حالت بی حالی خودرو _ چرا این اتفاق می افتد (و چگونه آن را برطرف کنیم)؟ بخش پنجم

3. اگر کدهای خطای دیگر را می بینید.

هزاران کد خطای احتمالی دیگر وجود دارد که ممکن است مشاهده کنید، و هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم همه آن ها را در اینجا فهرست کنیم. اینها تنها برخی از موارد رایجی هستند که در صورت تجربه حالت بی حالی ممکن است مشاهده کنید.
اگر کدهای خطای دیگری را مشاهده کردید، باید بتوانید معنی آن ها را در کتابچه راهنمای مالک خود پیدا کنید. همچنین اطلاعات زیادی در مورد معنای این کدهای خطا به صورت آنلاین وجود دارد. هنگامی که معنی آن ها را پیدا کردید، سپس می توانید دریابید که چه چیزی ممکن است باعث آن ها شود و راه حلی بیابید.
پس از تعمیر خودرو، چراغ چک موتور ممکن است روشن بماند و باید ریست شود. پس از رفع مشکل، می‌توانید با پاک کردن کدهای خطا با استفاده از اسکنر OBD، مشکل را حل کنید. قبل از رفع مشکل کدهای خطا را پاک نکنید و چراغ چک موتور را نادیده نگیرید.

حالت بی حالی: در نتیجه…

حالت بی حالی روشی است که خودروی شما برای جلوگیری از آسیب شدید به واحد پیشرانه با محدود کردن کارایی دارد. این امر باعث می شود پیشرانه بیش از حد کار نکند و از آسیب های شدید و گران قیمت جلوگیری کند.
اگر خودروی شما در حالت بی حالی است، می‌توانید تا زمانی که صداهای عجیب و غریب وجود ندارد، چراغ چک موتور چشمک می‌زند و موتور بیش از حد گرم نشده است، به رانندگی ادامه دهید. اما هر چه زودتر رانندگی را متوقف کنید، بهتر است.
اگر حالت بی حالی به خودی خود برطرف شد، همچنان باید خودروی خود را بررسی کنید و ببینید آیا مشکلی دارد یا خیر. ممکن است هوای گرم گیربکس ماشین شما را بیش از حد گرم کرده باشد که باعث می شود ماشین به حالت بی حالی برود.
اما به احتمال زیاد مشکل اساسی با واحد پیشرانه دارید. برای جلوگیری از تعمیرات گران قیمت در آینده، مشکل را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل برطرف کنید.

سوالات متداول در حالت بی حالی

اگر هنوز کنجکاو هستید که در مورد حالت بی حالی خودرو بیشتر بدانید، پرسش‌های متداول ما در اینجا ممکن است به شما کمک کند…

نحوه دور زدن حالت بی حالی خودرو

راه های مختلفی برای دور زدن حالت بی حالی و راه اندازی مجدد ماشین شما به درستی وجود دارد. ابتدا می توانید موتور را به مدت 5 دقیقه متوقف و خاموش کنید تا ماشین شما استراحت کند. این ممکن است به رایانه‌ها زمان بدهد تا مجدداً کالیبراسیون کنند، و پس از انجام این کار، دوباره ماشین خود را روشن کنید. به رانندگی ادامه دهید در حالی که به تدریج دنده را به بالاترین دنده تغییر دهید و از خاموش بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، راه های دیگری برای دور زدن حالت بی حالی وجود دارد. برای مثال، می‌توانید از ابزار تشخیصی OBDII برای بازنشانی کدهای خطا و خاموش کردن حالت بی حالی استفاده کنید. یا، می‌توانید باتری را جدا کرده و ECU را به طور کامل تخلیه کنید تا آن را ریست کنید.

ممکن است روغن کم باعث حالت بی حالی خودرو شود.

در میان بسیاری از مسائلی که باعث می شود حالت بی حالی روشن شود، سطح پایین مایعات حیاتی در ماشین است. به این ترتیب، اگر خودروی شما روغن گیربکس کافی نداشته باشد، باعث می‌شود حالت بی حالی فایل ایمن روشن شود. البته این برای روغن گیربکس بیشتر از روغن موتور صدق می کند. معمولاً روغن گیربکس کم (مخصوصاً اگر اتومبیل شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد) باعث کاهش فشار هیدرولیک می شود. بدون آن فشار، گیربکس (اتوماتیک) شما به دلیل مایع کم گیربکس قادر به تعویض موثر دنده نخواهد بود. بنابراین، حالت بی حالی را برای روشن کردن و محدود کردن برق به گیربکس برای جلوگیری از آسیب بیشتر تحریک می کند.

آیا ماشین می تواند کدها را بدون بررسی چراغ موتور فعال کند؟

بیشتر اوقات، چراغ چک موتور روی داشبورد شما با کدهای خطای تشخیصی مرتبط است. به عبارت ساده، اگر ECU تشخیص داده باشد که چیزی در خودروی شما خراب است، کدهای خطا را ذخیره می کند که می توانید بعداً برای تشخیص از آن ها استفاده کنید. اما، با انجام این کار، ECU معمولا چراغ چک موتور را به عنوان هشداری مبنی بر وجود کدهایی که ممکن است بخواهید آن ها را بررسی کنید روشن می کند. البته، موقعیت‌های خاصی نیز وجود دارد که می‌توان کدهای خطا را ذخیره کرد، اما بدون اینکه چراغ چک موتور ظاهر شود. گاهی اوقات، این به این دلیل است که کار تعمیر قبلی به درستی کدهای خطای موجود را پاک نکرده بود، و اگر یک اسکنر OBDII را وصل کنید، یک بار دیگر ظاهر می شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.
جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره 09352821528 تماس بگیرید.
کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند