزایش فشار هوا می تواند باعث شود که رانندگی شما سخت تر و ناراحت کننده تر شود. فشار هوای بیشتر باعث می شود تا لاستیک سریعتر فرسوده شود. اصطکاک و گرمای بیش از حد باعث فرسودگی پیش از موعد تایر می شود که ممکن است منجر به پنچر شدن لاستیک، ترکیدن لاستیک یا فرسایش آج شود.

کاهش مقاومت غلتشی

راندمان سوخت یک وسیله نقلیه به طور مستقیم با مقاومت غلتشی آن متناسب است. اگر بتوانید آن را کاهش دهید، می توانید با همان مقدار سوخت بیشتر رانندگی کنید.

مقاومت بهتر در برابر رطوبت

وسیله نقلیه شما برای حفظ کنترل هنگام رانندگی بر روی آب، آمادگی بهتری خواهد داشت و احتمال از دست دادن کشش لاستیک های شما در سطح جاده را کاهش می دهد.

راهنمایی:

عملکرد اصلی چراغ فشار باد تایر و سیستم مانیتور هشدار دادن به راننده در مورد فشار کم تایر است. برای اطمینان از رانندگی ایمن، فشار باد لاستیک باید به طور مرتب با استفاده از فشارسنج جداگانه بررسی شود.

کارشناسی خودرو در تهران

چرا چراغ فشار تایر روشن است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا این اتفاق می افتد:

تغییر دمای بیرون (به احتمال زیاد)

اگر در جایی با آب و هوای سرد زندگی می کنید، اول صبح بیرون از خانه دمای لاستیک های خود را اندازه بگیرید. اگر دما بالاتر باشد، این می تواند منجر به ورود هوای بیش از حد به لاستیک شود که می تواند رانندگی در روز را خطرناک کند.
به همین دلیل است که چراغ فشار باد لاستیک هنگام کاهش دمای بیرون روشن می شود. از آنجایی که چگالی هوا بسته به دما متفاوت است، هشدار فشار باد لاستیک ممکن است فعال شود زیرا خوانش تحت تأثیر دمای خنک‌تر است.

تعویض یا چرخش تایر اخیرا انجام شده‌است.

اگر موقعیت لاستیک روی چرخ تغییر کرده باشد، ممکن است به تنظیم مجدد سنسور فشار تایر نیاز باشد. بسته به ماشین، این ممکن است به سادگی به این معنی باشد که باید وسیله نقلیه را برای چند دقیقه به اطراف حرکت دهید تا لاستیک دوباره تنظیم شود.
در صورتی که این کار موثر نباشد، ممکن است لازم باشد برای انجام کالیبراسیون کامل به نمایندگی یا گاراژ بروید.

سنسورهای TPMS آسیب دیده‌اند.

سنسورهای سیستم TPMS Direct ممکن است در طول زمان به دلیل حرکت خودرو از روی دست اندازهای سخت یا در حین سرویس لاستیک آسیب ببینند. با گذشت زمان، انتظار می رود باتری آنبرد نیز فرسوده‌شود و معمولاً حدود 5 تا 10 سال دوام می آورد.
اگر لاستیک فیزیکی آسیب ببیند یا با هر چیزی غیر از هوا یا نیتروژن پر شود (مانند درزگیرهای تعمیر تخت یا تعمیر فلت) ممکن است سنسور نیز در این سناریو از بین برود.

سنسورهای سرعت چرخ معیوب هستند.

سنسورهای سرعت چرخ ممکن است در یک سیستم غیر مستقیم TPMS آسیب ببینند و سیگنال اشتباهی ارسال کنند.

فشار در لاستیک زاپاس کم است.

اگر چراغ هشدار فشار باد لاستیک شما هنگام استفاده از زاپاس شروع به درخشش کرد، ممکن است این دلیل باشد و مشکلی نباشد زیرا به احتمال زیاد فقط برای مدت کوتاهی از لاستیک اضافی استفاده خواهید کرد.

راهنمایی:

نو یا دست دوم، اگر می‌خواهید خودرویتان در صورت پنچر شدن یکی از لاستیک‌هایتان در حین رانندگی به شما هشدار بدهد، باید لاستیک‌هایی خریداری کنید که دارای سیستم‌های نظارت بر فشار باد تایر (TPMS) باشند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx