صدای هیس در ماشین – این صدا از کجا می آید؟(بخش سوم)

ادامه دلایل صدای هیس

3. منیفولدهای اگزوز ترک خورده

حالا بیایید به دلیل احتمالی بعدی برای صدای هیس در ماشین برویم. و این به منیفولدهای اگزوز مربوط است. اما منیفولدهای اگزوز چیست؟
خوب، منیفولد اگزوز جزئی است که در کنار موتور قرار دارد. این منیفولد اساساً گازهای خروجی را از درگاه های اگزوز جمع آوری می کند و سپس آن ها را به لوله اگزوز هدایت می کند.
این کامپوننت کار بسیار مهمی دارد و اگر از کار بیفتد می‌تواند شروع به ایجاد مشکلاتی مانند از دست دادن عملکرد، احتراق نادرست و صداهای هیس کند.
منیفولدهای اگزوز معمولاً از چدن ساخته می شوند. برخی از آن ها از جوشکاری ضعیف رنج می برند و از آنجایی که چرخه های گرمایش و سرمایش زیاد است روی جوش شروع به ترک خوردن می کنند.
بنابراین، هر زمان که حتی یک ترک کوچک وجود داشته باشد، آن ها شروع به نشت گازهای خروجی می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، متوجه بوی دود اگزوز در داخل کابین و همچنین صدای هیس در ماشین خواهید شد.
بنابراین، اگر متوجه چنین چیزی شدید، مطمئناً ارزش این را دارد که منیفولدهای اگزوز را بررسی کنید و مطمئن شوید که در حالت سالم قرار دارند و هیچ ترکی روی آن ها وجود ندارد. و حتی اگر ترک نداشته باشند، باز هم باید احتمال دیگری را در مورد صدای هیس در ماشین و موارد دیگر که در ادامه به آن می پردازیم، بپردازید.

4. پیچ و مهره های منیفولد اگزوز ترک خورده

یکی دیگر از دلایل بسیار رایج برای صدای خش خش در خودرو، شکستگی پیچ های منیفولد اگزوز است. بنابراین، پیچ و مهره های منیفولد اگزوز ترک خورده چیست؟
خوب، هر منیفولد اگزوز دارای دو پیچ است که این قطعه فلزی را به درگاه های اگزوز موتور نگه می دارد.
و این پیچ و مهره ها در معرض حرارت فوق العاده ای قرار می گیرند. چرخه های بی شماری برای گرم کردن و خنک کردن وجود دارد. ناگفته نماند نمکی که در زمستان در جاده ها ریخته‌می‌شود. نمک اساساً پیچ ها را از بین می برد و آن ها را کاملاً خورده می کند.
بنابراین، زمانی که پیچ ها دیگر شبیه پیچ و مهره نیستند و شبیه یک تکه زنگ هستند. یعنی مشکل بزرگی با منیفولد اگزوز دارید.
ممکن است نشتی در حال توسعه باشد و هنگامی که نشت شروع به توسعه کرد، اساساً با صدای هیس در ماشین باقی می ماند. همچنین ممکن است دود اگزوز در داخل کابین وجود داشته باشد و حتی ممکن است دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شوید.
به همین دلیل بسیار مهم است که به این مشکلات رسیدگی کنید.

5. نشتی های دیگر در سیستم اگزوز

یکی دیگر از دلایل بسیار رایج برای صدای هیس در خودرو نشت های دیگر اگزوز است. همانطور که احتمالا می دانید، اگزوز بسیار طولانی است.
سیستم اگزوز از منیفولد اگزوز شروع می شود و به عقب خودرو می رود. و بین انتهای اگزوز و منیفولدها گیره و اتصالات دارید.
منیفولد، صدا خفه کن وسط و صدا خفه کن عقب وجود دارد. و تمامی این اجزا با پیچ و مهره به هم متصل می شوند. و آنچه می تواند اتفاق بیفتد این است که این پیچ ها می توانند از کار بیفتند و باعث مشکلات متعددی شوند. از جمله صدای هیس و همچنین بوی شدید گازهای مونوکسید کربن در داخل کابین.
بنابراین، اگر متوجه هیس شدید که از زیر خودرو می‌آید، مهم است که سریع عمل کنید و مطمئن شوید که مشکل را به‌درستی تشخیص داده‌اید.

چگونه می توان این صدای هیس را تشخیص داد؟

در این مواقع چه کاری می توانید انجام دهید و مشکل را حل کنید؟
اولین کاری که باید انجام دهید این است که صدا را دنبال کنید و بدانید از کجا می آید. این می تواند بسیار دشوار باشد زیرا این صداها می توانند شما را گمراه کنند و اغلب شما را گیج کنند. بنابراین، شما باید از هر یک از این دلایل عبور کنید.
ابتدا باید مطمئن شوید که صدا در هنگام کار کردن AC پخش نمی شود. اگر AC کار می کند و صدای هیس وجود دارد و هنگامی که AC خاموش است صدای هیس وجود ندارد، این مشکل به احتمال زیاد ناشی از سیستم A/C است.
اگر همه چیز با AC خوب است، باید به سراغ احتمالات دیگر بروید، یعنی نشت اگزوز. چراغ قوه خود را روشن کنید و شکاف های بین منیفولد و موتور را بررسی کنید و ببینید آیا رسوبات کربن در کنار موتور وجود دارد، همچنین پیچ و مهره های ترک خورده یا آسیب دیده را بررسی کنید، بررسی کنید که آیا ترک هایی در منیفولد اگزوز و همچنین سایر اتصالات وجود دارد یا خیر. در سیستم یکی دیگر از نشانه های واضح این است که بوی را بررسی کنید. نشت اگزوز اغلب موتور را با رسوبات کربن سیاه می کند و بوی دود در کابین بسیار قوی می شود.
و آخرین چیزی که باید بررسی کنید نشت خلاء است، برای این کار باید یک دستگاه دود بگیرید. بداهه یا حرفه ای، مهم نیست. ردیابی نشت ها یک فرآیند پیچیده‌است و دود این کار را بسیار آسان تر انجام می دهد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند