کارشناسی خودرو – برای انجام آن به شخص دیگری اعتماد کنید؟(بخش دوم)

علائمی که نشان می دهد شما نیاز به کارشناسی خودرو دارید.

خب، ما توضیح داده‌ایم که کارشناسی خودرو چیست و چرا باید سریع انجام شود. حال بیایید نگاهی به علائمی بیندازیم که نشان دهنده نیاز خودرو به کارشناسی است.
همانطور که احتمالاً می دانید، هنگامی که خودرو شروع به بروز مشکل می کند، علائمی وجود دارد که نشان می دهد خودرو نیاز مبرم به کارشناسی دارد.

علائم هشدار شماره 1: چراغ موتور را بررسی کنید.

حالا بیایید با اولین نشانه شروع کنیم که نشلن می دهد به کارشناسی خودرو نیاز دارید. و این مورد احتمالاً رایج ترین است. یعنی چراغ چک موتور. بنابراین، چراغ چک موتور چیست؟
خوب، چراغ چک موتور یک چراغ مخصوص است که روی داشبورد وسیله نقلیه شما قرار دارد. این علامت معمولاً می گوید “Check Engine” یا نمادی با یک ماشین و یک آچار در کنار آن وجود دارد. این علامت به چه معناست؟
خب، این بدان معناست که کامپیوتر برخی از مشکلات را در برخی از اجزای ماشین شما ثبت کرده است. اگر نمی‌دانستید، کامپیوتر دائماً تمام سنسورها و شیر برقی‌ها و عملکرد کلی موتور و گیربکس را آزمایش می‌کند.
بنابراین، هر زمان که مشکلی در یک قطعه خاص وجود داشته باشد، کامپیوتر متوجه خواهد شد. و هنگامی که رایانه شواهد کافی مبنی بر وجود مشکل را جمع آوری کرد، چراغ چک موتور را روی داشبورد شما نشان می دهد.
چیزی که واقعا خوب است این است که ابزارهایی به نام اسکنر OBD2 وجود دارد و با این ابزارها می توانید ماشین را اسکن کنید و ببینید چه نوع کدهایی دریافت می کنید. کدهای مربوط به پیشرانه با حرف P شروع می شوند و بقیه نمادها اعداد هستند.
به عنوان مثال، کد P0300 نشان دهنده یک خطای تصادفی در داخل موتور است. در حالی که P0301 نشان دهنده یک اشتباه در سیلندر شماره 1 است. هنگامی که ایده ای نسبت به منشاء مشکل به دست آوردید، درک کدها نسبتاً آسان است.

علائم هشدار دهنده شماره 2: صداهای قابل شنیدن

علامت بعدی که نیاز به تشخیص خودرو را نشان می دهد صداهای شنیدنی است که می تواند وجود داشته باشد. اگر نمی دانید، وقتی ماشین ها خراب می شوند، همیشه چراغ چک موتور را نشان نمی دهند. چرا؟
خب این به این دلیل است که خودروها دارای قطعاتی هستند که به کامپیوتر خودرو متصل نیستند. و از آنجایی که هیچ خوانشی از یک سنسور خاص وجود ندارد، شما نمی توانید مشکل را از این طریق تشخیص دهید.
به جای این، شما علامت شنیداری ایجاد شده را دنبال می کنید. به عنوان مثال، اگر هنگام روشن کردن موتور صدای جیر جیر یا خش خش شنیده شود، ممکن است تصور کنید که تسمه محرک اشتباه شده و شل شده است. این مشکل ممکن است ناشی از خرابی تسمه محرک یا قرقره غیرفعال باشد.

کارشناسی خودرو در تهران  

یا مثال دیگر، وقتی یک ماشین شروع به هیس می کند، به این معنی است که در جایی خلاء نشت می کند یا احتمالاً اگزوز از منیفولد اگزوز یا لوله های اگزوز نشتی دارد.
مثال دیگر می تواند صداهای ناله باشد. مخصوصاً وقتی به سرعت حرکت می کنید. صدای ناله می تواند نشان دهنده مشکل در گیربکس باشد اگر از ستون وسط می آید، یا مشکل در بلبرینگ چرخ ها اگر صدا از چرخ ها می آید.
و آخرین مثالی که می‌خواهیم بیاوریم صداهای تلق است. صداهای تلق یک چیز نسبتاً رایج است. این نوع صداها اغلب به دلیل مشکلات بوشینگ روی بازوهای کنترل یا بوش های بد برج استرات ایجاد می شوند.

کارشناسی خودرو در تهران  

علائم هشدار شماره 3: مشکلات رانندگی

ما به دو نوع علامت اشاره کرده ایم که نشان دهنده مشکل در خودروی شماست و این مشکل نیاز به تشخیص دارد. نشانه بعدی که در مورد مسائل کارشناسی به آن خواهیم پرداخت، مشکلات رانندگی است.
بنابراین، مشکل رانندگی چیست؟ مشکل رانندگی نوعی مشکل است که بر ویژگی های رانندگی تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که ماشین همانطور که قبلاً قبل از ظاهر شدن مشکل رانندگی می کرد، رانندگی نمی کند. برخی از افرادی که قبل از بروز این مشکلات با خودرو رانندگی نکرده اند، حتی آگاه نیستند و فکر می کنند همه چیز عادی است.
بیایید مثالی بزنیم، شمع‌های خودرو خراب هستند و موتور ضعیف عمل می‌کند و خاموش است. این مشکل تا زمانی که راننده باتجربه ای وجود نداشته باشد، قابل تشخیص نیست.
یکی دیگر از علائمی که می خواهیم لیست کنیم، وضعیتی است که ماشین در حال کشیدن به یکی از طرفین است. فرض کنید شما مستقیم رانندگی می کنید و بسته به موضوع، فرمان شروع به سرگردانی به چپ یا راست می کند.
این یکی دیگر از علائم رانندگی است که نشان دهنده مشکل در وسیله نقلیه شما است. دلایل این مشکل می تواند موارد مختلفی باشد. یعنی بوشینگ ها، اتصالات توپی و میله های داخلی و خارجی. و مثال دیگر وضعیتی است که ماشین نمی خواهد حرکت کند. روی گاز فشار می‌دهید و دورها بالا می‌روند، کلاچ دود می‌کند اما ماشین هنوز سر جایش است. گرفتگی روتور ترمز یکی از دلایل این مشکل است. بنابراین، می بینید که چگونه مشکلات مختلف به رویکردهای کارشناسی متفاوتی نیاز دارند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

کارشناسی خودرو در تهران

جهت اطلاع از مرکز تشخیص رنگ خودرو حنفی اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx