نحوه تست کمپرسور AC خودرو: راهنمای تشخیص و تعویض(بخش دوم)

نحوه تست کمپرسور AC خودرو

تشخیص اشکال کمپرسور AC خودرو کار نسبتاً آسانی است. شما باید چند مرحله اساسی را دنبال کنید تا بفهمید که آیا نیاز به تعویض/تعمیر وجود دارد یا خیر.

مرحله 1: کمپرسور AC را برای آسیب بررسی کنید.

قبل از بررسی کمپرسور AC خودرو، مطمئن شوید که مدار انرژی را به واحد تهویه مطبوع خاموش کرده اید. این مرحله حیاتی از شما در برابر برق گرفتگی در هنگام انجام این آزمایش محافظت می کند. مدار برق کمپرسور AC را به همراه هر کلید دیگری که در اطراف آن می بینید، خاموش کنید.
پس از آن، صفحات رویی را باز کنید و آن ها را از واحد AC خارج کنید، این به شما امکان می دهد به عناصر داخلی، به ویژه سوراخ های تهویه، در میان سایر قطعات داخلی دسترسی داشته باشید. پانل دسترسی برق را بردارید و پس از اتمام کار، نحوه اتصال سیم ها به واحد تهویه مطبوع را بررسی کنید. علاوه بر این، شما باید به دنبال پایانه‌های‌سوخته در سیستم باشید.

مرحله 2: بازرسی زمین و انرژی در کلاچ کمپرسور AC

کانکتورهای برق را از کمپرسور AC کلاچ جدا کرده و مولتی متر را روی DC (جریان مستقیم) قرار دهید. سر های پروب مثبت را به یکی از پایانه ها وصل کنید و پروب منفی را به زمین باتری وصل کنید. قبل از روشن کردن موتور، AC را تنظیم کنید.
ولتاژ نشان داده‌شده در مولتی متر را بررسی کنید. اگر صفر باشد، باید لید پروب مثبت را به ترمینال دیگری در کانکتور برق منتقل کنید. مقدار قرائت دیگر نباید صفر باشد، اما اگر چنین است، لید منفی را به پایانه دیگری منتقل کنید.
هر دو لید پروب روی کانکتورهای برق قرار گرفته اند، که تأیید می کند که هم کلاچ کمپرسور و هم زمین منبع تغذیه کافی دارند. بنابراین، این سیم پیچ کلاچ است که آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد. به طور کلی، چند کلاچ را می توان تعمیر کرد و بقیه را می توان تعویض کرد.

مرحله 3: منبع تغذیه روی کلاچ کمپرسورهای متناوب را بررسی کنید.

لید پروب منفی مولتی متر را روی ترمینال منفی باتری وسیله نقلیه خود وصل کنید تا متوجه شوید که آیا جریان برق در ترمینال های 2 و 3 وجود دارد یا خیر. اگر هیچ ولتاژی روی مولتی متر نمایش داده نمی شود، فیوزها و سیم کشی رله را بررسی کنید.
در صورت وجود برق، لید پروب منفی را در ترمینال 3 و لید پروب مثبت را در ترمینال 4 وصل کنید و نمایشگر ولتاژ باتری مولتی متر را بررسی کنید. در صورت عدم خواندن، PCM ممکن است مشکل داشته باشد.

مرحله 4: عدم وجود زمین روی سیم پیچ رله را بررسی کنید.

PCM شما ممکن است سیم پیچ رله کمپرسور را زمین نکند اگر:
1. خنک کننده کم است یا
2. فشار سیستم به دلیل مسدود بودن کندانسور یا معیوب بودن روزنه و شیر TMX در حداکثر سطح خود باشد.
وظیفه شما این است که هر دوی آن ها را پیدا کنید. یعنی سوئیچ فشار حداقل و حداکثر. پس از آن، پروب مثبت و پروب منفی را به پایانه های صحیح وصل کنید.
پس از آن، موتور وسیله نقلیه خود را روشن کنید و تهویه مطبوع را به حداکثر تنظیم خود روشن کنید و ولتاژ نمایش داده شده مولتی متر را بررسی کنید. اگر در یکی از پایانه ها ولتاژ وجود داشته باشد، PCM در حال تولید انرژی است. همین تست را روی سوئیچ پنج انجام دهید. اگر روی هر سوئیچ برق وجود دارد، باید تست تداوم را روی تمام کلیدها انجام دهید.

مرحله 5: تداوم در همه سوئیچ های فشار را بررسی کنید.

قبل از قراردادن لید 1 متری روی ترمینال پنج واقع در کلید فشار کم، مولتی متر را روی اهم تنظیم کنید. دیگری را به ترمینال هفت سوئیچ وصل کنید. اگر سوئیچ بسته باشد، خنک کننده مشکلی ندارد و خوانش های درست را مشاهده می کنید. اما اگر فشار به طور خطرناکی پایین باشد، سوئیچ باز می شود و ممکن است مقادیر خواندن نادرستی بین دو پایانه دریافت کنید.
همین فرآیند را روی سوئیچ فشار حداکثر انجام دهید و مولتی متر را روی تنظیم اهم نگه دارید. فقط این بار یک لید پروب مولتی متر داشته باشید که به ترمینال هشت و ترمینال شش وصل می شود.
اگر سوئیچ خاموش است، بدانید که فشار خنک کننده عالی است، زیرا مقدار قرائت مولتی متر نشان می دهد. از طرف دیگر، اگر فشار بیش از حد بالا باشد، سوئیچ باز می شود. این حالت نشانه این است که یک مشکل اساسی در کمپرسور AC خودروی شما وجود دارد که باید در اسرع وقت تعمیر شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند