چگونه ترموستات خودرو را بدون برداشتن آن تست کنیم؟(بخش اول)

نقش ترموستات خودرو چیست؟

موتور خودروی شما در محدوده دمایی تقریباً 195-220 درجه فارنهایت (91-104 درجه سانتیگراد) کار می کند. برای کمک به عملکرد آن در این محدوده، موتور شما توسط یک ترموستات کنترل می شود.
به طور خلاصه، ترموستات به تغییرات دما، و در این مورد، تغییرات دمای مایع خنک‌کننده، با باز کردن یا بستن یک سوپاپ برای کنترل جریان مایع خنک‌کننده بین رادیاتور و موتور واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، کوچک، ساده و کارآمد است.
محفظه قسمت منبسط کننده در ترموستات رو به خنک کننده موتور است و با آن در تماس است. با افزایش دمای مایع خنک کننده، مایع درون ظرف شروع به انبساط می کند و میله کوچکی را که صفحه مرکزی را از پایه نصب اطراف جدا می کند فشار می دهد تا دریچه باز شود.
پس از روشن کردن یک موتور سرد، مایع خنک کننده در آنچه “مدار کوچک” نامیده می شود جریان می یابد. مسیر عبور رادیاتور اصلی توسط یک سوپاپ مسدود می شود و به همین دلیل گرم شدن موتور تسریع می یابد.

**

وقتی به آستانه دمای تنظیم شده رسید، شیر شروع به باز شدن می کند و اجازه می دهد مقداری از مایع خنک کننده در رادیاتور اصلی خنک شود. هنگامی که موتور تا دمای کار (بیش از 90 درجه سانتیگراد یا 191 درجه فارنهایت) گرم می شود، سوپاپ کاملاً باز می شود و کل مایع خنک کننده در “مدار بزرگ” حرکت می کند.
علائم اولیه خرابی ترموستات در دو علامت خلاصه می شود: جوش آوردن مکرر یا ناتوانی در گرم کردن موتور، به ویژه در زمستان.
گزینه های زیادی برای اینکه اگر ترموستات دائماً در یک دایره بزرگ یا کوچک باز باشد چه اتفاقی می افتد، وجود دارد. این حالت منجر به گرمای بیش از حد می شود، مایع خنک کننده از مخزن به بیرون می پاشد، فشار طبیعی در سیستم خنک کننده تغییر می کند و ….

ترموستات خودرو کجاست؟

ساده ترین راه برای دانستن محل ترموستات خود بررسی دفترچه راهنمای کاربر خودرو است. در قسمت توصیف سیستم خنک کننده، محل ترموستات باید مشخص شود.
در عین حال، یک روش جستجوی نسبتاً جهانی وجود دارد که برای اکثر خودروها جوابگو است.
کاپوت را باز کنید و ضخیم ترین لوله را پیدا کنید، این شلنگ رادیاتور است که از رادیاتور به موتور می رود. انتهای دوم این لوله به ترموستات متصل است. به انتهای دوم رسیده و محل محفظه ترموستات را مشخص کرده و اقدام به برداشتن آن کنید.
اگرچه من همچنان به شما توصیه می کنم ابتدا به دفترچه راهنمای کاربر نگاه کنید و تنها پس از آن با استفاده از روش بالا جستجو کنید.

چگونه ترموستات خودرو را بدون برداشتن آن چک کنیم؟

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا ترموستات کار می کند این است که آن را مستقیماً روی ماشین تشخیص دهید. این امر مستلزم آن است که موتور خودرو در ابتدا سرد باشد. این روش طبق مراحل زیر انجام می شود:
موتور را روشن کنید و بگذارید 2-4 دقیقه کار کند. لوله منتهی به بالای رادیاتور را با دست لمس کنید. به طور معمول، باید سرد باشد، زیرا در این مرحله مایع خنک کننده فقط از طریق بخاری و موتور گردش می کند.
در این حالت، یک لوله داغ نشان دهنده خرابی ترموستات است. هنگام بررسی، باید به هر دو شیلنگ بالا و پایین توجه کنید. اگر گرم شوند، این نیز نشانه بدی است.
شرایطی وجود دارد که پس از گرم کردن مایع خنک کننده، لوله شاخه پایین سرد باقی می ماند. این به ما می گوید که مایع خنک کننده نمی تواند از رادیاتور عبور کند. در هر دو مورد، ما می توانیم در مورد نقص ترموستات صحبت کنیم، و مشخص کنیم که نیاز به تعویض و جایگزینی با ترموستات جدید وجود دارد یا خیر.
شرایطی وجود دارد که دریچه در یک موقعیت متوسط گیر می کند. در این حالت نه بسته است و نه باز، بنابراین موتور خیلی آرام گرم می شود. بنابراین، چاره ای جز تعویض ترموستات نخواهید داشت.

علل مشکل یا خرابی ترموستات

1. ترموستات باز گیر کرده است.
این نقص بیشتر رایج است. در اینجا شیر ترموستات در یک نقطه کاملا باز می شود و به طور دائم در آن حالت باقی می ماند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که نیروی فنر برای بازگرداندن شیر به محل اصلی خود کافی نیست. این معمولاً در اثر خوردگی، خرد شدن یا سخت شدن مایع موجود در کپسول ایجاد می شود.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

3.6/5 - (5 امتیاز)
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528
0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند