تشخیص خرابی پمپ آب خودرو(بخش سوم)

آثاری از نشت پیدا کردید اما منبع آن مشخص نیست؟

اگر آثاری از نشت مایع خنک کننده در اطراف پمپ آب خودرو پیدا کردید اما از منبع آن مطمئن نیستید، سیستم خنک کننده را آزمایش کنید:

1. یک دستگاه فشار سنج دستی تهیه کنید. می توانید یک تستر را از تعمیرگاه خودروی محلی خود قرض بگیرید. این دستگاه یک پمپ هوای ساده است.

2. در حالی که موتور خاموش است، درپوش تستر را به جای درپوش رادیاتور خود نصب کنید و با فشردن دسته پمپ شروع به فشار دادن سیستم کنید.

3. پمپ دارای یک گیج است تا بدانید چه مقدار فشار وارد می کنید. از فشاری که سیستم خنک کننده شما برای آن رتبه بندی شده است جلوتر نروید – حدود 14 یا 15 psi (در صورت لزوم درپوش رادیاتور یا دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود را بررسی کنید).

4. در حالی که سیستم تحت فشار است، پمپ آب را به صورت بصری بررسی کنید. به اطراف سوراخ، شفت، قرقره، سطح نصب و شیلنگ های بالای پمپ آب نگاه کنید.

اگر متوجه نشتی کوچکی در پمپ شدید، سعی نکنید آن را با چسب برطرف کنید. به احتمال زیاد مشکل برمی گردد یا نمی توانید آن را با موفقیت تعمیر کنید.

اگر پمپ آب مشکلی نداشته باشد اما موتور هنوز بیش از حد گرم شود چه؟

به غیر از خرابی پمپ آب، می‌توانید دلایل متعددی برای گرمای بیش از حد موتور پیدا کنید که ممکن است بخواهید بررسی کنید:

  • مطمئن شوید که سیستم خنک کننده دارای مایع خنک کننده کافی است. سطح مایع خنک کننده را در مخزن مایع خنک کننده بررسی کنید.
  • اگر پمپ آب شما با تسمه کار می کند، بررسی کنید که تسمه محرک یا تسمه سرپانتین شما شل نباشد. تسمه شل به پروانه پمپ آب اجازه نمی دهد مایع خنک کننده را با سرعت مناسب انتقال دهد و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.
  • ترموستات را بررسی کنید. ترموستات خراب در حالت بسته اجازه نمی دهد مایع خنک کننده به رادیاتور جریان یابد.
  • مطمئن شوید که رادیاتور شما گرفتگی ندارد. گرفتگی رادیاتور از گردش مایع خنک کننده جلوگیری می کند.
  • همچنین برگ ها، حشرات و زباله های محدود کننده جریان هوا در اطراف پره های رادیاتور را تمیز کنید.
  • فن رادیاتور بد. جریان هوای کافی از طریق رادیاتور برای حذف گرما از مایع خنک کننده داغ وجود نخواهد داشت.
  • درپوش رادیاتور بد، آب بندی فرسوده یا آسیب دیده. درپوش خراب نقطه جوش مایع خنک کننده را کاهش می دهد.
  • هوا در سیستم خنک کننده.

5 نکته مهم برای افزایش عمر پمپ آب

یک پمپ آب اغلب پیش از موعد از کار می افتد. با پیروی از چند دستورالعمل ساده می توانید از این امر جلوگیری کنید:

1. خنک کننده قدیمی را در بازه زمانی توصیه شده سازنده خودرو تعویض کنید. خنک کننده قدیمی و فرسوده اجازه می دهد تا زنگ زدگی ایجاد شود و باعث از کار افتادن پمپ آب و سایر قطعات سیستم خنک کننده می شود.

2. قبل از نصب پمپ جدید، پمپ را از طرف پروانه به سمت بالا نگه دارید. مقداری مایع خنک کننده جدید را روی قسمت پروانه پمپ بریزید و قرقره پمپ را 10 بار بچرخانید. این کار باعث ایجاد آب بندی مکانیکی برای پمپ پس از نصب می شود. ممکن است در حین کار پمپ مقداری تراوش مایع خنک کننده را از طریق سوراخ ویپ مشاهده کنید، اما پس از تشکیل آب بندی مکانیکی متوقف می شود. و توصیه می شود هنگام نصب پمپ جدید، تسمه و کشنده را تعویض کنید.

3. هنگام تعویض تسمه ای که پمپ آب را راه اندازی می کند، تسمه را با کشش مناسب نصب کنید. و تسمه ها را طبق برنامه زمانی توصیه‌شده سازنده خودرو تعویض کنید و بررسی کنید که تسمه با تمام قرقره هایی که کار می کند هم راستا باشد. تسمه شل، نامرتب یا سفت شده از عملکرد صحیح پمپ آب و سایر لوازم جانبی جلوگیری می کند و می تواند به شفت، یاتاقان و آب بندی پمپ آسیب برساند.

***

4. از پمپ آب با کیفیت استفاده کنید تا سیستم خنک کننده برای مدت طولانی تری در شرایط مطلوب کار کند.

5. هنگام تعویض پمپ آب که با تسمه تایم کار می کند، همیشه تسمه تایم را به طور همزمان با آن تعویض کنید، به خصوص اگر پمپ آب نشتی داشت. تسمه تایم آلوده به مایع خنک کننده عمر مفید کمتری خواهد داشت. از طرف دیگر، تسمه تایم فرسوده ممکن است پاره شود و به پمپ آب جدید شما آسیب برساند. در بیشتر کاربردها، پمپ آب و تسمه تایم تقریباً دوره عمر مفید یکسان دارند (50000 مایل یا بیشتر)، بنابراین با تعویض هر دو به طور همزمان در زمان و هزینه صرفه جویی خواهید کرد.

6. هنگام تعویض پمپ آب، دستورالعمل های نصب سازنده را دنبال کنید یا به دفترچه راهنمای تعمیر خودرو مراجعه کنید. اکثر پمپ های آب به دلیل آب بندی نامناسب زودرس از کار می افتند.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند