10 علامت کاربراتور خراب(بخش دوم)

ادامه علائم کاربراتور بد یا خراب

توقف کوتاه و مکث تحت فشار

هنگامی که موتور به دلیل معیوب بودن سوپاپ برق داخل کاربراتور تحت فشار قرار می گیرد، تلو تلو خوردن یا احتراق ناقص اتفاق می افتد که به آن مکث می گویند. این قطعه سوخت را در سراسر مدارهای اندازه گیری خود با کمک خلاء ورودی می کشد. با افزایش فشار موتور و باز شدن بیشتر دریچه گاز، خلاء ورودی کاهش می یابد.
از آنجا که این اتفاق ممکن است باعث رقیق شدن مخلوط سوخت/هوا شود، شیر برق دارای یک دیافراگم حسگر خلاء است که با فنرهایی بارگذاری شده است که برای افزایش جریان سوخت پس از کاهش خلاء باز می‌شود. هنگامی که دیافراگم از کار می افتد یا توسط رسوبات و زباله های سوختی مسدود می شود، این شیر باید تعویض شود.

کاربراتور پر از سوخت

اگر کاسه سوخت کثیف باشد، شیر سوزنی شما غیر ممکن است بسته شود. در نتیجه ممکن است سوخت در کاربراتور شما جاری شود. در نتیجه، پس از پر کردن این قطعه، هر گونه سوخت اضافی از طریق دریچه های کاسه این قطعه نشت می کند و شمع های خودرو را خیس می کند. این نشان می‌دهد که یک کاربراتور کثیف چقدر می‌تواند خطرناک باشد و در نتیجه موتور پر از سوخت و مشکلات دیگر ایجاد کند. همچنین، این پر شدن می‌تواند ناشی از فشار بیش از حد سوخت باشد زیرا بنزین را از سوپاپ سوزنی کاربراتور عبور می‌دهد.

موتور با مخلوط رقیق کار می کند.

رقیق بودن مخلوط خودرو یکی دیگر از شاخص های معمولی کثیف یا معیوب این قطعه در خودرو است. اگر خودروی شما نوعی صدای عطسه ایجاد می کند، به این معنی است که این اتفاق رخ داده است. مخلوط سوخت بدون چربی به این معنی است که موتور سوخت کافی برای کاربراتور شما تامین نمی کند و در نتیجه نسبت هوا به سوخت نامتعادل می شود. اگر تعادل نسبت هوا به سوخت اشتباه باشد، موتور شما ضعیف کار می کند.

موتور با مخلوط غلیظ کار می کند.

یکی دیگر از نشانه های کثیف یا معیوب کاربراتور این است که موتور شما با مخلوط غلیظ کار می کند. هنگامی که یک مخلوط سوخت غلیظ است، هوای ناکافی یا سوخت بیش از حد در کاربراتور وجود دارد. اگر متوجه شدید دود سیاهی از لوله اگزوز شما جاری می شود، نشان دهنده وجود مخلوط سوخت غلیظ در کاربراتور است، که در اثر سوختن سوخت اضافی، دود سیاه ایجاد می شود.

چه باید کرد؟

از آنجایی که کاربراتور خودروهای قدیمی را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می دهد، رفع این مشکل در اسرع وقت بسیار مهم است! معاینه یا سرویس کاربراتور توسط یک متخصص برای تشخیص و تعمیر مشکل ضروری است. گزینه های مختلفی وجود دارد که می توانید در مورد بازیابی کاربراتور معیوب انجام دهید.

تمیز کردن آن

تمیز کردن کاربراتور با استفاده از یک پاک کننده کاربراتور قوی یکی از اولین کارهایی است که یک مکانیک انجام می دهد. اغلب اوقات، کاربراتور شما بدلیل ورود کثیفی یا زباله به اجزای داخلی آن و مسدود شدن جت ها یا شناورها دچار مشکل می شود.
این امر کاربراتور شما را از تامین مخلوط سوخت/هوای لازم برای موتور، باز می دارد و مشکلات زیادی را برای خودرو ایجاد می کند. برای رفع مشکل، کاربراتور به طور کامل باز با استفاده از پاک کننده کاربراتور به طور کامل تمیز می شود، تا ذرات ناخواسته از بین بروند.

بازسازی یا جایگزین کردن آن

اگر راه حل تمیزکردن نتواند کاربراتور خراب را درست کند، ممکن است یک یا چند قطعه آن نیاز به تعویض داشته باشد. کاسه سوخت، سوزن، شناور و سایر اجزای کاربراتور با هم کار می کنند تا به نسبت هوا به سوخت صحیح دست یابند. اگر یکی از این قسمت ها خراب یا شکسته‌شود، هیچ یک از قسمت های اطراف به درستی کار نخواهد کرد.

تنظیمات کاربراتور

هنگامی که موتور شما به دمای کارکرد معمولی رسید، پیچ های تنظیم مخلوط دور آرام آن را تغییر دهید. پیچ های مخلوط مهمل آن را برای بهترین دور آرام تنظیم کنید و سرعت دور آرام آن را روی استانداردها (معمولاً 600 تا 650 دور در دقیقه) تنظیم کنید.
هنگامی که موتور شما به درستی روشن نمی شود، ممکن است چوک خودکار آن نیز به تنظیمات نیاز داشته باشد. چوک باید با موتور سرد کاملا بسته شود و پس از گرم شدن موتور باید کاملا باز باشد. تنظیمات جزئی بسیار زیاد است، و درست کردن محفظه چوک می تواند به چندین تغییر با آزمون و خطا نیاز داشته باشد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

1/5 - (1 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند