7 روش برای تست فیوز ماشین با/و بدون مولتی متر و جدا کردن(بخش دوم)

نحوه تست فیوز خودرو با مولتی متر

تست فیوز با استفاده از مولتی متر می تواند ایمن ترین راه برای شناسایی فیوز سوخته باشد. برخی از فیوزها بدنه شفافی دارند و به راحتی با بازرسی چشمی قابل تشخیص هستند.
اما برخی از فیوزها بدنه شفافی ندارند و عنصر فلزی شکسته فیوز با بازرسی چشمی قابل تشخیص نیست. با استفاده از مولتی متر می توانید به راحتی متوجه سوختگی فیوز شوید. اکنون در این آموزش گام به گام به شما نشان می دهم که چگونه یک فیوز سوخته را با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال تست کنید.

روش 4. چگونه فیوزها را بدون برداشتن آن ها بررسی کنیم.

(با استفاده از اهم متر)
در این روش می آموزیم که چگونه فیوز خودرو را بدون جدا کردن با استفاده از اهم متر تست کنیم. اما، قبل از اینکه به ادامه مطلب برویم، می‌خواهم به شما کمک کنم تا بفهمید یک اهم‌سنج چگونه کار می‌کند، بنابراین وقتی فیوز را آزمایش می‌کنید، مشکلی برای تشخیص فیوز بد نخواهید داشت.

مرحله 1. اهم متر را بشناسید.

مقاومت اصطکاک الکتریکی، جریان الکتریکی در یک هادی است. و با اهم اندازه گیری می شود. دستگاهی که برای اندازه گیری مقاومت استفاده می شود اهم متر نام دارد. اهم متر مدار باز و بسته را به دو روش مقاومتی مختلف می خواند.
اهم متر مقاومت مدار باز را با 1 Ω یا با مقدار غیر عددی “OL” (که از قبل در اهم متر برنامه ریزی شده است) می خواند.
1 Ω نشان دهنده مقاومت 100٪ به معنای مقاومت کامل (بدون اتصال یا مدار باز) و “OL” ، برخی آن را “Open-Load”، “Open-Loop”، و برخی دیگر آن را “Over-Limit” یا “Over-Limit” می نامند.
این نماد معادل هر چیزی که باشد اما یک چیز در مورد آن واضح است، که هر چیزی که دارد اندازه گیری می شود مسیری برای عبور جریان الکتریکی از سرب قرمز به سرب سیاه مولتی متر (بدون اتصال) ایجاد نمی کند، یعنی مدار باز است.
از طرف دیگر، اهم متر در مقادیر عددی صفر یا نزدیک به صفر، “مدار بسته” را نشان می دهد، و در برخی اهم متر، مقدار عددی “مدار بسته” کمتر از 1 Ω است (اگر بالاترین مقاومت 1 Ω برنامه ریزی شده باشد، اهم متر دیجیتال).
حالا به روند آزمایش بیایید.

مرحله 2. سرنخ ها را در مولتی متر وصل کنید.

پروب مشکی را در سوکت مشترک وصل کنید و پروب قرمز باید به سوکت امگا (Ω) برود.

مرحله 3. مقیاس را روی اهم متر تنظیم کنید.

مولتی متر را روشن کنید و در حالت اهم صفحه را به پایین ترین محدوده مقاومت ببرید. در اینجا 200 اهم کمترین محدوده اهم است.

مرحله 4. نوک سرب را روی فیوز قرار دهید.

اول از همه، فیوز را روی یک ماده نارسانا مانند پلاستیک یا چوب قرار دهید و هر دو سیم را با هم لمس کنید تا به عنوان یک استاندارد، آن را با تست فیوز مقایسه کنیم. پس از آن، هر دو نوک سیم سیاه و قرمز را روی پایانه های فیوز قرار دهید.
اطلاعات: فیوزها وسایل ایمنی بدون قطبیت هستند. مهم نیست، هر نوک سرب را می توان با هر پایانه فیوز لمس کرد. می توانید با اطمینان هر نوک پروب را به هر ترمینال فیوز لمس کنید.

مرحله 5. خوانش اهم متر را اندازه گیری کنید.

پس از لمس نوک هر دو لید به پایانه های فیوز، اکنون به دنبال خوانش اهم متر بگردید. اگر قرائت مقاومت اهم متر شبیه به قرائتی است که سیم ها را با هم لمس کرده اید، قبل از آزمایش فیوز یا تغییر مقدار مقاومت کمی به مقادیر کم یا زیاد، به این معنی است که فیوز خوب است و بین دو ترمینال اتصال برقرار می کند.
از طرف دیگر، اگر قرائت مقاومت اهم متر تغییر نکرد و همچنان (1Ω مقاومت 100٪) یا “OL” را نشان داد، به این معنی است که فیوز سوخته است و هیچ اتصالی بین دو پایانه ندارد.

مرحله 6. مولتی متر را خاموش کنید.

در پایان پس از تست مولتی متر را خاموش کنید.

مرحله 7. هرگز از اهم متر در مدارهای روشن استفاده نکنید.

نکته مهمی که باید فراتر از تست فیوز بدانید. هرگز از اهم متر در مدارهای برقی استفاده نکنید. می تواند اهم متر شما را بسوزاند.
هشدار: همیشه از اهم متر در مدارهای خاموش استفاده کنید. به این دلیل که اهم متر خود ولتاژ مدار را تامین می کند، به ولتاژ دیگری نیاز نیست.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند