تنظیم کلاچ(بخش اول)

تنظیم کلاچ. برای کارآمد بودن، کلاچ به میزان قلق مناسب در اتصال بین پدال پا و اهرم عامل کلاچ (همچنین به عنوان بازوی آزاد یا چنگال شناخته می شود) نیاز دارد.
هر چیزی کمتر از مقدار صحیح فضای آزاد (یا فاصله) منجر به لغزش کلاچ می شود، زیرا صفحه فشار نمی تواند فشار کامل خود را روی صفحه اصطکاک اعمال کند.
عدم رفع این عیب به سرعت منجر به سوختگی صفحه اصطکاکی و احتمالاً خراب شدن صفحه فشار می شود.
با این حال، اگر فاصله زیادی در اتصال کلاچ وجود داشته‌باشد، وقتی پدال کلاچ کاملاً فشار داده‌شده‌باشد، خودرو تمایل دارد به سمت جلو خزیده‌شود.
این به عنوان کشش کلاچ شناخته می شود و می تواند در ترافیک سنگین مشکلاتی ایجاد کند.
با این حال، به طور کلی فضای بیش از حد در اتصال کلاچ نسبت به فضای بسیار کم بهتر است.

کارشناسی خودرو در تهران

***

اتصال باید بررسی شود و در صورت لزوم، هر 6000 مایل یا 10000 کیلومتر یا همانطور که در برنامه خدمات سازنده مشخص شده‌است، تنظیم شود. سایش صفحه اصطکاک و اتصال در نهایت باعث تغییر تنظیمات سازنده می شود.
اکثر خودروهای مدرن دارای کلاچ فنر دیافراگمی هستند که به صورت مکانیکی یا هیدرولیکی کار می کند.
اکثر خودروها، فاصله مکانیکی کلاچ اتصال در زیر خودرو اندازه گیری و تنظیم می شود. در برخی، سازندگان توصیه می‌کنند که یک اندازه‌گیری خاص بین موقعیت‌های پدال را بررسی کنید، اگرچه ممکن است تنظیم در زیر انجام شود.
در برخی خودروها – به عنوان مثال، بسیاری از هونداها و تویوتاها – بررسی و تنظیم را می توان در قسمت زیر کاپوت انجام داد.
هر جا که تنظیم انجام شود، اصول یکسانی برای همه اتصالات کابل اعمال می شود. آن ها با افزایش یا کاهش طول کابل های داخلی و خارجی نسبت به یکدیگر تنظیم می شوند. اگر فاصله کافی در اتصال وجود نداشته باشد، کابل داخلی باید طولانی تر شود. اگر زیاد است، باید کوتاهتر شود.
دفترچه راهنمای خودرو یا دفترچه راهنمای خدمات خودرو را بررسی کنید تا میزان دقیق ترخیص مورد نیاز و نحوه اندازه گیری آن را بیابید.
در مواقع اضطراری، تا زمانی که از وجود قلق در اتصال اطمینان حاصل کنید، کلاچ باید به اندازه کافی خوب عمل کند. آن را بررسی کنید و در اسرع وقت با فاصله صحیح تنظیم کنید.

***

در چند خودروی قدیمی، مانند Vauxhall Cavalier، یک یاتاقان رهاکردن تماس ثابت وجود دارد – این تنظیم شده‌است تا به هیچ وجه در اتصال آزاد نباشد.
اگرچه برخی از کلاچ های هیدرولیک قابل تنظیم هستند، اما بسیاری از آن ها خود تنظیم می باشند. دفترچه راهنمای خودرو یا دفترچه راهنمای سرویس خود را بررسی کنید.
اگر روی یک کلاچ خودتنظیمی لغزش رخ دهد، کلاچ باید تعمیر اساسی شود. اگر درگ رخ دهد، ممکن است هیدرولیک ایراد داشته باشد (به بررسی و برداشتن سیلندر اصلی کلاچ رجوع کنید). در غیر این صورت، کلاچ را تجدید کنید.

کارشناسی خودرو در تهران

اتصال کلاچ مکانیکی

اتصال کلاچ معمولی یک کابل داخلی است که در یک غلاف بیرونی می لغزد. انتهای بالایی کابل به پدال کلاچ و انتهای پایینی به اهرم کلاچ متصل است. تنظیم حرکت فنری اهرم معمولاً با استفاده از مهره قفلی انجام می شود، یا در نقطه ای که کابل به آن وصل شده است یا در انتهای دیگر کابل که به دیواره موتورمتصل است.
تنظیم برای آزاد سازی فاصله (بازی آزاد) انجام می شود – مسافتی که کابل قبل از حرکت دادن اهرم طی می کند.

بررسی فاصله کابل

فاصله کابل روی کلاچ مکانیکی ممکن است بسته به نوع خودرو به روش‌های مختلفی در زیر خودرو بررسی و تنظیم شود. سه روش متداول در اینجا نشان داده شده است: اول، اندازه گیری تغییر طول کابل هنگام کار با اهرم کلاچ. دوم، اندازه گیری بین مهره تنظیم کننده و اهرم؛ سوم، اندازه گیری بین مهره تنظیم کننده و توقف کابل.
در برخی خودروها، ممکن است بتوان از یکی از روش های نشان داده شده برای بررسی و تنظیم در اهرم استفاده کرد.
اما اندازه گیری باید بین نکاتی که در دفترچه راهنمای خودرو یا دفترچه خدمات ارائه شده برای مقایسه با شکل مشخص شده انجام شود.
خودرو را روی سطح شیب دار یا پایه های محور، با ترمز دستی فعال و چرخ ها خفه شده، به طور ایمن بالا ببرید.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی رنگ خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx