نحوه انجام بازرسی خودرو دست دوم (بخش سوم)

زیر کاپوت

بررسی موتور بهتر است زمانی انجام شود که خنک است. کاپوت را باز کنید و به دنبال هر گونه نشانه ای از فرورفتگی، آسیب یا زنگ زدگی باشید که می تواند نشان دهد که خودرو دست دوم خیلی خوب نگهداری نشده یا آسیب دیده است. دیدن مقداری گرد و غبار یا کثیفی طبیعی است، اما نباید روغنی در اطراف پاشیده شده، سیم‌ها یا شیلنگ‌های شل یا خوردگی روی باتری مشاهده کنید.
برای هر گونه نشانه ای از خوردگی یا نشتی به موتور نگاهی بیندازید. به دنبال لکه های قهوه ای تیره روغن روی بلوک موتور باشید که نشان دهنده نشتی در واشر است.
روغن ترمز و مخزن خودرو را بررسی کنید تا از نشتی آن مطمئن شوید. مخزن مایع خنک کننده و مخزن ترمز را از نظر نشتی بررسی کنید.
تمام شیلنگ ها را از نظر رادیاتور، کولر و سایر قسمت ها بررسی کنید و آنها را از نظر وجود ترک در نظر بگیرید. شیلنگ ها نباید نرم یا سفت به نظر برسند، بلکه سفت شوند. کمربندها را برای ساییدگی احساس کنید. آن ها نباید علائم خشک شدن را نشان دهند. فراموش نکنید که تسمه تایم را که گران ترین تسمه برای تعویض است، بررسی کنید. نباید بیشتر از چهار سال سن داشته باشد.
از دفترچه راهنمای مالک به عنوان مرجع برای بررسی تمام سطوح مایع استفاده کنید. سطح روغن فرمان و ترمز باید در منطقه امن باشد. به مخزن متصل به رادیاتور نگاه کنید تا رنگ مایع خنک کننده را بررسی کنید – باید سبز یا نارنجی باشد نه شیری یا زنگ زده. لکه های سبز در قسمت بیرونی رادیاتور نشان دهنده نشتی های کوچک است.

کارشناسی خودرو در تهران 

***

درپوش پرکننده روغن را بردارید تا باقیمانده کف، قطرات آب یا روغن خاکستری داخل آن را بررسی کنید. این نشان دهنده نشتی واشر سر یا ترک خوردگی بلوک موتور است – که هر دو تعمیرات پرهزینه هستند. همچنین به دنبال رسوبات سیاه و ضخیم باشید. رنگ روغن را با قرار دادن یک قطره از میله اندازه گیری روی یک پارچه تمیز بررسی کنید.
برخی از باتری‌ها دارای چراغ نشانگر شارژ هستند، اگرچه باید به خاطر داشت که این چراغ‌ها وضعیت یک سلول را نشان می‌دهند و نه کل باتری را. چراغ سبز معمولاً نشان می دهد که باتری در شرایط خوبی است.
اگر زرد یا سیاه باشد، باتری در حال از بین رفتن یا مرده است. اگر باتری دارای درپوش های پرکننده است، می توانید سطح الکترولیت مایع را بررسی کنید. قسمت بالای باتری را با یک پارچه پاک کنید، سپس درپوش های پرکننده را باز کنید. اگر سطح پایین باشد، ممکن است باتری خیلی سخت کار کند.
وقتی زیر کاپوت را جستجو کردید، آن را ببندید و سپس بررسی کنید که به درستی تراز شده باشد. انگشت خود را به دور درز روی کاپوت بکشید. دو طرف کاپوت را با هم مقایسه کنید، مطمئن شوید که سمت راست و سمت چپ شبیه به هم هستند. اگر این طور نباشد، ممکن است کاپوت در تصادف مچاله شده و تعمیر شده باشد.

کارشناسی خودرو در تهران 

یک تست رانندگی انجام دهید.

هرگز قبل از اینکه فرصتی برای رانندگی با ماشین داشته باشید، تصمیم نگیرید. راندن ماشین به شما ایده بهتری از مواردی که ممکن است در وسیله نقلیه اشتباه باشد و بازرسی شما نشان نداده است، می دهد. برنامه ریزی کنید که ماشین را حداقل ده دقیقه در شهر، حدود ده مایل در بزرگراه، و چند دقیقه در پارکینگی که می توانید قسمت های مختلف ماشین را تست کنید، برانید.
از منطقه ای بدون ترافیک شروع کنید که می توانید چند مانور را امتحان کنید. ترمزها را با فشار کافی برای کاهش سرعت بررسی کنید. هیچ صدای جیغ و یا صدای عجیب و غریبی از ترمزها نباید شنیده‌شود و نباید لرزشی از پدال ترمز احساس کنید.
اگر ترمزها ضربان دار هستند، روتورها باید دوباره تنظیم یا تعویض شوند و لنت های جدید نصب شوند. هنگام کاهش سرعت خودرو نباید منحرف شود یا به یک سمت برود. اگر این کار را کرد، احتمالاً به دلیل فرسوده شدن اجزای فرمان یا بد بودن کالیپر ترمز ایجاد می شود. توجه داشته باشید که احساس پدال ترمز از یک توقف به توقف دیگر تغییر می کند.
هنگام رانندگی با سرعت کم، یک پیچ تند انجام دهید. در حین چرخش به صدای عجیب و غریب گوش دهید که می تواند نشان دهنده اتصالاتی باشد که نیاز به تغییر دارند.

***

با سرعت معمولی روی سرعت گیرها برانید تا ببینید ماشین چه عکس العملی نشان می دهد. توجه داشته‌باشید که آیا ماشین بعد از آن بالا و پایین می‌پرد، یا صداهای عجیب و غریبی از سیستم تعلیق شنیده‌می‌شود. هنگام رانندگی از روی دست اندازها، به تکه‌هایی که در داخل خودرو به صدا در می‌آیند گوش دهید.
شتاب بگیرید و به صدای تق تق از موتور گوش دهید و به گیربکس در نقاط تعویض دنده توجه کنید. قبل از خرید، زمان زیادی را به بررسی کامل خودرو دست دوم اختصاص دهید – نمای بیرونی، داخلی، زیر خودرو و زیر کاپوت. پس از بررسی کامل آن، ماشین را با سرعت های مختلف برانید تا نحوه رانندگی ماشین و هر مشکل دیگری را که در بازرسی قبل از رانندگی متوجه نشده بودید، آزمایش کنید.
ممکن است فقط متوجه چند مشکل کوچک مانند فرورفتگی در بدنه، پارگی های کوچک در صندلی ها، یا تراشه سنگ در شیشه جلو شوید، اما می توان از این موارد به عنوان ابزار چانه زنی برای کاهش قیمت درخواستی در طول مذاکرات استفاده کرد.
انجام یک بازرسی کامل می‌تواند مشکلات بزرگی را در خودرو نشان دهد که تعمیر آن گران تمام می‌شود، قطعات آسیب‌دیده که تعویض آن هزینه بر است، یا مسائل جدی که نمی‌خواهید با آن‌ها برخورد کنید و ممکن است پنهان شده باشند یا توسط شخص ذکر نشده باشند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx