10 علامت کاربراتور خراب(بخش اول)

هر زمان که وسیله نقلیه قدیمی شما مطابق انتظار عمل نمی کند، ممکن است چندین دلیل داشته باشد. کاربراتور آن یکی از این قطعات است. کاربراتورها دیگر در خودروهای امروزی در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار نمی گیرند، اگرچه هنوز در خودروهای قدیمی استفاده می شوند.
کاربراتور در اواسط دهه 70 و در خودروهای اولیه، مانند وسایل نقلیه قدیمی یا نمایشی، خودرو را به طور موثر راه اندازی می کرد. چنین کاربراتورهایی هوا و سوخت را برای ایجاد ترکیب ایده آل قبل از تحویل آن به موتور شما برای احتراق داخلی ترکیب می کنند.
چنین کاربراتورهایی به حیاتی‌ترین جزء خودرو تبدیل شدند، زیرا تضمین می‌کردند که خودروها با کارایی کامل بدون اینکه بیش از حد غنی یا کم باشد کار می کنند. در حالی که فناوری بهبودیافته جایگزین کاربراتور در خودروهای معاصر شده است، هزاران خودرو در جاده ها هنوز وابسته به چنین کاربراتورهایی هستند.
مانند هر قطعه دیگری روی یک خودرو، کاربراتورها ممکن است ضعیف شوند یا دچار نقص شوند و مانع از عملکرد صحیح خودرو شوند. به همین دلیل است که درک علائم خرابی کاربراتور برای مالک خودرو بسیار مهم است.

کاربراتور چیست؟

کاربراتور وظیفه مخلوط کردن نسبت های مناسب سوخت و هوا را بر عهده دارد و دور موتور را کنترل می کند. در بیشتر مواقع، نسبت دقیقی از مخلوط هوا/سوخت باید حفظ شود و کاربراتور شما یکی از عناصری است که به تعادل نسبت هوا به سوخت کمک می کند. علاوه بر این، کاربراتور شما مسئول مدیریت سرعت موتور است.
خودروهای امروزی از سه نوع کاربراتور مجزا استفاده می کنند. آن ها دارای کاربراتور یک بشکه، دو بشکه و چهار بشکه هستند. پیکربندی موتور وسیله نقلیه شما بر نوع کاربراتور مورد نیاز تأثیر می گذارد. به طور معمول، موتورهای با کارایی بالاتر ممکن است به چند کاربراتور برای ارائه مقدار مناسب سوخت نیاز داشته باشند.

علائم کاربراتور بد یا خراب

برای جلوگیری از تعمیرات گران قیمت و غیر ضروری، درک علائم کاربراتور بد یا خراب بسیار مهم است. علاوه بر این، رسیدگی فوری به این مشکل ضروری است، زیرا کاربراتور خراب ممکن است منجر به مجموعه ای از مشکلات شود که می تواند موتور شما را به خطر بیندازد. در زیر متداول ترین علائم کاربراتور بد است.

کاهش عملکرد موتور

هر زمان که به نظر می رسد خودروی شما مانند گذشته از قدرت یا عملکرد موتور برخوردار نیست، ممکن است به دلیل کاربراتور خراب باشد. این به دلیل توزیع و تجزیه و تحلیل مخلوط سوخت / هوا توسط کاربراتور به موتور شما است. این هوا/سوخت برای کارکرد بهینه موتور شما ضروری است. هنگامی که کاربراتور شما از کار بیفتد، نه تنها قدرت خودرو خود را از دست خواهید داد، بلکه ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول سوخت مصرف می کنید و شتاب ضعیف است.

موتور داغ یا معکوس

نتیجه معکوس؟ گرمای بیش از حد؟ بله، این ممکن است نشان دهنده گرفتگی یا کثیف بودن کاربراتور باشد. فرض کنید کاربراتور شما کثیف است یا مشکلی دارد که به آن اجازه می دهد یک مخلوط سوخت بدون چربی یا حتی مخلوطی با سوخت ناکافی ارائه کند. در این صورت، موتور شما ممکن است در شرایط خاصی بیش از حد گرم شود یا نتیجه معکوس داشته باشد.

دود سیاه

وقتی دود سیاهی را می بینید که از لوله اگزوز شما خارج می شود، نشان دهنده معیوب بودن کاربراتور است. به این دلیل است که موتور شما ممکن است مقدار بیش از حد سوخت مصرف کند و سوخت اضافی می سوزد و دود سیاه تولید می کند. این در نهایت می تواند کاربراتور شما را بسوزاند و نیاز به کاربراتور جدید پیدا شود.

شروع سخت

یک شاخص واضح از مشکل کاربراتور، راه اندازی سخت یک خودرو است. ممکن است خودرو در دماهای پایین تر برای استارت زدن مشکل داشته باشد، اما پس از گرم شدن بلافاصله دوباره راه اندازی می شود. ممکن است خودرو حتی روشن نشود و در تلاش برای استارت زدن به چرخش خود ادامه دهد. این مشکلات به این دلیل است که کاربراتور شما مقدار مناسبی از مخلوط سوخت/هوا را با هم ترکیب نمی کند. در این مثال، هر زمان که می‌خواهید خودرو را روشن کنید، سوخت کافی به موتور شما نمی‌رساند.

شتاب ضعیف

شتاب نگرفتن، تاخیر یا تردید یکی از بارزترین نشانه های کاربراتور معیوب است. این معمولاً به دلیل مخلوط سوخت بیش از حد بدون چربی ایجاد می شود، به این معنی که سوخت کافی و هوای زیادی وجود ندارد. فرسودگی میل دریچه گاز، پمپ گاز معیوب یا ضعیف، یا زباله های داخل کاربراتور همگی از دلایل احتمالی مخلوط هوا/سوخت نامناسب هستند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از شرایط کارشناسی رنگ خودرو با شماره  09352821528 تماس بگیرید.

کتاب هوش خودرو را از دست ندهید! خرید کتاب هوش خودرو

2/5 - (3 امتیاز)
4 1 امتیاز
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx