پدال گاز راست یا چپ – پدال های ماشین چگونه کار می کنند؟(بخش دوم)

پدال کلاچ

کلاچ باید تا انتها فشار داده شود و در حین فشار دادن پدال گاز به آرامی رها شود تا بدون مشکل کار کند. هر چه دنده بالاتر باشد سرعت رها کردن کلاچ کمتر می شود.
برای تعویض دنده خودروی خود، باید کلاچ را پایین بیاورید و دنده را در موقعیت مناسب قرار دهید. پس از آن به تدریج کلاچ را برگردانید و همانطور که قبلا توضیح داده شد کمی شتاب بگیرید.
فقط زمانی می توانید و باید دنده را عوض کنید که کلاچ را تا انتها فشار داده باشید. در غیر این صورت واقعاً می تواند به کلاچ شما آسیب برسد. حتی اگر بدون فشار دادن کلاچ دنده را عوض کنید، ماشین شما صدای خشن وحشتناکی تولید می کند.
همچنین باید هر زمانی که می‌خواهید خودرو را متوقف کنید یا کاملاً متوقف شوید، از کلاچ استفاده کنید. در غیر این صورت، سایش بیش از حد ممکن است باعث علائم سر خوردن کلاچ را نشان دهد. دیر یا زود، بوی کلاچ سوخته را متوجه خواهید شد. مورد دوم نشانه اولیه ای است که باید نگران هزینه تعویض کلاچ باشید.

کارشناسی خودرو در تهران

نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که پای شما به هیچ وجه نباید کلاچ را لمس کند. به این دلیل که حتی اگر کلاچ کمی درگیر باشد، می تواند به صفحه کلاچ آسیب برساند. داشتن ماشین در دنده به شما امکان کنترل ماشین را می دهد. از طرفی وقتی کلاچ پایین است به این معنی است که ماشین شما در دنده نیست.
امروزه‌دیدن پدال کلاچ بسیار نادر شده‌است. حتی ماشین‌های مسابقه‌ای، اگر فکر می‌کنید که آیا ماشین‌های F1 دارای پدال کلاچ هستند، باید بدانید معمولاً این پدال را ندارند.

پدال گاز چپ یا راست

همانطور که قبلا در این مقاله گفته شد، پدال‌گاز که به عنوان پدال سرعت نیز شناخته می شود، چیزی است که به خودرو کمک می کند تا شتاب بگیرد و به جلو حرکت کند. پدال روی زمین و در سمت راست قرار دارد. همانطور که قبلا گفته شد پدال مقدار گازی را که به موتور وارد می شود کنترل می کند و این همان چیزی است که سرعت خودرو را کنترل می کند.
معمولاً در حالی که پاشنه پایتان روی زمین قرار دارد، پدال‌گاز را با پای راست فشار می دهید. علاوه بر این، نباید با پدال‌گاز خود تند برخورد کنید، زیرا نه تنها می تواند به موتور شما آسیب برساند، بلکه دستور العملی برای یک رانندگی پرشتاب و بد است. کاری که باید انجام دهید این است که آن را به تدریج فشار دهید تا ماشین شما بتواند به آرامی سرعت خود را افزایش دهد.
همچنین برای اطلاع درست از محل قرارگیری پدال‌گاز، باید از این موضوع مطلع باشید که خودروی اتوماتیک تنها با دو پدال عرضه می شود. از طرف دیگر، یک گیربکس دستی دارای سه پدال، گاز، ترمز و کلاچ است.
از این رو برای پاسخ به این سوال، “پدال‌گاز چپ یا راست؟” این پدال در سمت راست است. بدون توجه به دستی یا اتوماتیک بودن ماشین.

چرا پدال‌گاز از پدال ترمز پایین تر است؟

هنگامی که مستقیماً به پدال های خودروی خود نگاه می کنید، می بینید که پدال ترمز کمی بالاتر از پدال‌گاز قرار دارد. این مشکل با ماشین شما نیست، بلکه نحوه قراردادن آن روی هر ماشینی است.
معمولاً دو دلیل وجود دارد که چرا پدال گاز ممکن است از پدال ترمز پایین تر باشد (همیشه اینطور نیست!). اولین و رایج ترین دلیل این امر این است که پای شما به طور تصادفی از روی پدال گاز لیز نمی خورد. پدال گاز پایین تر راحت است و می تواند رانندگی طولانی را بسیار آسان تر کند.
دلیل دوم پایین بودن پدال‌گاز، در اکثر مواقع، شما پای خود را برای مدت زمان بیشتری روی گاز نگه می دارید. از این رو موقعیت پایین به شما امکان کنترل و راحتی بیشتری را بر روی بدنه دریچه گاز و روی خودرو می دهد.

کارشناسی خودرو در تهران

پدال‌گاز راست یا چپ: نتیجه…

چندین مکان روی کره زمین با ماشین ها و موقعیت های مختلف رانندگی وجود دارد. در برخی مکان ها، خودروها با پیکربندی های متفاوتی عرضه می شوند. برخی در پیکربندی فرمان چپ و برخی در پیکربندی فرمان راست ارائه می شوند.
پیکربندی فرمان چپ به این معنی است که فرمان خودرو در سمت چپ خودرو و فرمان راست به این معنی است که فرمان در سمت راست قرار گرفته‌است. از این رو این سوال مطرح می شود که “پدال‌گاز سمت راست است یا چپ”.
صرف نظر از محل قرارگیری فرمان، یک خودروی دستی همیشه دارای سه پدال و یک خودروی اتوماتیک دارای دو پدال خواهد بود. از بین این پدال ها، پدال سمت راست همیشه پدال‌گاز خواهد بود. وقتی در مورد خودروهای دستی صحبت می کنیم، کلاچ در سمت چپ، ترمز در وسط و گاز مانند همیشه در سمت راست است.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند