چگونه یک شمع خودرو را تست کنیم تا ببینیم آیا کار می کند یا خیر؟ (بخش دوم)

شرایط مختلف شمع ها.

در زمان های گذشته، یکی از ساده ترین موارد تعمیر و نگهداری خودرو، بررسی و تعویض شمع ها بود. این قبل از آن بود که محفظه های موتور را در لوله های آلایندگی و حسگرهای رایانه ای بپوشانند. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که خودرویی دارید که دسترسی به شمع ها در آن نسبتاً آسان باشد، از آن بهره ببرید. این به این دلیل است که آن ها نشانه های واضحی از آنچه در محفظه احتراق و سلامت داخلی موتور شما می گذرد، ارائه می دهند.
قبل از اینکه برای جستجوی علائم مشکوک شروع به بیرون آوردن شمع ها کنید. در چند کار احتیاط کنید: اول، حتما همه شمع ها را بررسی کنید. ممکن است یک مشکل جدی فقط در یک سیلندر وجود داشته باشد که شما نمی خواهید از آن چشم پوشی کنید.

دوم، اگر شمع‌های شما مشکلی را در ارتباط با محدوده گرمای خود نشان می‌دهند یا به سادگی فرسوده شده اند. می‌توانید این مشکلات را با تعویض آن ها با مجموعه‌ای از شمع های جدید و درست برطرف کنید. با این حال، اگر تشخیص جدی‌تر باشد، و شمع‌های شما به دلیل فرسودگی رینگ پیستون دارای فویل روغنی هستند، شمع‌های جدید مشکل رینگ کهنه را از بین نمی‌برند. در این حالت خودرو را برای تعمیرات اساسی به مکانیک خود ببرید و سپس شمع ها را تعویض کنید.
در زیر لیست جامعی از شرایطی است که ممکن است هنگام بررسی شمع ها برای شما مفید باشد:

معمولی

وقتی موتور همانطور که باید، کار می کند، شمع ها تقریباً به همان شکلی هستند که تازه در موتور قرار گرفتند.

معمولی اما با روکش قرمز

پوشش قرمز نتیجه افزودنی های موجود در سوخت بدون سرب با کیفیت پایین تر است و روی عایق سرامیکی پلاگین قابل مشاهده است. روکش قرمز نشانه ای از مشکل موتور نیست.

آسیب توسط سوخت

اگر شمع های آلود به سوخت یک پوشش براق روی نوک و الکترود جانبی داشتند، می تواند به معنی مشکل مخلوط سوخت بسیار غنی، مشکلات احتراق یا محدود حرارتی کم شمع باشد. ابتدا بررسی کنید که مطمئن شوید شمع های شما دارای محدوده حرارتی هستند که با موتور شما سازگار است (مخصوصاً اگر تغییراتی در عملکرد ایجاد کرده باشید). این اطلاعات در کتابچه راهنمای مالک خودرو شما موجود است. برای رفع مخلوط سوخت بسیار غنی، تزریق سوخت (یا کاربراتور) را تنظیم کنید تا ترکیب هوا/سوخت را اصلاح کند.

آسیب انفجار

این وضعیت شمع نشان می دهد که زمان بندی موتور شما مشکل دار است و احتمالاً به تنظیم نیاز دارد. احتمال دیگر این است که بنزینی که استفاده می کنید دارای رتبه اکتان کافی نباشد. دوباره، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید تا توصیه سازنده را در مورد سطح اکتان تأیید کنید.

شمع کهنه

تعمیر این حالت آسان است – شمع را تعویض کنید. اکثر تولیدکنندگان شمع عمر مفید آن را روی بسته بندی مشخص می کنند.

رسوب کربن

اگر نوک شمع و الکترود جانبی شما سیاه شده است، آن ها با سوخت بیش از حد کار کرده اند (یا احتمالاً به دلیل مشکل ترموستات، خیلی خنک بوده اند). سایر منابع مشکل ممکن است شامل سیم کشی بد یا نشتی انژکتورها باشد. در برخی موارد، خودرو را برای مدت طولانی با سرعت بسیار آهسته می رانند. در این صورت فرآیند احتراق فرصت ندارد اثر سوختن یا تمیز کردن طبیعی خود را داشته باشد.

پیش سوزی

شمع نشان می دهد که الکترود جانبی به دلیل داغ شدن بیش از حد سوخته است. اگر خیلی زود روشن شود، سوخت کافی در مخلوط هوا/سوخت وجود ندارد یا سوخت کافی در محفظه احتراق برای یک روشن شدن وجود ندارد. تزریق سوخت و زمان بندی خودرو را بررسی کنید. سریع اقدام کنید، زیرا یک شمع در این شرایط، زود خراب می شود.

رسوب خاکستر روغن

روغن موتور از حلقه‌های پیستون کهنه یا راهنماهای سوپاپ‌ها به شمع های شما راه پیدا می کند. در این حالت به مکانیک خود مراجعه کنید.

صدمه مکانیکی

شمعی که از نظر مکانیکی آسیب دیده به نظر می رسد که گویی توسط پیستون خود کوبیده شده و خراب شده است، که نشان دهنده این است که بیش از حد به داخل محفظه احتراق کشیده شده است.
برخی از علائمی که توسط شمع‌های شما معلوم می‌شوند، راه‌حل‌های ساده‌ای دارند – برخی دیگر نیاز به دست و تخصص یک مکانیک مجرب دارند. در هر صورت، مزیت اصلی بررسی شمع‌ها، ابزار تشخیص سریع است که به شما ایده نسبتاً خوبی از عملکرد موتور شما می‌دهد.

جهت مشاهده دوره کامل هوش خودرو اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت نمایید.
0 0 امتیاز ها
Article Rating
عضویت
به من اطلاع بده
0 Comments
نظر برخط
مشاهده همه نظرات

با دوره هوش خودرو آشنا هستید؟

این دوره تنها دوره ی جامع در زمینه کارشناسی رنگ خودرو می باشد که به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می شود.
  • 02186120995
  • 09352821528

راست کلیک در این بخش مسدود می باشد!

0
نظر خود را درباره این مقاله بیان کنیدx

پاپ آپ معامله گر هوشمند