چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد – آیا باید نگران باشید؟(بخش سوم)

چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد.

لرزش فرمان در حین رانندگی

در مرحله بعد، بیایید به دلایل احتمالی که ممکن است باعث لرزش فرمان وسیله نقلیه شما در حین رانندگی شود نگاهی بیندازیم. این یکی دیگر از سؤالات رایج افراد است. اگر هنگام رانندگی فرمان شما می لرزد، در اینجا فهرستی از دلایل احتمالی وجود دارد.

  • روتورهای ترمز تاب دار
  • چسبیدن کالیپرهای ترمز
  • مشکلات بلبرینگ چرخ

1. روتورهای ترمز تابدار

اگر تنها زمانی که ترمز را فشار می دهید، فرمان شروع به لرزیدن می کند، این نشانه انحراف روتور ترمز است. روتورهای ترمز دارای سطح صافی هستند که با لنت ترمز در تماس است که باعث ایجاد اصطکاک و کاهش سرعت خودرو می شود.
این اصطکاک مقادیر زیادی گرما تولید می کند. از آنجایی که روتورها از فلز ساخته شده اند، این گرما با گذشت زمان شکل آن ها را تغییر می دهد. تعویض نکردن لنت های ترمز در زمان مناسب، روند تاب برداشتن را سریعتر می کند.
هنگامی که لنت ترمز هنگام ترمزگیری با روتورهای ترمز تاب دار تماس پیدا می کند، سطح ناهموار باعث لرزش فرمان می شود. اگر این مشکل را قبل از شدید شدن تشخیص دهید، ممکن است مکانیک شما بتواند لنت‌های ترمز را دوباره صاف کند. با این حال، اگر لرزش فرمان از قبل شدید شده باشد، تنها گزینه قابل اجرا تعویض روتورها با روتورهای کاملاً جدید است.

کارشناسی خودرو در تهران

2. چسباندن کالیپرهای ترمز

یکی دیگر از مشکلات مربوط به ترمز که ممکن است باعث لرزش فرمان شود، چسبندگی کالیپرها است. اگرچه غیر معمول است، اما گاهی اوقات کالیپرهای ترمز ممکن است مسدود شوند و از پایین آوردن لنت های ترمز به صورت مورد نظر جلوگیری کنند.
تجمع زباله، نصب نادرست و شیلنگ های فرسوده می تواند منجر به چسبندگی کالیپر شود. هنگامی که کالیپرها چسبناک می شوند، لنت های ترمز همچنان به روتور برخورد می کنند حتی اگر پای خود را از روی پدال بردارید. کالیپرهای ترمز چسبنده علاوه بر لرزش فرمان باعث بروز مشکلاتی در هندلینگ، کاهش مصرف سوخت، فرسودگی سریع لاستیک ها و همچنین آسیب رساندن به موتور می شود.

3. مشکلات بلبرینگ چرخ

هدف اصلی یاتاقان چرخ ها اتصال چرخ ها به محورها است. گاهی اوقات، یاتاقان ها ممکن است خراب شوند و هنگام رانندگی در جاده باعث لرزش فرمان شوند. اگر مشکوک هستید که بلبرینگ چرخ ها مقصر لرزش فرمان هستند، باید وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک محلی ببرید تا بلبرینگ ها را تعویض کنند.

علل توقف بد

مشابه مسائل قبلی که در مورد آن صحبت کردیم، مشکلات متعددی وجود دارد که ممکن است باعث لرزش خودرو در هنگام توقف شود. اگر از خود می پرسید: “چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد؟”، در اینجا برخی از دلایل احتمالی وجود دارد.

  • مشکلات شمع
  • شلنگ خلاء شل
  • تسمه های فرسوده
  • انژکتورهای سوخت کثیف
  • گرفتگی فیلتر هوا
  • خطاهای سنسور جریان هوای انبوه

حال، بیایید به بررسی عمیق‌تر هر یک از این مسائل بپردازیم. این اطلاعات به شما کمک می کند تا از بروز این مشکلات در خودروی خود جلوگیری کنید.

کارشناسی خودرو در تهران

1. چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد – مشکلات شمع

اگر چراغ چک موتور روی داشبورد شما ظاهر شده باشد و هنگام توقف خودرو در حال لرزش باشد، 90 درصد مواقع ممکن است مشکل مربوط به شمع معیوب باشد. با گذشت زمان، رسوبات کربن و کثیفی روی شمع‌ها جمع می‌شود و مانع از احتراق سوخت در آن‌ها می‌شود. این منجر به احتراق نادرست می شود که منجر به لرزش می شود.
اغلب اوقات، به سادگی تمیز کردن شمع ها، رسوبات کربن را از بین می برد و همه چیز را به حالت عادی باز می گرداند. با این حال، اگر تصمیم به تعویض شمع‌ها دارید، مطمئن شوید که شمع‌هایی را تهیه می‌کنید که با برند و مدل خاص خودروی شما مطابقت دارند.
با مراجعه به دفترچه راهنمای مالک می توانید این اطلاعات را به راحتی پیدا کنید. پس از تعویض، می توانید انتظار داشته باشید که شمع ها تا 100000 مایل به طور قابل اعتماد به شما خدمت کنند.

2. چرا وقتی توقف می کنم ماشین من می لرزد – شلنگ خلاء شل

شلنگ های خلاء برخی از اجزای کلیدی موتور را تامین می کنند. بنابراین، زمانی که آن‌ها آن‌طور که در نظر گرفته شده عمل نمی‌کنند، ممکن است عملکرد موتور کاهش یابد و منجر به توقف بد و تکان خوردن شود. این شیلنگ‌ها گاهی اوقات می‌توانند به سادگی هنگام رانندگی از بین بروند و حتی می‌توانند باعث توقف خودرو شوند.
به همین ترتیب، ترک در یکی از شیلنگ ها نیز می تواند مشکلات مشابهی ایجاد کند. در اینجا، لرزش ممکن است شدت کمتری داشته باشد و به سختی متوجه شود. اگر به نشتی هوا در شیلنگ های خلاء مشکوک هستید، در اینجا یک ترفند ساده وجود دارد که می توانید برای مشخص کردن آن ها استفاده کنید.
در حالی که موتور روشن است، مقداری آب صابون بردارید و آن را در امتداد شلنگ اسپری کنید. در صورت وجود ترک یا نشتی، آب صابون به طور موقت نشتی ها را مسدود می کند. شما می توانید این را با تغییر در دور آرام موتور متوجه شوید.
توصیه می کنیم هر چند وقت یکبار تمام اتصالات شلنگ را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی وصل شده‌اند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران   

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx